"אמנסטי" מדווח כי הצליח לאמת את מותם של לפחות 208 בני אדם במהומות שפרצו באיראן לפני שבועיים. עדויות חושפות טבח טבח שביצעו אנשי משמרות המהפכה ב-40 עד 100 מפגינים איראנים שהסתתרו בשדה קני סוכר

ארגון זכויות האדם "אמנסטי" הודיע הערב (שני) כי יש בידיו אימות של לפחות 208 בני אדם שנהרגו במחאה שפרצה באיראן לפני כשבועיים. עיתון ה"ניו יורק טיימס" פרסם אמש עדויות מחרידות מדיכוי המחאה על-ידי משטר האייתוללות באיראן.

אם נתוני "אמנסטי" נכונים, מדובר במחאה הקטלנית ביותר נגד המשטר באיראן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. פעילי מחאה באיראן טוענים כי מספר ההרוגים האמיתי גבוה עוד יותר מזה ש"אמנסטי" פרסמה הערב,‏ נתונים שפורסמו על ידי ארגון זכויות אדם באיראן חושפים נתונים קשים ומדברים 900 אזרחים הרוגים, 6000 פצועים, 13 אלף עצורים. אך הטענה הזו טרם אומתה, והבדיקות נמשכות.

בעיתון הנחשב, תיארו טבח שבוצע בעיר בנדר מאהשהר בדרום-מערב איראן, בו טבחו אנשי המשטר ב-40 עד 100 מפגינים איראנים שהסתתרו בשדה של קני סוכר. עדי ראייה סיפרו כי אנשי משמרות המהפכה הגיעו לפרבר של בנדר מאהשהר שבו התקיימו הפגנות ופתחו באש, ללא אזהרה, לעבר עשרות גברים שחסמו צומת. כמה מהם נהרגו במקום. שאר המפגינים נמלטו לשדה קני סוכר. אחד מהם, שהיה חמוש ברובה קלצ'ניקוב, השיב אש לעבר כוחות הביטחון.

לפי העדויות, תוך זמן קצר הקיפו אנשי משמרות המהפכה את הגברים שהסתתרו בשדה והחלו לבצע בהם טבח. התושבים מעריכים שעד 100 איש נהרגו במקום. לאחר הטבח, כך דווח, העמיסו אנשי משמרות המהפכה את הגופות במשאית ועזבו את המקום. צעירים ששרדו את הירי פונו על ידי קרובי משפחה לבית החולים.

משרד החוץ נגד אירופה: "האיראנים שנהרגו בהפגנות מתהפכים בקברם"

בשבוע שעבר דחתה איראן את הטענות "אמנסטי" שדיווחו כי 140 בני אדם נהרגו במחאה, האיראנים טענו שרק "כמה" בני אדם, בהם אנשי כוחות הביטחון, נהרגו. עוד אמרו כי נעצרו "יותר מ-1,000 איש".

ארגון "המרכז לזכויות אדם באיראן", שמושבו בניו יורק, טען שמספר העצורים כנראה קרוב יותר ל-4,000. בדיווח אחר נטען כי 7,000 נעצרו.

איראן נמנעת מלחשוף כמה נהרגו במהומות, אולם לאחר דיכוי המחאה פורסמו נתונים מסוימים המלמדים על היקפה הנרחב. שר הפנים עבדול רזא רחמני פזלי אמר כי במהלך המהומות הוצתו 731 סניפי בנק, 140 מבני ממשל, כ-70 תחנות דלק וגם יותר מ-50 תחנות משטרה ובסיסים של כוחות הביטחון. לדברי פזלי, עד 200,000 איש השתתפו במחאה. עוד חשף כי במהלך המהומות ניסו כ-500 בני אדם להסתער על משרדי הטלוויזיה האיראנית בטהרן.