ראש הממשלה התקשר הערב לראשי המפלגות החרדיות ועדכן אותם בפרטי פגישתו מוקדם יותר עם יו"ר ישראל ביתנו. ל'חדשות JDN' נודע כי בשיחה טען נתניהו ש"יש על מה לדבר" עם ליברמן. מחר: דרעי, ליצמן וגפני ייפגשו עם נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב לראשי המפלגות החרדיות ועדכן אותם בפרטי פגישתו מוקדם יותר היום עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. ל'חדשות JDN' נודע כי בשיחה טען נתניהו ש"יש על מה לדבר" עם ליברמן. בעקבות כך, נתניהו ייפגש מחר עם ראשי המפלגות – יו"ר שס השר אריה דרעי, יו"ר אגודת ישראל סגן השר יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש מוקדם יותר הערב עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. הפגישה שהתקיימה בקרייה בתל אביב, ערכה למעלה משעה. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת מטעם הליכוד וישראל ביתנו בה נאמר כי, "הייתה שיחה עניינית וטובה שהתמקדה בדרכים להקים ממשלת אחדות. השניים קבעו להיפגש שוב כדי להשלים את הפגישה".

במקביל, מאז הפגישה נרשמו צעדים מינוריים המעידים על התקרבות מסוימת בין הצדדים. ב"כנס החירום" הערב תקף ראש הממשלה רק את ראשי כחול לבן ונמנע מלהזכיר את ליברמן. במקביל, ליברמן אמר באירוע הערב כי, "זה שראש הממשלה נתניהו לא תקף אותי זה כבר טוב. הפגישה איתו היתה עניינית ומחר ניפגש שוב. לא הגענו לנושאי דת ומדינה". סגן השר איציק כהן שהתראיין באותו אירוע אחרי ליברמן אמר כי, "קיבלתי טלפון: אל תתקוף את ליברמן – השיחות מתקדמות יופי".

בנוסף, ליאור הררי, מנהל קבוצות הוואטספ של הליכוד ותומכי נתניהו פרסם הודעה כי, "מרגע זה אבקש לא לתקוף את ליברמן בקבוצות ובפייסבוק". בנוסף, ב'ידיעות אחרונות' דווח כי כמות מתקפות הבוטים נגד ליברמן ברשתות החברתיות ירדה ב-90% מאז הסתיימה הפגישה עם ראש הממשלה.

עם זאת, יצוין כי הבוקר ביציאה מישיבת ראשי הבלוק שבו והבהירו ראשי יהדות התורה כי לא יסכימו להתפשר בנושאים עקרוניים. גפני וליצמן נשאלו על מה יהיו מוכנים לוותר כדי לאפשר את כניסת ישראל ביתנו לממשלה. יו"ר יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן השיב בהומור: "על ארוחת בוקר", ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני השיב: "גם על ארוחת צהריים".

גפני הוסיף כי, "אפשר להתפשר על תפקידים – אבל לא על דברים עקרוניים שקשורים למדינה יהודית ודמוקרטית". לדבריו, "רק לליברמן מתאים שלא להכחיש הליכה לממשלת מיעוט. לעבור מקצה אחד – הפצצת סכר אסואן וחיסול הנייה – לישיבה בממשלה. איך הוא מסביר לעצמו את הסתירה הזאת כשהוא הולך לישון בלילה? כנראה שמותר לו הכל והוא יקבל גיבוי. ליברמן מתכוון לרושש את ביבי פוליטית, ואנחנו סובלים כתוצאה מכך. אנחנו לא מודאגים, היות והקדוש ברוך הוא מנהל את העולם".

כזכור, חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד חשף הבוקר, כי הציג בימים האחרונים מתווה פשרה בין החרדים ל'ישראל בתינו', שנועד לאפשר הקמת ממשלת ימין. על פי המתווה שהוצע, תתאפשר בישראל תחבורה ציבורית בשבת שתופעל על ידי גוים, תוך שהתשלום יבוצע מראש במהלך השבוע. עוד מציע זוהר, כי כל רשות מקומית תוכל לאשר חוק עזר להפעלת מרכולים בשבת באמצעות רוב מיוחס בלבד.

בעניין 'חוק הגיוס' מבהיר זוהר, כי כלל ראשי מערכת הביטחון סבורים כי אין כל צורך בגיוס חרדים לצה"ל וכי לצה"ל עודף משרתים המאפשר להפוך אותו לצבא מקצועי לחלוטין. "הצגתי מתווה לחרדים ולליברמן שנועד לאפשר הקמת ממשלת ימין. לדעתי שני הצדדים מבינים שזה הפתרון הנכון", אמר ח"כ זוהר בראיון ל'רשת ב'.