יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן אמר במסיבת עיתונאים שכינס: "גפני משבח את טיבי, וטיבי שר שיר הלל לגפני". והוסיף: "אין סיכוי שנשב בממשלה צרה או בממשלת מיעוט". בתוך כך, בלוק הימין צפוי להתכנס היום בשעה 15:30 בכנסת

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כינס הצהריים (רביעי) – 11 שעות לפני סיום המנדט שהוענק ליו"ר כחול לבן, בני גנץ להקים ממשלה, מסיבת עיתונאים בכנסת בה הצהיר: "אנחנו לא נצטרף לא לממשלה צרה ולא לממשלת מיעוט. ממשלה מהסוג הזה לא תוכל לתפקד. כל מה שאנחנו רואים זה דרך בטוחה לבחירות נוספות". ליברמן הוסיף: "אני מניח שכל המפלגות יעשו הערכות מצב ואולי מחר נהיה יותר חכמים. אולי כדאי לוותר על תקופת 21 הימים". בתוך כך, בלוק הימין צפוי להתכנס היום בשעה 15:30 בכנסת.

תחילה סיפר ליברמן על המאמצים שעשה על מנת להקים ממשלת אחדות: "עשיתי כל מאמץ, הפכתי כל אבן, על מנת להגיע לממשלת אחדות לאומית ליברלית – בדיוק כמו שהבטחנו לבוחר. עשינו הרבה עבודה שקטה בצורה מכובדת וסולידית. היינו קרובים לאחדות. כל מה שהפריד בינם לבין האחדות, ואני רוצה לצטט את הנשיא, היה בעיקר ויכוח אישי. לא היה שום פער מהותי. אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא והשני לא היה מוכן להיפרד מהגוש המשיחי שלו".

הוא התייחס למו"מ של השבועות האחרונים, ואמר: "השתדלתי לא להיגרר למבול ההשמצות והשקרים שהציפו בתקשורת וברשתות החברתיות. ניסינו להתנהל באיפוק רב. גם פיתויים שמו בפנינו, פיתויים גדולים מאוד – ממלא מקום ראש הממשלה, רוטציה בשנה אחרונה, חצי המלכות פלוס עשרה אחוז. שמעתי בבוקר את אחד הפרשנים שאמר שליברמן מבין שכרגע המניה שלו בשיא וצריך למכור את המניות כשהן בשיא אחרת הן מתרסקות. אז לפי הנוכחות התקשורתית אכן המניה שלנו בשיא, אבל אנחנו לא מוכרים את העקרונות בשביל כסאות, גם אם מדובר בכיסא הכי מרופד".

"כרגע אנחנו ניצבים מול שני אתגרים, ביטחוני וכלכלי ולכן אין שום אופציה אחרת חוץ מממשלת אחדות. וכשאני שואל למה לא הקמנו ממשלת אחדות ליברלית, אז גם פה הדברים ברורים. לצערי נתניהו פשוט משעבד את כל תנועת הליכוד לטובת המפלגות החרדיות. אם אתם שואלים אותי מי אשם במצב – אלה שתי המפלגות ביחד. גם כחול לבן וגם הליכוד. היה משחק האשמות מצד שני הצדדים בלי נכונות באמת לקבל החלטות קשות דרמטיות. גם נתניהו, שבכל דרך ניסה למשוך ולשמור על הגוש החרדי, וגם גנץ, שמעולם לא קיבל את מתווה הנשיא".

בשלב זה התחיל יו"ר ישראל ביתנו להסית נגד הציבור החרדי, הוא טען כי כחול לבן פנו למפלגות החרדיות ולכן היא אשמה בכך שאין ממשלת אחדות: "חלק גדול מהזמן כחול לבן שיחקה משחק כפול ושמרה על ערוצים פתוחים למפלגות חרדיות והציעה להן הצעות. לכן מבחינתי שניהם אשמים".

"מה מטריד אותנו, למה נטפלנו למושג הזה ממשלת אחדות?", המשיך ליברמן להסית. "כשגפני פותח את ישיבת ועדת הכספים ומשבח את אחמד טיבי, ואחמד טיבי שר שיר הלל לגפני, על שיתוף הפעולה הזה אנחנו מדברים. זה שיתוף פעולה בין ח"כים ערבים לחרדים. זו קואליציה אנטי ציונית שמשחקת בין שני הגושים. הרשימה הערבית היא גיס חמישי, ולצערי גם המפלגות החרדיות הופכות להיות אנטי ציוניות".

"היה ברור שלא נלך לקואליציה שנתמכת בצורה ישירה או עקיפה על ידי הרשימה המשותפת. שמרנו על ערפל קרב על מנת ליצור מנוף לחץ על נתניהו. לצערי גם זה לא עזר". הוסיף ליברמן. "מה צריך לעשות? להערכתי יש שני דברים קריטיים. כל המפלגות הציוניות צריכות להתחייב לאמנה משותפת בנושא דת ומדינה. אי אפשר שהחרדים ישחקו בין שתי המפלגות הגדולות. הדבר השני קשור ליציבות השלטונית: זה לא סוד שאני חסיד גדול של בחירה ישירה. לצערי אי אפשר לשנות כללי משחק תוך כדי משחק וזה לא רלוונטי לבחירות הקרובות, אבל צריך לעשות דיון משמעותי".

בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו בתחילת השבוע הציב ליברמן אולטימטום ואמר כי אם עד היום (רביעי ב-12:00) לא יחתמו על הסכם קואליציוני – כל אחד לנפשו. אם עד חצות לא תוקם ממשלה, תיכנס ישראל לראשונה בתולדותיה לתקופה בת 21 יום שבה כל אחד מחברי הכנסת יוכל לקבל את המנדט להרכבת ממשלה. בסיומה, תיתכן מערכת בחירות שלישית בתוך פחות משנה.