שר הביטחון, נפתלי בנט, בהתייחסות ראשונה לאירועים הביטחוניים: "בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג׳יהאד האיסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל, לא נהסס לפעול גם בעתיד. עושים הכל כדי שכולנו נוכל להמשיך לישון בשקט"

שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס לראשונה לאירועים הביטחוניים ואמר כי, "אתמול לפנות בוקר ביצעו צה״ל וכוחות הביטחון פעולה חיונית לביטחון ישראל. בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג׳יהאד האיסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל. עשינו את זה אתמול, ולא נהסס לפעול גם בעתיד".

עוד הוסיף השר הטרי כי, "הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת. מפקדי צה״ל, ובראשם הרמטכ״ל, לצד ראשי זרועות הביטחון, עושים הכל כדי שכולנו נוכל להמשיך לישון בשקט".

אתמול קיבל שר הביטחון את המלצת הדרגים המקצועיים והכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה. ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם בוטלה לפני כן ע"י הממשלה או ע"י שר הביטחון. השר יכול להאריך את תוקפה של ההכרזה באישור הממשלה ע"י משאל טלפוני בין השרים. בנט העביר הודעה בנושא למזכיר הממשלה וכן ליו"ר ועדת חוץ וביטחון.

בנט בהערכת מצב אמש עם הרמטכ״ל ובכירי מערכת הביטחון. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בקריה בתל אביב התקיים אתמול טקס קצר של העברת המקל בין ראש הממשלה ושר הביטחון היוצא, בנימין נתניהו, לשר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט, בהשתתפות הרמטכ"ל, רא״ל אביב כוכבי. קודם לכן נערך הערכת המצב בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון נפתלי בנט, המזכיר הצבאי לרה״מ תא״ל אבי בלוט וראש המל״ל מאיר בן שבת.

בתוך כך, בנט נפגש אתמול לפגישת עבודה ראשונה עם סגן שר הביטחון, אבי דיכטר. הפגישה עסקה בעדכונים שוטפים לאור הערכת המצב ובהסדרת סמכויותיו של סגן השר דיכטר. בנט תיקף את החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והסמיך את סגן השר דיכטר לעסוק בטיפול בענייני העורף באופן שוטף, וביתר שאת בטווח הזמן המיידי, לאור המתיחות הביטחונית. שר הביטחון בנט ימשיך לעסוק בניהול המערכה למול ראשי צה״ל וזרועות הביטחון.

השר דודי אמסלם הודיע אתמול במליאת הכנסת כי ראש הממשלה הפסיק לכהן ביום 12.11.2019 בשעה 11:00 בתפקיד שר הביטחון, וזאת בחלוף 48 שעות מהמועד בו נמסר למזכיר הממשלה על ידי ראש הממשלה, דבר התפטרותו מתפקיד שר הביטחון. ראש הממשלה ימשיך לכהן גם בתפקידי שר הבריאות, שר התפוצות וממלא מקום שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, בנוסף לתפקידו כראש הממשלה.

בעקבות זאת הודיעה הממשלה בדבר החלטתה למנות את חבר הכנסת נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון. כמו כן הודיעה הממשלה כי בהתאם כי שר הביטחון בהסכמת ראש הממשלה ובאישור הממשלה, למנות את חבר הכנסת אבי דיכטר לתפקיד סגן שר במשרד הביטחון, זאת אחרי שמינוי פג עם התפטרות ראש הממשלה מתפקיד שר הביטחון.