צילום Pixabay

מושגי יסוד בניהול תיקי השקעות

המושגים שאתם חייבים לדעת ויעשו לכם סדר בעולם ההשקעות

ישנן שתי בעיות עקרוניות המאפיינות אנשים שפותחים תיקי השקעות. הבעיה הראשונה היא ידע מועט בתחום ההשקעות ואי היכרות עם מושגי יסוד בהם מנהלי תיקי השקעות משתמשים. הבעיה השנייה היא הפוכה: משקיעים שחושבים שיש להם ידע רב יותר מהידע שיש להם בפועל. עם הבעיה השנייה קשה יותר להתמודד, אולם כאן נוכל לעזור עם הבעיה הראשונה.

לטובת משקיעים שרוצים להכיר את מושגי היסוד ולהבין מה מנהל ההשקעות שלהם מציע להם ומה כדאי להם לברר – מדריך קטן בנושא מושגי היסוד בתחום ניהול תיקי השקעות.

 

מנהל, יועץ ומשווק נכנסו לבר….

ראשית, בואו ונבחין בתפקידים השונים שמשחקים בתחום ההשקעות. מנהל תיק השקעות הוא אדם שהמשקיעים סומכים עליו שיבצע את ההשקעות בשמם על פי קווים מנחים שהמנהל והמשקיע סיכמו עליהם. מנהל תיק השקעות לא זקוק לאישור לפעולות מכירה או קנייה של ניירות ערך.

יועץ תיק השקעות לא יכול לבצע על דעת עצמו שום פעולה בתיק ההשקעות לפני שקיבל אישור מפורש. הוא יכול להמליץ, לייעץ או להתריע – אבל לא למכור או לקנות ללא אישור.

משווק הוא מונח שלקוח מתחום תיקי הפנסיה, אך כיום קרנות הפנסיה וקופות הגמל הן השקעות לכל דבר וכדאי להתייחס אליהן ככאלו. משווק הוא יועץ עם אינטרסים. יכול להיות שהוא עובד בבית השקעות מסוים ולכן צפוי שימליץ על קרנות וקופות גמל שבית ההשקעות מנהל, לדוגמה.

מניות

מניות הן דרך לקבל בעלות על חלק מחברה. זכותכם לא רק ליהנות מפירות ההצלחה של החברה אלא גם יש לכם זכות להשפיע כאשר מתקיימת ישיבת בעלי המניות.

מנייה משויכת לחברה מסוימת. אם החברה מצליחה, שווי החברה עולה וערך המנייה עולה. אם חברה לא מצליחה – ערך המנייה יורד. מניות נחשבות למכשיר פיננסי מסוכן כיוון שערכן מושפע בקלות ממצב השוק וכמובן ממצב החברה שבה השקעתם.

 

אג"ח

אג"ח הן אגרות חוב. כאשר הבנק מעניק הלוואה, הריבית שמשולמת על ההחזר היא הרווח של הבנק. כאשר מי שנותן את ההלוואה הוא אתם, הרווח שלכם היא הריבית שנקבעה. בניגוד למנייה, שווי החברה אינו משפיע באופן ישיר על ערך אגרת החוב. הסיכוי לאבד את ההשקעה תלוי בסיכוי שהחברה תפשוט את הרגל ולא תוכל להחזיר את ההלוואה. שני סוגי האג"ח המקובלים הם אג"ח קונצרני ואג"ח ממשלתי. בראשון ההלוואה היא לחברה מסחרית ואילו בשני – לממשלה ולכן הסוג הממשלתי נחשב למסוכן פחות.

 

קרנות נאמנות

תיק השקעות מקבל מנהל השקעות משלו רק כאשר מדובר בסכום משמעותי. דרך לבצע השקעות ללא סכומים גדולים מאד היא באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן מפרסם תשקיף שבו הקווים המנחים להשקעה מפורסמים. משקיעים יכולים לרכוש יחידות השתתפות בקרן בהתאם לסכומים העומדים לרשותם.

כתבות קשורות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *