מנדלבליט מאיים כי יסכל את מינויי שר המשפטים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה בכך שיודיע כי יש מניעה משפטית למינוי • בתוך כך, הודיע הערב נזרי לשר המשפטים אוחנה כי אינו מעוניין להתמנות לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (שני) כי אם ימונה מ"מ לפרקליט המדינה בניגוד לעמדתו הוא יודיע כי יש מניעה משפטית למינוי. בשבוע שעבר, הודיע מנדלבליט לשר המשפטים אמיר אוחנה במהלך פגישה מתוחה שקיימו השניים באילת כי יש למנות לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה את עו"ד שלמה למברגר. היועמ"ש הבהיר כי לעמדתו משקל רב בנושא וסירב להתעקשותו של אוחנה לראיין מועמדים נוספים לתפקיד.

בתוך כך, הודיע הערב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי לשר המשפטים אוחנה כי הוא אינו מעוניין להתמנות לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, וכי הוא מבקש להסיר את שמו מרשימת המועמדים לתפקיד.

שר המשפטים אמיר אוחנה הציג היום את רשימת מהמועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, ברשימה: שלמה (מומי) למברגר, רז נזרי, אורלי בן ארי-גינזברג, דן אלדד ואושרה גז-איזנשטיין. אוחנה התייחס למינוי הצפוי ואמר: "לאורך החודשים האחרונים בדקתי מרחוק מועמדים היכולים בעיני למלא את תפקיד מ"מ פרקליט המדינה, והגעתי לחמישה שמות", ארבעה מהם מכהנים בפרקליטות ואחד מהם הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

לאחר הודעת שר המשפטים מוקדם יותר היום על כוונתו לפעול בהקדם למינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה שי ניצן, כשהוא אף מפרסם את רשימת המועמדים שלו לתפקיד, מיהרו במשרד המשפטים לפרסם הודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה ולפיו הסמכות בחוק למנות פרקליט מדינה נתונה בידיו של היועמ"ש.

על פי ההודעה, "משרת פרקליט המדינה היא בעלת מאפיינים מיוחדים, שכן מדובר במי שעומד בראש פרקליטות המדינה, אשר משמש כאחד מראשי מערכת אכיפת החוק והתביעה הפלילית, שני רק ליועץ המשפטי לממשלה. במסגרת תפקידו, ממונה פרקליט המדינה על כלל פרקליטויות המחוז ומחלקות פרקליטות המדינה, והוא מתווה מדיניות משפטית בתחום אכיפת החוק בכפוף להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

לדברי היועמ"ש, "המאפיינים המיוחדים של משרה זו, בדגש על תחום אכיפת החוק, באים לידי ביטוי גם בדרך המינוי לה, שנקבעה באופן שיש בו כדי להבטיח את העצמאות המקצועית של פרקליט המדינה ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף. כאשר בהתאם לכך, נקבע בהחלטת הממשלה מס' 1585 מיום 29.2.2004 ובהחלטת הממשלה מס' 2077 מיום 22.7.2007, כי המינוי למשרת פרקליט המדינה יעשה באמצעות ועדת איתור מיוחדת, שבראשה עומד היועץ המשפטי לממשלה".

את ההודעה מסיים מנדלבליט בכך, כי עמדתו היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה (משפט פלילי), עו"ד שלמה (מומי) למברגר תוך שהוא מדגיש, כי אין באמור כדי להשפיע על תהליך מינויו של פרקליט מדינה קבוע, אשר יתקיים לאחר כינון ממשלה קבועה.