מעמד מרגש של הכנסת ספר תורה בעיר קרסנדר שברוסיה • תיעוד

מעמד מרגש של הכנסת ספר תורה נערך בעיר קרסנדר שברוסיה בראשות רבה הראשי של רוסיה ובהשתתפות אורחים רבים בהם רבה של ברלין, רבנים ושלוחים מערי רוסיה • התפתחות יהודית גדולה בקרסנדר • צילום: א. גורינוב

ברוב עם, בתוף ובמחול, הוכנס ספר תורה מהודר אל בית הכנסת המפואר במרכז העיר קרסנדר שבמערב רוסיה, ביוזמת רב העיר השליח הרב מנחם מענדל לאזאר, שהלהיב את יהודי העיר ובני הקהילה, שלקחו על-עצמם הרעיון של כתיבת ספר תורה שתאחד את כל יהודי העיר, עד לסיום כתיבת כל ספר התורה בהידור ובהשקעה גדולה, בסיוע ראש הקהל המסור ר' אריה לייב טקץ ומר אלמאן מוכאילוב.

לקראת החגיגה המרגשת, שנתנה ביטוי להתפתחות הקהילה היהודית המפוארת בעיר, הגיעו במיוחד אביו של רב העיר, רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, חמיו – רבה הראשי של ברלין הרב יהודה טייכטל, ואחיו – רבה של העיר סימפרופל בחצי האי קרים שברוסיה הרב יחזקאל לאזאר.

כמו-כן, הגיעו במיוחד רב העיר באקו שבאזרביז'אן הרב שניאור זלמן סגל, שלו זכות ראשונים בתחיית יהדות קרסנדר, הרבנים בעיר רוסטוב הרב דנציגר והרב סטולין, הרב הלפרין והרב ליידיקער ממוסקבה, הרב פרצונסקי מאור אבנר בארץ ישראל, והנגיד מר אפרים בנימינוב ממוסקבה.

לאחר תהלוכת הספר תורה וההקפות כמנהג ישראל, נערכה סעודת מצווה גדולה, בהשתתפות הרבנים, האורחים, חשובי הקהילה, נציגי הממשל המקומי ומשפחות טורפיאשווילי ודוידוב, שתרמו את קיום האירוע המכובד לכבודה של תורה, ולזכות בני הקהילה, שלקחו גם הם חלק פעיל בכל ההכנות וקיום האירוע, שהרימה אותם טפח מעל הקרקע והרימה את גאון יעקב של יהודי קרסנדר, שכעת עם הפרסום הרב, שמחים וגאים ביהדותם.

בשמחה ובהתרגשות התקבלה הודעת משפחת גבראילוב ומשפחת סאמינדויייב, על החלטתם גם לתרום ספר תורה חדש לקהילה היהודית, לכבוד הקהילה המתפתחת.

2 תגובות

מאד מרגש

יפה מאוד

הייתי בעיר הזאת בתשנ"א
מסתמא זה לא היה ארוע מגדרי רק עבור החייבים בתפילין?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן