בית המשפט המחוזי בת"א קבע כי מותר למשטרה לערוך חיפוש בטלפונים הפרטיים של יונתן אוריך ועופר גולן, החשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. השניים מתכוונים לערער לעליון: "במקום שבית המשפט יתן למשטרה סטירה, הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"


דיברי עו"ד עמית חדד המייצג את החשודים לאחר החלטת השופט.

בית המשפט המחוזי בת"א דחה היום (שלישי) את ערעורם של דוברי ראש הממשלה, יונתן אוריך ועופר גולן נגד חיפוש בפלאפונים הניידים הפרטיים שלהם במסגרת החקירות שעורכת המשטרה בחשד להטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר. השניים מתכוונים לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון , כשלבינתיים הטלפונים ישארו ברשות המשטרה סגורים בשקית.

השופט כתב בהחלטתו כי "עיינתי היטב בהחלטת השלום, ככל שבחנתי את ההחלטה לא מצאתי בה טעות. לו המקרה היה מגיע לפתחי כפי שהגיע לשם לא הייתי מחליט אחרת. מדובר בהליך חקירה. נמצא כי לפני החוקרים היה חשד סביר לביצוע העבירה על ידי החשודים וכי בניידים חומר הקשור לביצוע העבירה. יש בסיס לקביעה שסיכול החיפוש בניידים יש בו כדי לפגוע בחקירה".

למרות הדברים כתב השופט כי "אין זה אומר שהמשטרה יכולה לפעול בניגוד לדין. השוטרים היו צריכים להוציא צו טרם החיפוש. הסכמה גרידא של חשוד בעיצומה של חקירה אינה הסכמה. אבל הסכמה מודעת היה בה להכשיר את החיפוש". השופט המשיך "איני מתכוון להכנס לעבירת הטרדת עד, אך מציין שבגדול מסכים עם טענת המדינה".

יועצי ראש הממשלה עופר גולן ויונתן אוריך הגיבו להחלטת בית המשפט המחוזי בעניינם וכתבו: "בית המשפט המחוזי חיזק את החלטתו של בית משפט השלום, וקבע שהמשטרה, שאמונה על שמירת החוק, דרסה אותו ברגל גסה כשהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו".

"אבל במקום שבית המשפט יתן למשטרה סטירה, הוא נותן לה סוכריה. אבסורד", טענו. "התנהלות בתי המשפט מעבירה למשטרה מסר ציבורי מזעזע: צפצפו על החוק, המשיכו לרמוס את זכויות הפרט, ואל תחששו – כי בכל מקרה יבוא השופט שיציל אתכם".

השניים כתבו לבסוף כי יערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון: "בית המשפט העליון חייב לשים סוף להתנהגות המערב הפרוע של המשטרה ולהבהיר לה שמדינת ישראל היא מדינת חוק שאפילו המשטרה כפופה לו".

כזכור, מוקדם יותר החודש ערערו דוברי ראש הממשלה אוריך וגולן לבית משפט המחוזי בתל אביב בבקשה לדחות את בקשת המשטרה לערוך חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. בערעור שהגישו עורכי דינם נכתב כי "יש לדחות את בקשת המשטרה למתן צו חדירה לטלפונים. ההיגיון והצדק מחייבים, כי אם פעולות פוגעניות מצד רשויות החוק מגיעים לפתחו ולידיעתו של בית המשפט כבר בשלב החקירה, על בית המשפט לעצור פגיעות אלה כבר בשלב זה".