מחלוקת חריפה בכחול לבן באשר לדרך שבה יש להתקדם במישור הפוליטי: בסיעה נקלעו למבוי סתום לאחר שהאפשרות של ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת כתומכת מבחוץ אינה עומדת עוד על הפרק. יעלון נגד ישיבה עם נתניהו ונגד ממשלת מיעוט

שבוע בדיוק נותר ליו"ר כחול לבן בני גנץ להרכיב ממשלה: ארבעת ראשי המפלגה, בני גנץ, יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי, קיימו היום התייעצות משותפת על מנת לדון באפשרות לשבת בממשלת אחדות לפי מתווה הנשיא עם הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו. גנץ דחה פגישה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שתוכננה להיום, אך על פי הדיווחים לפיג נפגש עמו הערב.

ב'כאן חדשות' דווח כי בפגישה התגלעו חילוקי דעות בין ארבעת השותפים להנהגת כחול לבן שהגיעו ככל הנראה למסקנה שהאפשרות להקמת ממשלת מיעוט, ירדה מהפרק, כאשר יעלון ואשכנזי מתנגדים בתוקף לממשלה כזו. כמו כן, גורם המעורה בפרטים מוסר כי הפערים בין גנץ ללפיד נראים גדולים מאוד. הארבעה צפויים להיפגש שוב מחר.

ב'חדשות 13' דווח כי ח"כ משה (בוגי) יעלון, אמר במהלך הפגישה כי הוא שולל כל ישיבה בממשלה עם נתניהו בשל כתבי האישום נגדו וכן בגלל ההיכרות האישית עם ראש הממשלה. עוד ציין שר הביטחון לשעבר כי לא יהיה מוכן לכהן בתפקיד שר בממשלת אחדות כזאת, אך הוסיף כי אם יו"ר כחול לבן בני גנץ ייכנס לשערי הממשלה, ייכנס גם הוא.

 

ליברמן: "הרשימה המשותפת לא רלוונטית, יש עוד אפשרויות"

 

יו״ר כחול לבן ח"כ בני גנץ סייר הערב בשדרות ועוטף עזה ואמר כי, "מאז שנכנסתי לפוליטיקה אין נאום שאני לא מזכיר בו את האחדות. אני מתכוון לדבוק בזה. אם יש דרך שאפשר לקדם את האחדות במדינת ישראל, אהיה הראשון לעשות זאת. אני קורא לאחדות כל הזמן ועושה את כל המאמצים כדי להקים ממשלת אחדות. אבל יש הרבה דברים חשובים במדינת ישראל: יש עקרונות וערכים, יש חוק ויש היבטים דמוקרטיים. אני לא מציע לקחת אירוע נקודתי ולעטוף בו את השאלה הפוליטית. האחדות צריכה לשרת יותר מאירוע נקודתי חמור וקשה ככל שיהיה".

עוד הוסיף כי, "יש קונצנזוס בנוגע לצורך המבצעי ואני מגבה לחלוטין את הפעולה של מדינת ישראל. כשמסתכלים על רצועת עזה בצורה רחבה, המטרה היא להגיע לכך שההרתעה תחזור – סופה של המערכה חייב להיות בהרתעה חזקה מאוד. כשצריך להילחם נילחם וכשצריך להוביל ליחסי שכנות טובה- נעשה גם את זה. אסור לטעות- בצד השני נמצאים טרוריסטים ולא האחיות תרזה. הם יורים טילים על שטחים שיש בהם אזרחים בכוונת מכוון".