הפגנות באיראן, ארכיון.

איראן הודיעה על דיכוי המחאה: "השקט שב למדינה"; דיווחים: "עשרות הרוגים"

הרשויות באיראן הודיעו כי "השקט הושב למדינה". למרות הדברים, בסרטונים שהצליחו המפגינים להעלות לרשתות החברתיות ניראה כי ההפגנות נמשכו במהלך הלילה במספר ערים במדינה. לפי נציבות זכויות האדם של האו"ם: "היקף הנפגעים הוא חמור מאוד"

הרשויות באיראן הודיעו היום (שלישי) כי הצליחו לדכא את ההפגנות ברחבי המדינה שהחלו בשל עליית מחירי הדלק. ההודעה מגיע יממה לאחר שמשמרות המהפכה איימו בפעולה "נחרצת" אם המחאה לא תיפסק.

דובר מערכת המשפט רולמחוסיין אסמאעילי אמר במסיבת עיתונאים כי "השקט הושב למדינה". למרות דבריו, בסרטונים שהצליחו המפגינים להעלות לרשתות החברתיות – למרות השבתת האינטרנט שנועדה למנוע את התפשטות המחאה, ניראה כי ההפגנות נמשכו במהלך הלילה במספר ערים במדינה. לפי דיווחים של סוכנויות ידיעות רשמיות, שלושה אנשי ביטחון נדקרו למוות ליד טהראן. הרשויות אמרו שעד עתה נעצרו כאלף "מתפרעים".

לפי האו"ם, יש דיווחים על עשרות הרוגים בהפגנות אך מספרם האמתי עדיין לא ידוע. רופרט קולביל, דובר לשכת זכויות האדם של האו"ם אמר כי "יש דאגה רבה מהשימוש שעושים כוחות הביטחון האיראניים באש חיה נגד מפגינים", קולביל קרא לרשויות להשיב את שירותי האינטרנט ולשמור על זכותם של המפגינים להביע מחאה. לדבריו, "היקף הנפגעים הוא חמור מאוד".

ההפגנות החלו ביום שישי כשמאות צעירים ופועלים הביעו זעם על תכנית קיצוב הדלק, שהובילה לזינוק של כ-50% במחירם. התסכול החל בעקבות מגמה של פיחות במטבע האיראני ועלייה חדה במחירי הלחם, האורז ומוצרי בסיס אחרים מאז שארה"ב החלה במדיניות העיצומים הכלכליים שכונתה "לחץ מקסימלי" נגד איראן. זאת בעוד שהממשלה בטהראן טענה כי עליות המחירים נועדו לגייס כ-2.55 מיליארד דולר בשנה תמורת סובסידיות נוספת ל-28 מיליון משפחות קשות יום. המפגינים מוחים על השחיתות השלטונית ועל הפערים בין העשירים לעניים ברפובליקה האסלאמית.

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. האשים ביום ראשון את אויביה של טהראן באחריות למהומות ובראשן ארצות הברית, חמינאי כינה את המפגינים "בריונים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *