לפי הדיווח: פרקליט המדינה התייחס לכתב האישום ואמר כי הוא מקשה על נתניהו להרכיב ממשלה משום שלא יוכל לחזור ולקבל את המנדט תחת כתב אישום. זאת למרות שעל פי חוק - ראש ממשלה יכול לכהן בתפקידו עד להכרעה שיפוטית

גורמים במשרד המשפטים אומרים כי פרקליט המדינה שי ניצן אמר בשיחות סגורות כי ראש הממשלה פרקליט המדינה התייחס לכתב האישום ואמר כי על פי גורמים במשרד המשפטים כתב האישום מקשה על נתניהו להרכיב ממשלה. דבריו של ניצן נאמרו למרות שעל פי חוק – ראש ממשלה יכול לכהן בתפקידו עד להכרעה שיפוטית. כך מדווחים באתר 'גלובס'.

לפי הפרסום, פרקליט המדינה התייחס לכתב האישום ואמר כי על פי גורמים במשרד המשפטים כתב האישום מקשה על נתניהו להרכיב ממשלה. דבריו של ניצן נאמרו למרות שעל פי חוק – ראש ממשלה יכול לכהן בתפקידו עד להכרעה שיפוטית.

לדברי גורמים במשרד המשפטים ששוחחו עם העיתון, ניצן אמר היום כי על אף שראש הממשלה לא מחויב להתפטר עם הגשת כתב אישום נגדו, הוא לא יכול להתחיל ולכהן כראש ממשלה עם כתב אישום נגדו. ועל כן קבע כי נתניהו לא יכול לחזור ולקבל את המנדט לשם הרכבת הממשלה.

עוד פורסם בעיתון מפי גורם בכיר במשרד המשפטים שציין כי יש עיגון בפסיקות של בית המשפט העליון לעיקרון זה. במשרד המשפטים סבורים כי על הנשיא ריבלין מוטלת החובה לשקול את ההתפתחות החדשה לפיה נגד נתניהו מוגש כתב אישום, ובשל כך אין אפשרות לתת לו מחדש את המנדט.

במשרד המשפטים מוסיפים כי נתניהו אמנם לא צריך להתפטר מיד מתפקידו כראש ממשלה אך כהונתו תפוג בעוד 21 יום. זאת על פי הלכת דרעי-פנחסי לפיה ראש ממשלה מחויב לפטר שר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, אך לגבי ראש ממשלה, החוק קובע בפירוש אחרת. שכן לפי חוק יסוד הממשלה – ראש הממשלה יסיים אוטומטית את כהונתו רק לאחר פסק דין חלוט של בית המשפט העליון: "תיפסק כהונתו של ראש הממשלה ויראו את הממשלה כאילו התפטרה ביום שבו פסק הדין נעשה סופי".

פרקליט המדינה שי ניצן סירב להגיב לפרסום. ומפרקליטות המדינה נמסר כי: "פרקליט המדינה טרם נדרש לשאלה זו וממילא טרם גיבש כל עמדה בעניין".