שעות אחרי התקיפה עדיין נרשם שקט בגזרה הצפונית. הפרשנים מנסים להסביר למי בדיוק רוצה ישראל להעביר את המסר בתקיפה בעוצמה ובהיקפים חריגים בסוריה. מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות לפני האירוע - בנט הוסמך על ידי נתניהו להכשיר את המטרות

חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (רביעי) עשרות מטרות איראניות בסוריה, אולם שעות אחרי התקיפה עדיין נרשם שקט בגזרה הצפונית. "ההערכה היא שהאיראנים טרם החליטו אם להגיב לתקיפות, שהגיעו בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל ביום שלפני כן", כותב הפרשן הצבאי של 'חדשות 13', חזי סימנטוב.

סימנטוב מסביר כי משמרות המהפכה מכחישים באופן רשמי שיש להם בסיסים בסוריה וטוענים כי מדובר ביועצים איראניים שהוזמנו על ידי ממשלת סוריה. לכן "האפשרויות שעומדות כרגע מול איראן הן הכלה או תגובה בדמות ירי רקטי או פיגוע בגבול הצפוני".

הפרשן רון בן ישי מאתר 'ווינט' מסביר כי התקיפות הישראליות בסוריה הם כמובן תגובה ישירה על ירי הרקטות אתמול בלילה לשטח ישראל. גם נועדו לשלוח מסר חשוב להנהגה בסוריה איראן ורוסיה. הוא מסביר כי הרקטות נורו מדרום לדמשק, כלומר – בתוך אזור שלגביו הבטיח פוטין לנתניהו שלא יהיו בו איראנים – 80 ק"מ מהגבול עם ישראל. האיראנים ירו ככל הנראה בתגובה על תקיפת מטרות צבאיות שיוחסה לישראל בשטח סוריה ובעיראק.

בן ישי מסביר כי הפרטים הללו חשובים על מנת להבין מדוע תקף חיל האוויר הלילה בעוצמה ובהיקף חריגים בסוריה. לדבריו: "התקיפה נועדה להעביר מסרי הרתעה לשלושה גורמים: לאיראנים ולשלוחיהם הפועלים בשטחה של סוריה; למשטרו של בשאר אסד ולצבאו, המעניקים חופש פעולה והגנה אווירית לפעילות כוח קודס, ולקרמלין, שאינו עומד בהתחייבותו לישראל ביחס לנוכחות האיראנים ושלוחיהם קרוב לישראל".

"המסר לאיראנים הוא החשוב. זהו איתות לא רק לקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס שאחראי על הפעילות מחוץ לאיראן, אלא גם להנהגה באיראן – שישראל לא תבליג, אלא תגיב בצורה חריפה על כל פגיעה בריבונותה ולא תירתע ממערכה גדולה, ואולי אפילו ממלחמה, אם איראן תמשיך לבסס ולהקים חזית נגדה בסוריה ובעיראק".

ב'חדשות 12' הביא הכתב ניר דבורי את מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות לפני האירוע – ההחלטה על המתקפה התקבלה אתמול בבוקר ממש אחרי הירי לילה לפני כן מסוריה. הרמטכ"ל, אגף המודיעין וחיל האוויר הציגו מטרות ויעדים לתקיפה וההערכה של המשמעויות. ושר הביטחון הנכנס, נפתני בנט הוסמך על ידי ראש הממשלה להכשיר את המטרות ולא כינס את הקבינט במטרה לשמור על חשאיות.

מידע מודיעיני חדש הגיע לישראל בצהריים, ובשל כך התקיים דיון נוסף עם העדכונים החדשים, לאחר תיקונים, שינויים ותוספות במטרות התקיפה, אושרה התקיפה על ידי הגורמים הרלוונטיים. זמן קצר לפני שהתקיפה יצא לדרכה, ישראל עדכנה את המעצמות הפועלות באזור כדי למנוע התנגשויות ואי הבנות.

ב-1:15 לפנות בוקר ניתנה הפקודה ומטוסי הקרב של חיל האוויר שחומשו והוכנו מבעוד מועד יצאו לעבר המטרות. אחת המרכזיות שבהן הייתה "בית הזכוכית" – מפקדה של כוח קודס בדמשק הנמצאת בתוך הטרמינל של נמל התעופה בדמשק, מה שדרש תקיפה מדוייקת שלא תסב נזק סביבתי.

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתקיפות הישראליות בסוריה הלילה נהרגו 11 בני אדם, ביניהם שבעה "לא בעלי אזרחות סורית", ככל הנראה האיראנים. עוד נטען כי נפגעו מחסני נשק ותחמושת השייכים לכוח קודס של משמרות המהפיכה, מחנה של כוח קודס, סוללות טילי קרקע-אוויר של צבא סוריה ומוצבים של צבא סוריה.