גנץ: "ההיסטריה של נתניהו מצביעה שהוא מוביל לבחירו. בסוף השבוע נעשתה יריית הפתיחה לקמפיין שלו". גורמים בכחול לבן: "אנו מעוניינים בממשלת אחדות ליברלית אבל גם לא מורידים שום אופציה מהשולחן". בנט לגנץ: "צו השעה - ממשלת אחדות"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ סבור כי המתקפה התקשורתית של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגדו בדבר כוונתו להקים ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות היא חלק מקמפיין הבחירות שלו לכנסת ה-23: "ההיסטריה של נתניהו מצביעה שהוא מוביל לבחירות", צוטט גנץ אומר למקורביו הבוקר ב'ידיעות אחרנות'. "בסוף השבוע נעשתה יריית הפתיחה לקמפיין שלו".

מנגד, גורמים בכחול לבן צוטטו בעיתון מאשרים כי אכן אינם פוסלים ממשלה שכזאת: "לא השתנה שום דבר דרמטי ממה שאמרנו לאורך כל התקופה האחרונה: אנו מעוניינים בממשלת אחדות ליברלית אבל גם לא מורידים שום אופציה מהשולחן. כל פרשנות אחרת נובעת במקרה הטוב מרצונו להבטיח שנלך לבחירות ובמקרה הרע מפראנויות וחוסר יכולת להשלים עם האופציה שיוחלף. ההתנהלות של נתניהו מקטינה כל יכולת לתת בו אמון".

גורם בכיר בכחול לבן אמר דברים דומים ל'מעריב': "אם לא נצליח להקים ממשלת אחדות רחבה עם הליכוד, השאיפה היא להקים ממשלת מיעוט, או כלשונם 'ממשלת מעבר זמנית' או 'ממשלת אין ברירה', עד יום רביעי בחצות, מועד פקיעת המנדט שבידי גנץ, מתוך תקווה לצרף אליה מפלגות נוספות בהמשך, אולי לאחר הגשת כתב אישום נגד נתניהו".

על פי הדיווח בעיתון, בכחול לבן מקווים לסיים את המו”מ הקואליציוני עם ישראל ביתנו, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, במטרה לנסח קווי יסוד שיאפשרו להקים ממשלה צרה. עם זאת, במפלגה הודו כי המפתח מצוי אצל יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שטרם הכריע סופית באיזו אופציה תתמוך מפלגתו. כל עוד לא פקע המנדט של גנץ, ניתן להרכיב ממשלת מיעוט ברוב רגיל בכנסת. ב -21 הימים שלאחר מכן ניתן יהיה להקים רק ממשלה שנתמכת לפחות על ידי 61 ח”כים.

בתוך כך, שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס הבוקר לאפשרות של הקמת ממשלת מיעוט ואמר כי, "אם ממשלת ישראל היתה תלויה בחברי הרשימה הערבית המשותפת, 25 המחבלים שחוסלו השבוע היו עדיין בחיים. ‏מבחינת אותם ח"כים פעולת צה"ל היתה 'רצח', כלשונם. ‏אני קורא לבני גנץ לא לתת לכך יד". בנט קרא לגנץ: "אל תיתן יד לממשלת מיעוט, צו השעה – ממשלת אחדות".

 

דיווח: ליברמן נתן אור ירוק לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת