הרשויות בדרום ובשפלה נערכות להמשך ההסלמה: ברמת גן, גבעתיים, רחובות, מודיעין-מכבים-רעות, ראשון לציון, שדרות, אשדוד, אשקלון, באר שבע, יבנה והמועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב, אשכול, מרחבים ובאר טוביה יישארו התלמידים בבתיהם

הרשויות בדרום ובשפלה נערכות להתמודדות עם סבב ההסלמה, והערב הוכרז כי גם מחר לא יתקיימו לימודים בכמה מקומות. כך, ברמת גן, גבעתיים, רחובות, מודיעין-מכבים-רעות, ראשון לציון, שדרות, אשדוד, אשקלון, באר שבע, יבנה, בני ברק, אלעד והמועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב, אשכול, מרחבים ובאר טוביה יישארו התלמידים בבתיהם גם מחר (רביעי).

מעיריית שדרות נמסר כי, "עיריית שדרות סיימה לפני זמן קמר הערכת מצב עם כלל ראשי המכלולים. ראש העיר, אלון דוידי, הודה לכל הצוותים על עבודתם החשובה והמסורה מאז שעות הבוקר המוקדמות. בשלב זה ולפי הנחיות פיקוד העורף גם מחר, יום רביעי, 13/11/19, לא יתקיימו לימודים בכלל מוסדות החינוך. בנוסף, הנחה דוידי את הצוותים להיערך להמשך הלחימה, להישאר בכוננות ולהגיע למרכז ההפעלה לפי הצורך".

מעיריות רמת גן וגבעתיים נמסר כי, "לפני זמן קצר סיימנו ישיבת הערכת מצב. נכון לעכשיו, אין לימודים גם מחר. מחר בשעה 6 בבוקר נקיים ישיבת הערכת מצב נוספת ונעדכן. אנא המשיכו להישמע להוראות פיקוד העורף".

מעיריית אשדוד נמסר כי, "בהמשך להערכת מצב שהסתיימה הערב בהובלת ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי ובהשתתפות כלל גורמי הביטחון והחירום להלן הנחיות לשעה זו ועד להנחיה חדשה: מחר לא יתקיימו לימודים באופן גורף בכל מערכת החינוך. כל המקלטים הציבוריים נפתחו ועומדים לרשות התושבים במקרה הצורך. כמו כן דיירים בבניינים משותפים מתבקשים לפתוח את דלתות לובי הבניין".

"לגבי ארועים: אסורה כל התקהלות בשטח פתוח. התכנסויות בשטח סגור מותרות עד 100 איש ובמקום בו יש מיגון תקני בלבד שיכול להכיל את כולם! השוק העירוני שתוכנן למחר – לא יתקיים. גם מחר תתקיים עבודה רק במקומות עבודה חיוניים ובמקרים מיוחדים יצאו לעבודה רק במקומות בהם יש מיגון תקני. נא שימרו על הנחיות ההתגוננות בהתאם לאיזורי ההתרעה", לשון הודעת עיריית שדרות.

מעיריית אשקלון נמסר כי, "בתום הערכת מצב שנערכה לפני זמן קצר בחמ"ל העירוני ובשיתוף פיקוד העורף, הנחה ראש העיר, תומר גלאם, על המשך תוקפן של הנחיות ההתנהגות לציבור. כמו כן, נכון לשעה זו, לא יתקיימו לימודים בעיר מחר, רביעי, 13.11.19. על כל שינוי בהנחיות, נעדכן".

עיריית בני ברק: "ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שוחח בשעה אחרונה עם פיקוד העורף, המשטרה וראשי המערכות העירוניות.
בשלב זה בהתאם להוראות גורמי הבטחון נכון להערב לא יתקיימו לימודים מחר יום רביעי 32.11.19. מחר בבוקר תתקיים הערכת מצב נוספת ובהתאם לשינויים האפשריים ולנתונים העדכניים של פיקוד העורף ומשרד החינוך יוחלט באופן סופי בנושא זה".

עיריית אלעד: "לאחר הערכת מצב שקיים ראש העיר ועל פי הנחיות פיקוד העורף, לא יתקיימו מחר, יום רביעי, לימודים בכלל מוסדות החינוך בעיר אלעד. מקומות עבודה עם אזורי מיגון עובדים כרגיל. קיום אירועים מותר עד 300 איש. אלעד ממוקמת במרחב ירקון, ומוגדרת כמרחב התגוננות "אלעד". זמן הכניסה למרחב מוגן מרגע הישמע האזעקה הינו 90 שניות בשעות הבוקר נוציא הודעה יזומה אם יהיו שינויים בהנחיות".

הנחיות פיקוד העורף

בפיקוד העורף מדגישים כי ההוראות מצילות חיים, וההקפדה עליהן עשויה למנוע אסון. יש לוודא עם הילדים היוצאים ללימודים שהם יודעים מה עליהם לעשות במקרה של אזעקה – להיכנס בזריזות אך בזהירות למרחב המוגן, לשהות בו עשר דקות, ולהישמע להוראות הצוות החינוכי.

מי שנמצאים בחוץ – צריכים להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותם. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

הנחיות בזמן נסיעה

לגבי הנוסעים באוטובוס עירוני – במקרה של אזעקה, על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות, אם יש מבנה קרוב שאפשר להגיע אליו בפרק הזמן העומד לרשותכם, ניתן לצאת מהרכב ולהיכנס אל המבנה. אם אין מבנה קרוב, על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. רק לאחר 10 דקות, במידה ואין אזעקה נוספת, ניתן להמשיך בנסיעה.

אשר לנוסעים באוטובוס בינעירוני – במקרה של אזעקה על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה רק לאחר 10 דקות, במידה ואין אזעקה נוספת, ניתן להמשיך בנסיעה.

למי שנוסעים ברכבם הפרטי ושומעים אזעקה, הורות פיקוד העורף קובעות כי יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו – יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות. יודגש כי אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי.

לסיום, בפיקוד העורף מבהירים כי בכל שאלה ניתן לפנות למרכז המידע הטלפוני של פיקוד העורף, שמספרו 104, באמצעות הודעת טקסט לטלפון 052-9104104.