במטרה למנוע מרד של ח"כים מהספסלים האחוריים - ראש הממשלה ויו"ר הליכוד פועל לבטל את הבחירות לראשות הרשימה ולרשימה לכנסת. לפי חוקת הליכוד יש לקיים בחירות מקדימות עם ההכרזה על בחירות חדשות. חה"כ סער צפוי לדרוש פריימריז

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו העביר בתקופה האחרונה מסרים לח"כים מהליכוד לפיהם בכוונתו להקפיא את רשימת המפלגה לכנסת ולא לקיים פריימריז נוספים במקרה של בחירות נוספות, כך פורסם הערב (ראשון) ב'וואלה'. באתר ציטטו בכירים במפלגה שטוענים כי נתניהו פועל לבטל גם את הבחירות לראשות הרשימה. לפי חוקת הליכוד, עם ההכרזה על בחירות חדשות יש לקיים בחירות מקדימות על ראשות המפלגה וכן למועמדי הרשימה הארצית לכנסת.

המהלך של נתניהו הוא חלק מניסיון לשמור על איחוד השורות בתוך מפלגתו במטרה למנוע מרד של ח"כים מהספסלים האחוריים החוששים לאבד את כיסאם במקרה של בחירות נוספות.

כאמור, בכירים במפלגה טוענים כי נתניהו מתכוון לכרוך את המהלכים יחדיו, ובמקרה שיהיו בחירות נוספות לבטל גם את הפריימריז לראשות המפלגה, יו"ר המפלגה מסתמך על הסעיף בחוקת הליכוד הקובע כי הבחירות לרשימה ולהנהגה כרוכות יחדיו.

"הח"כים החדשים ברשימה שעוד לא השלימו שנת כהונה אחת יעשו הכול כדי לא ללכת לפריימריז שבהם הם יכולים לאבד את מקומם", אמר אחד הגורמים ומסביר ש"לכן האינטרס של כולם לשמור על המצב הקיים יהיה חזק יותר". לדבריו נתניהו דן בנושא עם יו"ר מרכז הליכוד, חה"כ חיים כץ.

מי שצפוי לדרוש פריימריז לראשות המפלגה במידה ואכן יוכרזו בחירות חדשות הוא יריבו מבית של ראש הממשלה, ח"כ גדעון סער, הח"כ היחיד בליכוד שהצהיר כי יתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד בפעם הבאה. מסביבת נתניהו לא נמסרה תגובה.

הפעם האחרונה שהתקיימו פריימריז לראשות הליכוד הייתה בסוף 2014, לקראת הבחירות לכנסת ה-20. נתניהו אז ניצח ברוב גדול את דני דנון. לאחר בחירות 2015 ראש הממשלה החליט להקדים את הבחירות המקדימות במפלגתו ובכך להבטיח את הנהגתו גם בבחירות לכנסת ה-21, אך מכיוון שאף אחד לא הציב מועמדות מולו הפריימריז בוטלו והוא נקבע כיו"ר המפלגה גם לבחירות הבאות.

לעומת זאת, רשימת הליכוד לכנסת ה-21 נבחרה בפריימריז שהתקיימו לפני הבחירות הראשונות לכנסת השנה. לפי חוקת הליכוד, עם פיזור הכנסת ה-21 בחודש מאי האחרון ולקראת הבחירות שנערכו בחודש ספטמבר, היו צריכות להיקבע בחירות מקדימות גם ליו"ר וגם לרשימה, אולם במסגרת המאמצים להבטחת הרוב לפיזור הכנסת ומיזוג סיעת כולנו לתוך הליכוד, נתניהו העביר החלטה במזכירות הליכוד שהקפיאה את הרשימה כך שהח"כים לא יצטרכו לעבור עוד סיבוב פריימריז כדי להקל עליהם לתמוך בפיזור הכנסת. יחד עם הקפאת הרשימה אושר גם מועמדותו של נתניהו כיו"ר הרשימה ומועמדה לראשות הממשלה.