הלמ"ס מפרסמת דו"ח על ממוצע תוחלת החיים בישראל - הממוצע הכללי הוא גיל 82.6. מהנתונים עולה כי שלוש מתוך ארבע הערים עם תוחלת החיים הכי נמוכה הן ערים ערביות או מעורבות • איפה שיעור התמותה מסרטן הגבוה ביותר?

נתוני הפרופיל הבריאותי חברתי של היישובים בישראל לשנים 2017-2013 פורסמו היום (רביעי) על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהנתונים עולה כי תוחלת החיים של כלל האוכלוסייה בישראל בממוצע עמדה על 82.6 שנות חיים – 84.5 לנשים ו-80.6 לגברים.

עוד עולה מהנתונים כי רמת גן היא העיר עם תוחלת החיים הגבוהה ביותר בישראל, עם 84.6 שנים. בת ים, לעומת, היא זו עם תוחלת החיים הנמוכה – שעומדת על 81 שנים. כמו כן קיים פער בין אזור יהודה ושומרון, שבו תוחלת החיים עמדה על 84 לבין תל אביב, שבה עמדה תוחלת החיים על 81.1, פער של כשלוש שנים.

העיר החרדית במודיעין עילית מככבת גם היא ברשימה בקטגוריית הערים שבהן בין 50 אלף ל-99,999 תושבים, כאשר תוחלת החיים הגבוהה ביותר נרשמה בעיר עם 87.6 שנים, אחריה נמצאת הוד השרון, עם 86 שנים. הנמוכה ביותר נרשמה באום אל-פחם, בפער של 8.6 – ועומדת על 79 שנים.

עוד עולה כי שלוש מתוך ארבע הערים עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר הן ערים ערביות או מעורבות, בהן כאמור אום אל-פחם, לוד ורמלה. כמו כן, נמצא בדוח כי ככל שהמדד החברתי-כלכלי של יישוב הוא גבוה יותר, כך סך התמותה ביישוב, התמותה ממחלות לב, תמותת תינוקות, הימצאות סוכרת ושיעור שחרורים מאשפוז נמוכים יותר.

שלוש מתוך ארבע הערים עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר הן ערים ערביות או מעורבות, בהן – אום אל- פחם, לוד ורמלה. הדוח מצא כי ככל שהמדד החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר; סך התמותה ביישוב, התמותה ממחלות לב, תמותת תינוקות, הימצאות סוכרת ושיעור שחרורים מאשפוז נמוכים יותר.

קשר זה חזק יותר ביישובים יהודיים ומעורבים ואילו ביישובים ערביים בחלק מהמדדים לא נמצא קשר. נמצאו פערים בין היישובים הערביים ליישובים היהודיים במגוון מדדים. ביישובים הערבים שיעורים גבוהים של תמותה ממחלות לב, שיעורי אשפוז כללי, שיעורי סוכרת ועודף משקל או השמנה.

שיעור התמותה הארצי עמד בשנים שבהן עוסק הדוח על כ-5 לכל אלף תושבים בממוצע. במחוז חיפה היה שיעור התמותה הגבוה ביותר, אחריו הצפון, הדרום ואחרון היה אזור יהודה ושומרון עם 4 על כל אלף תושבים.

תמותה לפי סיבות מוות: שיעורים נמוכים של תמותה מסרטן נמצאו במחוז ירושלים ובאזור יהודה ושומרון, ואילו השיעור הגבוה – במחוז דרום. בחלוקה לפי נפות, נמצאו שיעורים נמוכים בתל אביב ובירושלים, ושיעורים גבוהים בנפות גולן ואשקלון. שיעורים גבוהים יחסית של תמותה ממחלות לב נמצאו במחוז הצפון ובמחוז חיפה, לעומת שיעורים נמוכים באזור יהודה והשומרון. בחלוקה לפי נפות, נמצאו שיעורים נמוכים בנפות ירושלים, פתח תקווה ואשקלון, ושיעורים גבוהים בנפות עכו ויזרעאל.

במוות ממחלות זיהומיות, נרשמו הנתונים הגבוהים ביותר באזור באר שבע ואשקלון. לעומת זאת, באזור צפת, נפות הגולן ועמק יזרעאל תועדו נתונים נמוכים הרבה יותר. שיעורים גבוהים של תמותה מסוכרת ומחלות כלי דם במוח נרשמו במחוז הצפון. מנגד, באזור יהודה ושומרון וכן באזור רחובות נרשמו אחוזים נמוכים.

הממוצע הארצי של תמותת תינוקות, כפי שעולה מהדוח, עמד על כ-3 מתוך כל אלף לידות. שיעורים גבוהים נרשמו באזורי הדרום, הצפון וירושלים. במקום הראשון בתמותת תינוקות נמצאת באר שבע עם כ-7 על כל אלף לידות. "ככל שהמדד החברתי-כלכלי גבוה יותר, כך שיעור תמותת התינוקות נמוך יותר. הקשר חזק יותר ביישובים הערביים מאשר ביישובים היהודיים", נכתב בדוח.