פשרה חדשה של הליכוד: נתניהו יתפטר בתום שנת הכהונה הראשונה

בליכוד בוחנים אפשרות שהנבצרות תחל רק מתחילת המשפט אך בכל מקרה נתניהו יתפטר בתום השנה הראשונה. עוד במתווה, יערכו תיקוני חקיקה שנועדו להבטיח את המעמד של שני האישים כממלאי מקום ראש הממשלה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הצהיר היום (שני) כי יהיה מוכן ללכת לפשרה עם הליכוד בדרך לממשלת אחדות "נהיה נכונים לשקול פשרות מסוימות" אמר בפתח בישיבת הסיעה של מפלגתו. במקביל, גם בליכוד נשמעים מעט יותר מרוככים היום, בדיונים פנימיים שקיימו במפלגה – מדברים על הצעה משופרת לגנץ.

לפי דיווח ב'חדשות 12', גורמים בשתי המפלגות טוענים כי הפער בין הצדדים בדרך לממשלת אחדות, הולך ופוחת. ההצעה החדשה והמשופרת של הליכוד מדברת על מתווה הנשיא, כלומר – רוטציה בין שני המנהיגים בה ראש הממשלה נתניהו יכהן ראשון בתפקיד, אך במשך שנה אחת בלבד. כמו כן, אם ייפתח משפטו ייצא נתניהו לנבצרות קודם לכן. אחרי שנה בתפקיד נתניהו יתפטר וגנץ ייכנס במקומו – ויהפוך לראש ממשלה במשך שנתיים.

עוד במתווה, בתקופת הביניים יערכו תיקוני חקיקה שנועדו להבטיח את המעמד של שני האישים כממלאי מקום ראש הממשלה, דבר שכיום לא מוסדר בחוק. בנוסף, לפי הצעה זאת כל צד ישלוט במינויי ובפיטוריי שרים ממפלגתו, דבר זה יעוגן בחקיקה שתקנה סמכות לכל אחד מהם לפטר את שריו שלו, כך לא יווצר מצב שאחד מפטר את שריו של השני.

עם זאת, בדיווח נאמר כי קיימות עדיין שתי מחלוקות עיקריות בין הצדדים. הראשונה – אין כיום דרך להבטיח בחוק את החלפת התפקידים כעבור שנה, כך שאין דרך לחייב את ראש הממשלה הנכנס להתפטר בתאריך שננקב מראש. מחלוקת נוספת היא סוגיית החסינות, מדובר בקו אדום בשתי המפלגות. כשבליכוד אומרים שחסינות מוקנית לנתניהו כפי שהוא זכאי לייצוג משפטי כמו עורך דין. ובכחול לבן מסרבים להסכים לדרישה זו.

בתוך כך, גורם המקורב ליו"ר כחול לבן אמר ל'כאן חדשות' כי גנץ מתחיל להבין שאם נגמרים ימי המנדט ללא התקדמות משמעותית, הוא עלול לשלם מחיר. לדברי אותו מקורב, לא משנה איזה מחיר יגבה, אם לא תהיה ברירה "נלך לממשלת מיעוט כדי לתפוס את השלטון". לגנץ נותרו תשעה ימים להציג ממשלה במועד שניתן לו.

גנץ לנתניהו: "שלח את הצוותים שלך ובוא נקיים סוף סוף משא ומתן ישיר"

ראש הממשלה התייחס הערב לפלונטר הפוליטי ולאפשרות שכחול לבן תקים ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות ואמר כי "יש ממשלה אחת שחייבים להקים וזאת ממשלה אחדות לאומית רחבה. ויש ממשלה אחרת שאסור להקים וזאת ממשלת מיעוט שנתמכת ותלויה במפלגות הערביות. ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל", אמר נתניהו בועידת החינוך של בני עקיבא ומקור ראשון.

4 תגובות

פרייר

מה קורה כשביבי עם כתב אישום או נבצרות בני יהיה ראש ממשלה בכל הזמן שנותר? מדוע לא מגיע למקום 2 בליכוד להיות ראש ממשלה בזמן הנבצרות במהלך כזה אם ביבי יכול לסמך על מי שיחליף אותו בזמן נבצרות יכול להציל אותו שהרי יוכל לנהל את המדינה (להילחם בבית המשפט ובפרקליטות) דרך מחליפו.

אשרי המאמין…..

מה הליכוד מרויח, שמישהו יסביר לי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *