ראש הממשלה טען כי "הבעיות הכלכליות האלה יוצרות בעיות פוליטיות באיראן. יש כר נרחב להחליש את איראן וזה היעד שלנו". בעניין הוצאת הכוחות האמריקאים מסוריה אמר: "היום הפריסה של ארה"ב בסוריה יותר טובה לישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת בליסבון בירת פורטוגל לקראת פגישתו עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. בתדרוך לעיתונאים במהלך הטיסה לקראת הפגישה אמר ראש הממשלה כי העמדה שהמליץ לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאחר היבחרו – הייתה לנקוט לחץ תקיף מול איראן ותיאום מבצעי ומודיעיני עם ישראל. נתניהו התגאה באוזני העיתונאים ואמר: "הוא עושה את זה".

ראש הממשלה טען כי מהלכים אלו נושאים פירות: "יש לחץ גדול על איראן שמביא לכך שהמשאבים של איראן מתחילים להיות מתוחים כשהיא מנסה להגדיל את ההשפעה שלה באזור", הסביר ראש הממשלה וטען: "הבעיות הכלכליות האלה יוצרות בעיות פוליטיות בעיראק וגם באיראן. יש כר נרחב להחליש את איראן וזה היעד שלנו".

בעניין הוצאת הכוחות האמריקאים מסוריה על ידי טראמפ אמר נתניהו: "טראמפ רצה לצאת מסוריה ולשמחתי לא יצא משם והיום הפריסה של ארה"ב בסוריה יותר טובה לישראל".

ראש הממשלה התייחס גם להפגנות שנערכו ברחבי איראן: "שוחחתי עם טראמפ על איראן לפני כמה ימים ואמרתי לו את דעתי על ההפגנות באיראן ועיראק – שאין סיבה לעזור למשטר האיראני אלא להגביר את הלחץ". לדברי נתניהו, הוא הזהיר את הנשיא כי "איראן תכננה כבר להשתלט על המזרח התיכון ועכשיו הם במגמת התכווצות וצריך להגביר את המגמה הזו".

טרם המראתו, סיפר נתניהו כי הוא שוחח בתחילת השבוע עם טראמפ בנוגע לאיום האיראני, ברית ההגנה וכן החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן.

איראן מודה לראשונה בהרג מפגינים; טראמפ: "איראן הורגת אלפי אנשים"

כאמור, בליסבון צפוי ראש הממשלה להפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי, זו הפגישה הראשונה של השניים מאז הצהרתו של פומפאו כי ההתנחלויות ביהודה ושומרון חוקיות. ראש הממשלה תכנן להיפגש עם פומפאו בלונדון, בשולי פסגת ראשי מדינות נאט"ו, אולם אמש המארחים הבריטים הודיעו כי בשל ההתראה הקצרה, הם לא יוכלו לעמוד בתנאי אבטחתו ראש הממשלה הישראלי. בישראל הודיעו כי נתניהו נאלץ לבטל את נסיעתו על רקע שיקולי אבטחה.

כזכור, לפני כשבועיים הודיע מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שארצות הברית משנה את מדיניותה ארוכת השנים, ולא תגדיר את ההתישבויות היהודיות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי. לדבריו, העמדה האמריקאית הייתה לא עקבית לאורך השנים, ממשל קרטר קבע כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ממשל רייגן קבע כי הוא לא חושב שהן אכן כאלה, ואילו ממשלים אחרים חזרו לעמדה של ממשל קרטר. "אנחנו מצדדים בעמדה של ממשל רייגן", אמר פומפאו.