הטלוויזיה הממלכתית לא אמה מי אחראי להרג המפגינים ולא נקבה במספר רשמי אך דיווחה כי "חלקם היו עוברי אורח ומפגינים". טראמפ גינה היום את האלימות של המשטר האיראני נגד המפגינים, "איראן הורגת אלפי אנשים ברגע זה, בזמן שאנחנו מדברים"

הטלוויזיה הממלכתית באיראן דווחה היום (שלישי) כי משמרות המהפכה ירו ב"פורעים" והרגו אותם במהלך המחאה האחרונה שפרצה במדינה לפני כשבועיים. מדובר בפעם הראשונה שבה הרשויות הביעו סוג של דין וחשבון לאלימות שנקטה כדי לדכא את ההפגנות. בדיווח נאמר כי היו הרוגים בערים רבות.

בטלוויזיה הממלכתית חילקו את ההרוגים לארבע קטגוריות. לדבריהם, חלקם היו "פורעים שתקפו אתרים רגישים או צבאיים באמצעות כלי נשק או סכינים, או שתפסו בני ערובה באזורים מסוימים". קבוצה נוספת היו עוברי אורח, וכן אנשי כוחות הביטחון ו"מפגינים שלווים", אולם האחריות על ההרג לא הוטלה על אף אחד.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ גינה היום את האלימות של המשטר האיראני נגד המפגינים, ואמר כי "איראן הורגת אלפי ואלפי אנשים ברגע זה, בזמן שאנחנו מדברים". בשיחה עם כתבים בפסגת נאט"ו הוסיף הנשיא: "זאת הסיבה שהם ניתקו את האינטרנט. הם ניתקו את האינטרנט כדי שאנשים לא יראו מה קורה. התקשורת חייבת להגיע לשם ולראות מה קורה".

עוד אמר: "לא רק מספרים קטנים, שהם רעים, מספרים גדולים, שהם רעים מאוד – ומספרים מאוד גדולים". טראמפ נשאל אם ארצות הברית יכולה לעשות יותר והשיב: "אני מעדיף לא לענות עכשיו. זה דבר נורא ואני חושב שהעולם צופה, אבל הרבה מאוד מאוד אנשים נהרגים עכשיו באיראן בגלל שהם מפגינים. רק בגלל שהם מפגינים".

לפי האומדן העדכני של ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" לפחות 208 בני אדם נהרגו במחאה שפרצה באיראן בשל העלאת מחירי הדלק. אם נתוני "אמנסטי" נכונים, מדובר במחאה הקטלנית ביותר נגד המשטר באיראן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979.

"יש אווירה כללית של פחד בתוך איראן כרגע", אמרה מילס, החוקרת מאמנסטי. לדבריה, "הרשויות איימו על משפחות, שחלקן נאלצו להבטיח שלא ידברו עם התקשורת. משפחות נאלצו לקבור את יקיריהן באישון לילה תחת נוכחות ביטחונית כבדה.

פעילי מחאה באיראן טוענים כי מספר ההרוגים האמיתי גבוה עוד יותר מזה ש"אמנסטי" פרסמה הערב,‏ נתונים שפורסמו על ידי ארגון זכויות אדם באיראן חושפים נתונים קשים ומדברים 900 אזרחים הרוגים, 6000 פצועים, 13 אלף עצורים. אך הטענה הזו טרם אומתה, והבדיקות נמשכות. ארגון "המרכז לזכויות אדם באיראן", שמושבו בניו יורק, טען שמספר העצורים כנראה קרוב יותר ל-4,000. בדיווח אחר נטען כי 7,000 נעצרו.


הפגנות באיראן ארכיון, צילום: ויקיפדיה.

בדיווח בטלוויזיה הממלכתית סיפרו על עימותים קשים בין כוחות הביטחון לקבוצה בדלנית בעיר מהאשהר שהייתה חמושה ב"כלי נשק חצי-כבדים, בנסיבות אלו נקטו כוחות הביטחון פעולות להצלת חייהם של אנשי מהאשהר", נטען בדיווח הטלוויזיה הרשמית.

ב"ניו יורק טיימס" פרסם אמש עדויות מחרידות מדיכוי המחאה על-ידי משטר האייתוללות באיראן. בעיתון הנחשב, תיארו טבח שבוצע בעיר בנדר מאהשהר בדרום-מערב איראן, בו טבחו אנשי המשטר ב-40 עד 100 מפגינים איראנים שהסתתרו בשדה של קני סוכר. עדי ראייה סיפרו כי אנשי משמרות המהפכה הגיעו לפרבר של בנדר מאהשהר שבו התקיימו הפגנות ופתחו באש, ללא אזהרה, לעבר עשרות גברים שחסמו צומת. כמה מהם נהרגו במקום. שאר המפגינים נמלטו לשדה קני סוכר. אחד מהם, שהיה חמוש ברובה קלצ'ניקוב, השיב אש לעבר כוחות הביטחון.

לפי העדויות, תוך זמן קצר הקיפו אנשי משמרות המהפכה את הגברים שהסתתרו בשדה והחלו לבצע בהם טבח. התושבים מעריכים שעד 100 איש נהרגו במקום. לאחר הטבח, כך דווח, העמיסו אנשי משמרות המהפכה את הגופות במשאית ועזבו את המקום. צעירים ששרדו את הירי פונו על ידי קרובי משפחה לבית החולים.

מהאשאר, השוכנת במחוז חוזיסתן שבדרום-מערב איראן, שבו חי המיעוט הערבי, דוכאה באלימות על ידי כוחות הביטחון. האוכלוסייה במחוז העשיר בנפט טוענת לקיפוח מצד הממשל המרכזי של איראן, וקבוצות בדלניות תקפו בעבר את צינורות הנפט באזור. תיעודים מהאזור שפורסמו ברשת הראו מחאות שלווה, כמו גם עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון.

איראן נמנעת מלחשוף כמה נהרגו במהומות, אולם לאחר דיכוי המחאה פורסמו נתונים מסוימים המלמדים על היקפה הנרחב. שר הפנים עבדול רזא רחמני פזלי אמר כי במהלך המהומות הוצתו 731 סניפי בנק, 140 מבני ממשל, כ-70 תחנות דלק וגם יותר מ-50 תחנות משטרה ובסיסים של כוחות הביטחון. לדברי פזלי, עד 200,000 איש השתתפו במחאה. עוד חשף כי במהלך המהומות ניסו כ-500 בני אדם להסתער על משרדי הטלוויזיה האיראנית בטהרן.