פחות משבוע לפקיעת המנדט של גנץ: נמשכים הדיונים ב"קוקפיט" של כחול לבן על שאלת האחדות: "לא החלטנו כי הבנו שנתניהו חותר לבחירות שלישיות". לפיד עדיין, לדברי גורם במפלגה הוא "לא יצטרף לממשלה, גם אם גנץ יחליט להתפשר בנושא"

בישיבה נוספת של ארבעת ראשי 'כחול לבן' שהתקיימה אתמול הביעו שלושת עמיתיו של יו"ר המפלגה בני גנץ סקפטיות לגבי מידת רצינותו של נתניהו ללכת לממשלת אחדות ולא להוביל לבחירות נוספות. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד ממשיך לערום קשיים על ההחלטה המסתמנת של יתר חברי "הקוקפיט".

לדברי גורם במפלגה שצוטט ב'מעריב, לפיד לא יצטרף לממשלה אם נתניהו ימשיך לכהן בה כראש הממשלה, גם אם גנץ יחליט להתפשר בנושא. “לא הקמנו את כחול לבן כדי לשבת עם ביבי”. בכיר ביש עתיד הדף את הטענות ואמר כי הפגישה הסתיימה ללא החלטות אך גם ללא פיצוץ. "ביבי דוחף בכוח לבחירות, וכל הבלבול מוח על משבר אצלנו הוא מבית מדרשו של מקורבו, נתן אשל. אנחנו חזקים וביחד", צוטט הגורם ב'מעריב.

בנוסף, על פי ב'ישראל היום', מסתמן בכחול לבן כי אם המהלך של הקמת ממשלת אחדות בכל זאת יצלח, יישאר יעלון בשלב הראשון, בזמן שנתניהו יכהן כראש הממשלה, מחוץ לממשלה, אולם כחלק מהקואליציה, וכשבני גנץ יתמנה לראש הממשלה יצטרף גם יעלון כשר. זאת על מנת להישמר מהפרת הבטחתו לא לכהן תחת נתניהו בממשלה.

מבחינת חברי פורום הארבעה בכחול לבן, כל האפשרויות להקמת ממשלה עדיין פתוחות, ובהן האופציה להקים ממשלת מיעוט בשיתוף הרשימה הערבית המשותפת. עם זאת, ההערכה במפלגה כי אפשרות זאת לא באמת נמצאת על השולחן ואם לא תהיה התקדמות במו"מ עם הליכוד, ייאלץ גנץ במהלך השבוע הבא להחזיר את המנדט שקיבל מנשיא המדינה להרכבת הממשלה.

גורם ב'כחול לבן' צוטט הבוקר ב'ידיעות אחרונות' אומר, "אנחנו באמת לא קיבלנו החלטה (לגבי מתווה הנשיא, ב.ב.), כי הגענו להבנה שנתניהו מעוניין בבחירות ושכל המטרה שלו במהלך הזה היא לגרום לנו לוותר על העקרונות שלנו. אנחנו לא רוצים למכור את עצמנו ולהתפשט מכל הערכים שלנו כאשר אנחנו יודעים שנתניהו לוקח אותנו בסוף לבחירות. ביבי רוצה בחירות".

גורמים במפלגה הוסיפו כי ראש הממשלה כלל לא מתנהג כמי שמנהל מו"מ רציני להקמת ממשלת אחדות. "נתניהו לא מנהל משא ומתן, לא מקיים מגעים ולא מדבר איתנו בערוצים חשאיים. כל מה שיש לו להגיד הוא מוציא בסרטוני וידיאו", הם אמרו וסיכמו: "ככה לא מנהלים משא מתן אמיתי".