בלוק הימין אותו משמר נתניהו אמור להיטיב עם השבת ולא להיפך. האם לא הגיעה העת לפרק את אותו בלוק הימין? האם לא כדאי לבדוק ולגשש במפלגת כחול לבן על האופציה של הקמת ממשלה תוך התחייבות על שמירת הסטטוס קוו במרחב הציבורי? / יחיאל צולמן

זו לא הפעם הראשונה בחודשים האחרונים מאז נכנסה מדינת ישראל לסחרור פוליטי ומשבר קשה בהנהגה המדינית, שראש הממשלה בנימין נתניהו המתהדר בשיתוף פעולה עם החרדים ובהשתייכות למסורת ולדת – מחלל את שבת קודש בפומבי, לעיני עם ישראל.

חילול השבת לא התרחש בגלל צורך ביטחוני כלשהו או דיון חירום מדיני. נתניהו שחושש מאיבוד שלטונו ועזיבתו את בלפור, זונח ורומס את כל מה שקשור ומייחד את ממשלות הימין לדורותיהם. בעיצומה של השבת קיים ראש הממשלה שיחת ועידה אותה הגדיר כ"שיחת חירום" עם חברי הכנסת והשרים החילוניים בליכוד, בה טען כי כחול לבן מתכוונת להקים ממשלת מיעוט בתמיכה הרשימה המשותפת.

הפעולות הללו שלא מתרחשות בטעות או בחוסר ידיעה, אמורות להדליק אור אדום אצל חברי הכנסת החרדים. נזכיר כי היציאה לבחירות לפני יותר משנה, זו שבגינה עד כה לא הוקמה ממשלה, הייתה בין היתר בעקבות ההתעקשות של החרדים לשמר את המסורת במדינה. שלא לאפשר את העברת חוק הגיוס על ידי אביגדור ליברמן שרצה לגייס את בני הישיבות.

האם אנו – הציבור החרדי – מעוניין שתוקם ממשלה תוך רמיסת השבת וכבודה בריש גלי? הלא ממשלות שהיטיבו עם הציבור החרדי במשך השנים, נפלו בגלל חילולי שבת. בגלל ההתעקשות של אותם קברניטים להתעלם מדרישות הסף של הציבור החרדי, לשמור את השבת במרחב הציבורי. עם ממשלה כזאת, האם לא עדיף לשקול אופציות נוספות, ממשלה שתתחייב על שמירת השבת במרחב הציבורי?

מי שבוחר לשתוק עכשיו לנוכח חילול השבת, הם דווקא חברי הכנסת החרדיים. נתאר לעצמנו מה היה קורה אילו מנהיגי כחול לבן היו מתכנסים ומנהלים מגעים במהלך השבת להקמת ממשלה עם ליברמן או המפלגות הערביות ואף מפרסמים זאת באמצעות הדוברים הפוליטיים? הלא חברי הכנסת החרדים היו זועקים כי זהו הפרומו לקראת ממשלת שמאל שתדרוס כסדר את המסורת היהודית.

בלוק הימין אותו משמר נתניהו מידי שבוע ומכנס את חברי הכנסת החרדים והדתיים כדי לבדוק את הדופק והאמון שנותנים בו חברי הכנסת מהסיעות החרדיות והדתיות, אמור להיטיב עם השבת ולא להיפך. האם לא הגיעה העת לפרק את אותו בלוק הימין? האם לא כדאי לבדוק ולגשש במפלגת כחול לבן על האופציה של הקמת ממשלה בראשות בני גנץ תוך התחייבות על שמירת הסטטוס קוו במגזר הציבורי?