פיקוד העורף הודיע על ביטול הלימודים בכל רחבי גוש דן והדרום וכן כי אין לצאת לעבודה שאינה חיונית. באזור גוש דן מותרת התקהלות עד 300 איש בשטח סגור בלבד. עוד הוחלט על חסימות צירים בעוטף והפסקת פעילות חלקית של הרכבת

לאור הערכת המצב בצה"ל אחרי חיסול בכיר מפקדי הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני ברצועת עזה, בהאא' אבו-אלעטא, הוכרז על ביטול הלימודים בכל רחבי גוש דן והדרום וכן אין לצאת לעבודה שאינה חיונית. באזור הדרום מותרת התקהלות עד 100 איש בשטח סגור בלבד, באזור גוש דן מותרת התקהלות עד 300 איש בשטח סגור בלבד.

על פי הודעת צה"ל, הוחלט על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים: כביש מס׳ 4 – מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה. כביש מס׳ 34 – מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז. כביש מס׳ 232 – מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים ע״ש אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית, וגבעת ״הפרש הבודד״. בנוסף, הוחלט על סגירת חוף זיקים למבקרים, ועצירת תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות. "יודגש כי אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו ע״י צה״ל ככל שיידרש", נמסר מדובר צה"ל.

מרכבת ישראל נמסר כי, "בהנחיית גורמי הבטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת".

ממשרד החינוך נמסר כי, "אנו מתנהלים החל מהבוקר בנוהל חירום מתגלגל; פתחנו חדרי מצב בדרום, בתל ובירושלים, ומגיבים בהתאם להתפתחויות ולהנחיות פיקוד העורף. נכון לשעה זו, ובהתאם להנחיות פיקוד העורף, לא יתקיימו הבוקר לימודים בגוש דן ועד גבול השרון, בשפלה ובדרום".

"ביטלנו את מערך הטיולים באזורים אלה, הוצאנו את התלמידים שנמצאו בשטח, במסגרת טיולים, ביטלנו את מערך הנסיעות, אספנו את תלמידי הפנימיות למרחבים מוגנים, ואנו עוקבים אחר כל יוזמה של מוסדות החינוך – כדי לוודא שאין כל פעילות חינוכית . חשוב לוודא שההודעות השוטפות מגיעות לכל הגורמים בשטח, שההורים יודעים מה מתרחש והיכן מתקיימים לימודים, ושכולם פועלים בהתאם להנחיות. מערך הייעוץ הפסיכולוגי נדרך הבוקר מיידית לפעילות מלאה, והוא ערוך לפעולה בהתאם להתפתחויות".

"ייתכן שמדובר באירוע קצר מועד, וייתכן ששגרת החירום תמשך ימים. החל מרגע זה, כל אירוע חינוכי, כל הסעות תלמידים, או כל יציאה מתוך המרחב, תתאפשר אך ורק בתיאום מול גורמי הביטחון וחדר מצב טיולים. נמשיך לקיים הערכות מצב ולהעניק מענה מיידי, באמצעות חדרי המצב, לכל בקשה ופניה של מערכת החינוך והצוותים החינוכיים. שר החינוך פרץ יגיע לחדר המצב בתל אביב מיד לאחר ישיבת הקבינט על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית מהגורמים בשטח".

מהמשטרה נמסר כי, "משטרת ישראל מעבה את כוחותיה בדרום בעקבות פעילות צה״ל וההיערכות להסלמה. במסגרת המוכנות המבצעית וחיזוק הביטחון האישי, שוטרי המחוז הדרומי מתורגלים ומיומנים באירועים כגון אלו ופועלים במטרה לסייע לתושבים ולהציל חיים".

"בהמשך לפעילות צה״ל בלילה ובתום הערכת מצב בראשות מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם סופר וסגל הפיקוד, עובו כלל המערכים המבצעיים על מנת להגביר את הנוכחות ברחבי הערים ואת תחושת הביטחון בקרב הציבור. היערכות המשטרה שמה דגש על שיתוף פעולה וסנכרון מיטבי בין כלל גופי הביטחון, החירום וההצלה בישראל (צה"ל\פקע"ר, כב"ה, מד"א, רשויות וכיו"ב)".

"בד-בבד, מבקשת המשטרה לרענן את הנחיות הבטיחות לציבור: בכל מקרה של אזעקה, יש להישמע ולפעול על פי הנחיות פיקוד העורף. חל איסור להתקרב לזירת אירוע. יש להשאיר את הטיפול בזירה לחבלני משטרת ישראל המיומנים וכוחות החירום וההצלה. בכל מציאת פריט חשוד, לרבות חלקי יירוט ו/או רקטה, יש להתרחק מהמקום, להרחיק סקרנים, לחייג 100 ולהזעיק את משטרת ישראל למקום. הישמעות להנחיות אלו, מצילה חיים".