דו"ח חריף של מזכ"ל האו"ם גוטרש מאשר את טענת ישראל. "חיזבאללה הוא שעומד מאחורי הארגון, שפעיליו נמצאים בקרבת הגבול ומתצפתים על כוחות צה"ל במסווה של ארגון אזרחי סביבתי". דנון: "המאמץ הדיפלומטי נשא פרי"

דו"ח מטעם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש מאשר את טענת ישראל כי כוחות יוניפי"ל אינם יכולים להיכנס לאזורי הפעילות של חיזבאללה בדרום לבנון. גוטרש קורא לממשלת לבנון לפעול לפירוק חיזבאללה מנשקו.

בדו"ח שפורסם 'בישראל היום' שעליו חתום מזכ"ל האו"ם גוטרש ש"מביע דאגה" במסמך מההתקפה של חיזבאללה על כוח צה"ל במוצב אביבים בגבול לבנון ב־1 בספטמבר. הדו"ח מתפרסם על רקע חידוש המנדט של כוח יוניפי"ל באזור, ומתמקד במתח שבין לבנון לישראל וגם בגל המחאה שהצית בחודשים האחרונים את לבנון.

"אירוע הירי בספטמבר משקף את הסכנה הטמונה בהחזקת נשק מחוץ לשליטת הממשלה. חיזבאללה ושאר הארגונים מפרים בשיטתיות את החלטה 1701, ועל ממשלת לבנון לנקוט בכל האמצעים הנדרשים כדי לפרק מנשק את הקבוצות החמושות בלבנון". כותב המזכ"ל האו"ם

גוטרש מדגיש כי חופש התנועה של יוניפי"ל ממשיך להיות מוגבל, וכי נבלמה כניסת הכוח לאזור בלבנון שממנו נורו טילי הנ"ט – אזור שבו פועל הארגון "ירוק ללא גבולות". חיזבאללה הוא שעומד מאחורי הארגון, שפעיליו נמצאים בקרבת הגבול ומתצפתים על כוחות צה"ל במסווה של ארגון אזרחי סביבתי.

גוטרש קרא לממשלת לבנון לסיים את החקירה בנושא בהקדם: "יוניפי"ל עדיין לא מקבל גישה לפירי המנהרות בצד הלבנוני של הקו הכחול". שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר בתגובה: "המאמץ הדיפלומטי נשא פרי".