לאחר שלושה שבועות של הפסקה: הוועד המארגן את ההפגנות בגבול רצועת עזה הודיע על חידוש המחאה ביום שישי הקרוב, הוועד קרא לפלסטינים לבוא בהמוניהם ולהשתתף בהפגנות אך להפגין בדרכי שלום. צה"ל נערך בהתאם

הוועד המארגן את ההפגנות בגבול רצועת עזה הודיע היום (שני) על חידוש המחאה ביום שישי הקרוב, לאחר שלושה שבועות של הפסקה, תחת הכותרת "צעדות השיבה נמשכות". הוועד קרא לפלסטינים לבוא בהמוניהם ולהשתתף בהפגנות. צה"ל נערך בהתאם.

כזכור, ביום שישי האחרון ביטל ״הוועד העליון לצעדות השיבה" זו הפעם השלישית ברציפות את הצעדות שנערכות מדי יום שישי, בשל מה שכינה "תנאי שטח מסוכנים מאוד, לאור האיומים של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לפתוח בתוקפנות כוללת חדשה בעזה, כדי להגן על עצמו מפני העמדות לדין באשמת שחיתות, מה שיביא אות לפתוח באש כלפי חפים מפשע ממשתתפי צעדות השיבה", כפי שנאמר בהודעה מיוחדת.

למרות ביטול המחאות, ביום שישי האחרון התקרבו קבוצה של עשרות פלסטינים לאזור, וכמה מהם נענעו את הגדר, תלו עליה דגלי פלסטין וזרקו מטענים לעבר כוח צה"ל שהיה באזור. הכוח ירה אמצעים לפיזור הפגנות לעבר הצעירים, ועל פי משרד הבריאות בעזה נער בן 16 נורה למוות וארבעה נוספים נפצעו.

בתוך כך, אמש דווח 'בכאן חדשות' על ירידה משמעותית נרשמה בחודשים האחרונים במספר ההרוגים בהפגנות הגדר ברצועת עזה. אחת מהסיבות העיקריות לירידה במספר ההרוגים הפלסטינים היא השימוש של צה"ל ברובה צלפים "רוגר" בשבעת החודשים האחרונים, כדי לדכא את ההפגנות.

מדובר ברובה צלפים פחות קטלני, שצה"ל משתמש בו בעיקר בהפרות סדר ביהודה ושומרון, ובשבעת החודשים האחרונים הכניס אותו לשימוש בהפגנות הגדר בעזה כדי לצמצם את מספר ההרוגים. עד לכניסת הרוגר לשימוש בדרום נהרגו 200 פלסטינים בהפגנות בעזה – ממוצע של 16 הרוגים בחודש. מאז החל השימוש ברובה הצלפים נהרגו 15 פלסטינים – ממוצע של שני הרוגים בחודש.