בעקבות שינוי עמדת הממשל האמריקאי שיגר שר התחבורה מכתב לראש הממשלה בו ביקש לעלות את דו"ח אדמונד לוי כבר בישיבת הממשלה הקרובה שמבסס את מעמדה המשפטי של ההתיישבות ומשרטט את קווי המתאר להסדרת ההתיישבות ולאופן הטיפול בסכסוכי מקרקעין באזור

בעקבות שינוי עמדת הממשל האמריקאי שיגר הבוקר (רביעי) שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו ביקש לעלות את דו"ח אדמונד לוי כבר בישיבת הממשלה הקרובה.

במכתב פונה סמוטריץ' לנתניהו בקריאה לאימוץ דו"ח לוי "אך לפני יומיים שמחנו לשמוע את הכרזתו של מזכיר המדינה האמריקאי מר פומפאו בנוגע לשינוי עמדת הממשל האמריקאי ביחס להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. הצהרה זו מצטרפת כמובן לשינוי המגמה בתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ והשגריר פרידמן שבאה לידי ביטוי בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בהכרה בריבונות ישראל בגולן וכעת גם בהכרזה זו".

עוד כותב השר סמוטריץ': "בשנת 2012 הקימה ממשלת ישראל את הוועדה לבחינת מצב הבניה ביהודה ושומרון בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס אדמונד לוי ז"ל. מסקנות הוועדה פורסמו במסמך המכונה "דו"ח לוי". דו"ח לוי כלל שני חלקים: הראשון ביסס את מעמדה המשפטי של ההתיישבות ופרש תשתית משפטית ובינלאומית רחבה ללגיטימציה של ההתיישבות הישראלית, והשני שרטט את קווי המתאר להסדרת ההתיישבות ולאופן הטיפול בסכסוכי מקרקעין באזור".

"כפי שבוודאי ידוע לך, בסמוך לאחר הגשת הדו"ח התקיימה במזכירות הממשלה עבודת מטה להכנת הצעת מחליטים שעניינה אימוץ הדו"ח, ואולם זו טרם הובאה לממשלה עד היום".

לכן מבקש שר התחבורה מראש הממשלה: "אבקשך להביא כבר בישיבת הממשלה הקרובה את ההחלטה על אימוץ מסקנות הדו"ח ולמנוע מצב בו הממשל האמריקאי עוקף את מדינת ישראל ביחסו להתיישבות".