בשיחה עם כתבים בליסבון אמר נתניהו: "יש לי עוד מה לעשות, תנו לציבור לבחור, אומרים שהציבור עייף". ראש הממשלה סירב להתייחס להחלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום כפוף לשימוע נגד מקורביו דוד שמרון ודוד שרן

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם כתבים הערב (חמישי) במהלך ביקורו המדיני בליסבון בירת פורטוגל. נתניהו נשאל על ההצעות שיכהן רק כחצי שנה בממשלת אחדות עם כחול לבן, והשיב: "אני לא רוצה חצי שנה. אני רוצה שנתיים. חברי הכנסת העלו את זה כי אם הולכים לבחירות אני ממילא חצי שנה ראש ממשלה. זה עלה בעקבות מתווה הנשיא מצד אחד ומצד שני להיות ראשון זה הרציפות השלטונית".

ראש הממשלה נתן סיבה נוספת למה לדעתו הוא צריך לכהן ראשון ברוטציה: "הדבר המתבקש בגלל הקשר הייחודי שיש לי עם נשיא ארה"ב. מה לעשות – יש לי כזה. לאחרים אין. כדי לממש את ההזדמנות אני צריך להיות עכשיו ראש ממשלה כי לך תדע מה יילד יום. הטענה שאמרו שלא רוצים לשבת תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום – משנים את החוק ואת הדמוקרטיה. גם זה לא התקבל".

נתניהו הדגיש כי בכוונתו להמשיך במאמצים להרכבת ממשלת אחדות ולמניעת סבב בחירות שלישי בתוך פחות משנה – לטענתו למרות ההתנגדות של כחול לבן לנסות להשיג הסכמה ולמנוע את "הבחירות הבאמת מיותרות", לדבריו: "יש שני אנשים שיכולים לתת תשובה: בני גנץ, אם יתגבר על יאיר לפיד והשני זה ליברמן, אם הוא יתגבר על עצמו. אני מקווה שאין אפשרות שלישית של ממשלת מיעוט שנתמכת על ידי טיבי ועודה – ליברמן אמר שלא יעשה את זה".

נתניהו הביע תמיכה בהצעתו של חה"כ שלמה קרעי ממפלגתו – לערוך בחירות ישירות לראשות הממשלה. "יש לי עוד מה לעשות, תנו לציבור לבחור, אומרים שהציבור עייף", לכן אמר: "אני חושב שההצעה של שלמה קרעי לבחירה ישירה של ראש ממשלה מעניינת אם נלך לבחירות". ראש הממשלה הוסיף כי ניתן למנוע את הבחירות אם גנץ יתגבר על לפיד או אם ליברמן ישנה את עמדתו.

העיתונאים עמם שוחח נתניהו ביקשו את התייחסותו להחלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום כפוף לשימוע נגד מקורביו דוד שמרון ודוד שרן, בפרשת הצוללות אולם הוא סירב להתייחס לנושא והשיב: "אני לא מתכוון להתייחס לזה, את מה שהיה לי להגיד בנושא כבר אמרתי בעבר".

בנוסף סירב נתניהו להשיב לשאלות בנוגע לכתבי האישום שהוגשו נגדו ולאפשרות שיבקש חנינה, ואמר כי "אין בכוונתי להתפטר מתפקידי או לפרוש מהחיים הפוליטיים" ראש הממשלה הוסיף: "יש לי עוד מה לעשות".

ראש הממשלה התייחס לסיפוח בקעת הירדן וברית ההגנה עם ארצות הברית ואמר כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בפגישתם אתמול על שתי הסוגיות הללו. "סיכמנו לקדם את נושא ברית ההגנה, אני ער להסתייגויות אך נעשה זאת בשיתוף פעולה מלא של צה"ל וגורמי הביטחון – חופש הפעולה המלא של הצבא יישמר. החשש מובן, אך ניתן לתת לו מענה ונקבל את היתרונות של ההסכם הזה".

נתניהו ציין כי שוחח עם יו"ר כחול לבן בני גנץ בפגישתם על ברית ההגנה ואמר: "הוא הביע עמדה נגד ואני אמרתי לו שזו שגיאה. זאת, מכיוון שיש הזדמנות של כמה חודשים לקדם זאת, לפני שארצות הברית תיכנס עמוק לתוך הבחירות".

לגבי סיפוח בקעת הירדן הודה ראש הממשלה כי יתקשה לקדם את הנושא כמו את ברית ההגנה במידה ויהיו בחירות נוספות: "בממשלת מעבר זה מורכב וזה מתנגש עם מה שאמר לי היועץ המשפטי לממשלה".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "נתניהו שוב מוכיח שהוא סרבן אחדות והחסם היחיד להקמת ממשלה בישראל. נתניהו רוצה ממשלת חסינות ולא ממשלת אחדות. לשם כך הוא מדרדר אותנו לעוד מערכת בחירות יקרה ומיותרת. נעשה הכל כדי למנוע זאת".

חה"כ שלמה קרעי בירך על תמיכתו של יו"ר הליכוד בהצעתו, בהודעה שפרסם כתב: "אני מודה לראש הממשלה שפרסם כי הוא תומך בהצעת החוק שלי. זו הצעת הליכוד לפלונטר הפוליטי: בחירה ישירה עם תוספת כוח פרלמנטרי למנצח". קרעי הוסיף: "קיבלתי אור ירוק מראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הרעיון".

לפי ההצעה, המנצח בבחירות הישירות יקבל תוספת כוח פרלמנטרית בשיעור של 10%. כלומר עוד 12 חברי כנסת מיוחדים שיחולקו על ידו בין סיעות הקואליציה מתוך הרשימות שלהן. חברי הכנסת האלו יכהנו עד ליציאה לבחירות הבאות.

הבחירות תתקיימנה באותה מתכונת כיום, כלומר ללא בחירה ישירה לראשות הממשלה. אך אם לא הצליחו להרכיב ממשלה עד תום התקופה הקבועה בחוק כיום, ייצאו לבחירה ישירה בלבד, בה יוכלו להתמודד זה מול זה, ראשי המפלגות מהכנסת לעיל.

"זהו פתרון לממשלה צרה בשני הצדדים. אם לא מצליחים לממש את האחדות על פי רצון הבוחר, חוזרים לבוחר לגבי איזו ממשלה צרה הוא מעדיף", אומר קרעי. "למעשה, ראש הממשלה מזמין את חה"כ בני גנץ לדו קרב שבסיומו העם יכריע מי יהיה ראש הממשלה ויקבל אפשרות מעשית להרכבת הממשלה. אם כחול לבן לא מעוניינים בממשלת אחדות וגם לא בבחירות שלישיות לכנסת, שיאזרו אומץ ויתמודדו ראש בראש מול ראש הממשלה".