ראש הממשלה קורא לבחירות ישירות לראשות הממשלה: "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט". כחול לבן: "ספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב סרטון בו קרא פומבית לקיום בחירות ישירות לתפקיד ראש הממשלה: "אם הם לא יתעשתו ולא יקימו ממשלת אחדות לאומית, יש דבר אחד נוסף שאפשר לעשות כדי למנוע בחירות מיותרות לכנסת – לבחור בחירה ישירה לראשות הממשלה בין בני גנץ וביני. בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט ולא אף אחד אחר – גם לא התקשורת".

לדבריו, "בשבועות האחרונים הלכתי כברת דרך. לא חסכתי שום מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ולהימנע מבחירות מיותרות. עידכנתי את בני גנץ ואחרים בכחול לבן בחומר מודיעיני ומדיני רגיש מאוד. הם יודעים היטב מהם האיומים מצד איראן, הם יודעים היטב על ההזדמנויות הכבירות מול ארה״ב ומדינות ערב. ובכל זאת הם לא שמים את האינטרס הלאומי בראש מעייניהם אלא את הפנטזיה האישית של יאיר לפיד להיות ראש ממשלה. זה עדיין לא מאוחר מדיי".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ. שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום בו אנחנו נמצאים היום ולכן מדובר בהצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד בגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית".

כזכור, בדרוך לכתבים במהלך ביקורו המדיני בפורטוגל התייחס נתניהו להצעה אותה העלה כבר לפני כחודש השר אריה דרעי וזוכה לתמיכתו של השר נפתלי בנט וכן מקודמת על ידי ח"כ שלמה קרעי מהליכוד: "יש לי עוד מה לעשות, תנו לציבור לבחור, אומרים שהציבור עייף", לכן אמר: "אני חושב שההצעה של שלמה קרעי לבחירה ישירה של ראש ממשלה מעניינת אם נלך לבחירות".

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר הערב כי "נתמוך בבחירה ישירה. בחירה ישירה היא הדרך היחידה לקבל הכרעה ולמנוע בחירות שלישיות, רביעיות וחמישיות". מוקדם יותר אמר בנט כי, "מערכת בחירות פעם שלישית בעת הזו תביא, ככל הנראה, להחמצת הזדמנות מדינית וביטחונית בלתי חוזרת למדינת ישראל.‫ בארבע היממות שנותרו,‬ עלינו – כל משרתי הציבור האחראיים בישראל – לעשות הכל להקים ממשלה ולמנוע בחירות אלו. כך אעשה".

ח"כ שלמה קרעי הגיב לדברי נתניהו ואמר כי, "זה הפתרון היחיד והאפקטיבי ביותר. אני שמח שראש הממשלה נתניהו הביע תמיכה בהצעת החוק שלי לבחירה ישירה עם תוספת כוח של 12 מנדטים למנצח. זו הדרך היחידה למשילות, לפתרון הפלונטר, ליציבות ואף לחסכון כספי. הצעת החוק שלי כבר מונחת על שולחן הכנסת. כחול לבן צריכים לאשר פטור מחובת הנחה ולהתחיל בדיונים רציניים על כל הפרטים. לצערי, בינתיים הם לא מוכנים ללכת למבחן הבוחר. הם כנראה מפחדים".