העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי מלך מרוקו ביטל את פגישתו המתוכננת עם מזכיר המדינה של ארה"ב, בשל כוונתו ללחוץ עליו לחדש את היחסים עם ישראל. בתוך כך, בכיר במחלקת המדינה מכחיש כי נושא הנורמליזציה בין ישראל למרוקו "לא עלה בשיחות" עם פומפאו

הפגישה שתוכננה בין מלך מרוקו, מוחמד השישי, למזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפיאו בוטלה, כך דיווח הבוקר (שישי) העיתון "א-שרק אל-אווסט". זאת בעקבות כוונת ארצות הברית ללחוץ על מרוקו לפתח קשרים מדיניים עם ישראל.

לפי הדיווח, פומפאו התכוון לדרוש ממלך מרוקו שרבאט שמדינתו תחדש את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, שהופסקו בראשית שנות האלפיים. לפי העיתון לא נמסרה סיבה הרשמית לביטול הפגישה.

לאחר שסיים אמש (חמישי) את ביקורו בפורטוגל, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו המשיך ישירות לביקור במרוקו, שם צפוי היה לקיים שורת פגישות שיעסקו בקידום שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני בין המדינות, כך לפי הודעת מחלקת המדינה האמריקנית.

לקראת חידוש יחסים עם ישראל? אחרי שנפגש עם נתניהו, פומפאו בדרך למרוקו

עוד צוין בהודעה האמריקנית כי ארה"ב רואה במרוקו "מנהיגה אזורית", המובילה ערכים של סובלנות דתית ומסייעת למלחמה בטרור. אף הודגש כי המדינות משתפות פעולה בשלל סוגיות ביטחוניות. בביקורו יבקש מזכיר האמריקני להעמיק את שיתוף הפעולה בין המדינות במטרה לקדם את היציבות במזרח התיכון – וצפוי לעסוק גם בהתנגדות ל"פעילותו הזדונית של המשטר האירני".

השבוע דווח 'בחדשות 12' כי, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו דנו בפגישתם בליסבון בשדרוג היחסים הכלכלים בין ישראל למדינות ערב באזור, ובאופן פרטני ביחסים עם מרוקו. בין היתר, נבחנה האפשרות להציג הישג ממשי בנושא כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת הזמן להרכבת ממשלה בישראל.

בכיר במחלקת המדינה הגיב לפרסומים וטען כי נושא הנורמליזציה עם ישראל "לא עלה בשיחות" של פומפאו במרוקו. עוד אמר הבכיר בתדרוך לכתבים: "זה התאים ללוחות הזמנים של הטיול, אבל זה לא היה על סדר יומנו" – ורמז כי מדובר בהדלפה שמשרתת אינטרסים ישראלים.

פומפאו מרכז את פעילות הממשל האמריקני לקדם הסכם אי לוחמה וצעדי נורמליזציה בין ישראל לבין כמה מדינות ערביות, ביניהן מרוקו, בחריין, איחוד האמירויות ועומאן. האמריקנים מנסים לסייע לנתניהו אך לא ברור אם יצליחו לשכנע את המרוקנים לצעדי נורמליזציה.

נתניהו מחפש פריצת דרך ביחסים עם מדינות ערב, ובתחילת השנה דווח כי התקיימו מגעים לביקור של נתניהו במרוקו, אך ללא הצלחה. יש לציין כי לפני הבחירות באפריל נדחו ניסיונות רבים של לשכת רה"מ והמל"ל לארגן ביקורים במדינות ערב ולחדש יחסים דיפלומטיים עם מדינות אלה.

נתניהו שואף להציג לציבור בישראל הישג ולהכריז על הסדרה ביחסים כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת 21 הימים שניתנו לכנסת להרכבת ממשלה, זאת כאמצעי להפעלת לחץ פוליטי על המערכת. אם לא יצליח, מקווה ראש הממשלה לעשות שימוש בהישג העתידי במהלך קמפיין הבחירות, בדומה להכרה האמריקנית ברמת הגולן לפני הבחירות בחודש אפריל. נראה שבסבב הנוכחי תופס פומפאו את תפקידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כזה המסייע לנתניהו ומעניק לו הישגים מדיניים בהם יוכל להתגאות.

הגר"י פינטו במכתב לתלמידיו: "עם ישראל חייב הרבה למלכות מרוקו"