יו"ר ישראל ביתנו אמר כי "אם לא נגיע לחתום על הסכם קואליציוני - אז כל אחד לנפשו. השאלה אם ממשלה צרה או בחירות שלישיות". יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ: "נתמוך בממשלת מיעוט בראשות גנץ". ישיבת סיעת הליכוד מתכנסת כעת יחד עם כל 55 חברי בלוק הימין


ח"כ לברמן היום בישיבת סיעת ישראל ביתנו. צילום: 'חדשות JDN'


דברי יו"ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, צילום: 'חדשות JDN'

בליכוד ממשיכים במאבק נגד ממשלת מיעוט ובישיבת הסיעה של המפלגה היום (שני) צפויים להשתתף כל 55 חברי בלוק הימין. זאת פחות מיומיים וחצי לפני תום המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלה בראשותו על ידי הנשיא ריבלין. בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו הציב יו"ר המפלגה חה"כ אביגדור ליברמן אולטימטום ואמר כי אם עד רביעי ב-12:00 לא יחתמו על הסכם קואליציוני – כל אחד לנפשו.

בפתח דבריו אמר יו"ר ישראל ביתנו: "לשאלה מה ליברמן רוצה, התשובה היא מאוד פשוטה: אמרנו את זה מיום הראשון של מערכת הבחירות האחרונה ואנחנו אומרים גם היום – ממשלת אחדות לאומית. לא צריך לחפש מתחת לפנס. אין כוונות אחרות. ברור שזה לא מסיבות אידאולוגיות אלא פרקטיות. כל ממשלה אחרת תתקשה לתפקד. זה יהפוך למסע הישרדות משבוע לשבוע. כל הצבעה בוועדות הכנסת תהפוך לאתגר בלתי רגיל".

"אין לנו אינטרס אישי להיות חברים בממשלה. לא משנה אם זה נתניהו או גנץ. שני הצדדים מציעים לנו חצי המלכות ותוספת 10 אחוז. מבחינת מדינת ישראל, כל ממשלה צרה היא אסון. אנחנו עובדים קשה. אתמול סיימתי ב-3:00 בבוקר את כל המפגשים עם נציגי הקואליציה והאופוזיציה".

ליברמן הצהיר כי "אם עד רביעי ב-12:00 לא נגיע לחתום על הסכם קואליציוני – אז כל אחד לנפשו. השאלה אם ממשלה צרה או בחירות שלישיות זו שאלה טובה. אני אעשה אז הערכת מצב. אני מקווה שכולנו נצליח להתעלות, להתגבר על כל הפערים ולהקים ממשלת אחדות".

יו"ר ישראל ביתנו התייחס לפגישתו אמש עם ראש הממשלה נתניהו ואמר: "הייתה פגישת עניינית. לא בזבזבנו זמן על חשבונות העבר. דיברנו על דברים מעשיים, פרקטיים, איך אפשר להתקדם לכיוון ממשלת אחדות. כשנקים ממשלת אחדות נקציב יום שלם לכל הריבים".

יו"ר העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ התייחס בפתח ישיבת הסיעה למתקפה שמנהל נתניהו נגד ממשלת מיעוט בראשותו של בני גנץ ואמר כי "נתניהו התחיל את מערכת הבחירות, והיא שוב מבוססת על הסתה והדרה של אוכלוסיות שלמות. הוא לא למד את הלקח ושכח שכשמבעירים את השטח, מאבדים שליטה על גובה הלהבות, וזה חלילה עלול להגיע למלחמה פנימית, שהיא יותר מסוכנת מכל מלחמה אחרת.״

יו״ר גשר ח״כ אורלי לוי אבקסיס התייחסה למו״מ הקואליציוני עם ׳כחול לבן׳: ״הקמפיין שלנו דיבר על מהות, ובאותה מידה בדיוק ניהלנו את המו"מ מול כחול לבן. יותר מידי זמן של שלטון של נתניהו שבו קיצצו פעם אחר פעם בנושאים האלו והאזרחים נאלצו להכניס יד עמוק לכיס ולהוציא כסף".

"גם כאן אני יכולה לבשר שיש התקדמויות, באנו עם תוכניות עבודה ובכוונתנו להביא את תוכניות העבודה שלנו לכדי מימוש כדי שכל הציבור יהנה מהם. לא שכרנו ולא דיברנו על תיקים ולא על מקומות שבהם נוכל להאדיר את עצמנו. אני שמחה לומר שרוב הנושאים אכן נפתרו, כפי שהבטחנו".

בחצות הלילה שבין רביעי לחמישי נגמר המנדט של גנץ. אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, ישראל תיכנס לראשונה בתולדותיה למצב שבו כל ח"כ יכול לקבל את המנדט. לפי החוק, 61 חברי כנסת יכולים להתאחד ולחתום על מכתב לנשיא המדינה, שבו הם מבקשים ממנו להטיל את המנדט על אחד מהח"כים, בתנאי שהוא הסכים.

השר רפי פרץ אמר בפתח ישיבת הסיעה של הבית היהודי: "עמדתינו מאוד ברורה. אנחנו כל הזמן שואפים לחיבור ולאחדות במובן הפוליטי. כגוש ימין אנו מגיעים עם דרישות מאוד צנועות ולא פוסלים אף אחד. אנו מבקשים שלא יהיו פסילות או חרמות לצד שלנו. אני פונה לידידי בני גנץ: זה ייזכר לך כדבר מאוד משמעותי אם תצליח להקים ממשלת אחדות. המצב הביטחוני דורש את האחדות הזו".