ראש הממשלה על הפלונטר הפוליטי: "או שגנץ יגבר על הוטו של לפיד, או שליברמן יגבר על ליברמן". על הודעת ארה"ב כי לא הציג לפומפאו תוכנית לסיפוח בקעת הירדן: "נאמר שלא דנו בתוכנית פורמלית וזה נכון, אבל העליתי את הנושא בשיחה עם פומפאו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בועידת מקור ראשון לירי הרקטות אמש לעבר עוטף עזה ושדרות ואמר כי, "אנחנו מטפלים באיום מעזה, ואם צריך נעשה מבצע גדול כדי למגר את הטרור הזה אחת ולתמיד. הם קיבלו דוגמית לפני כמה שבועות. אני לא מציע להם לחכות למנה הבאה. היא תגיע אם הם ימשיכו. לא תהיה הסדרה אם הירי לא ייפסק סופית. אם הוא לא ייפסק סופית, בסופו של דבר יהיה מבצע הכרעה".

על הפלונטר הפוליטי אמר נתניהו כי, "זה בהחלט שבוע משמעותי שבו נדע אם ישראל שוב תלך לבחירות, או שהשכל הישר יגבר וסוף סוף תושג האחדות הרצויה. בשבועות האחרונים אני לא חוסך שום מאמץ, הלכתי כברת דרך ארוכה מאוד, הצענו הצעה ועוד הצעה וקיבלנו תשובה – נאדה. כלום. כחול לבן לא זזו מילימטר, אפילו ננומטר, שום דבר".

ראש הממשלה הוסיף כי, "כדי שנוכל להקים ממשלת אחדות, וזה עדיין לא מאוחר, עדיין יש זמן לעשות זאת, צריך לקרות אחת משני דברים – או שבני גנץ יגבר על הוטו של יאיר לפיד או שאביגדור ליברמן יגבר על אביגדור ליברמן. אלה שתי האפשרויות ואני מאוד מקווה שאחד מהשניים הללו יקרה כי אין סיבה ללכת שוב לבחירות".

הוא התייחס גם להצעה לבחירות ישירות לראשות הממשלה, "אני הצעתי אתמול הצעה נוספת, במצבים יוצאי דופן צריכים פתרונות יוצאי דופן. הצעתי לבני גנץ להגיע לממשלת אחדות וגם היום אני אומר לו לבוא לממשלת אחדות איתי, אבל אם הוא לא מסוגל לקבל החלטה כזאת – שיתן לעם לקבל את ההחלטה. בחירות מזורזות לבחירת ראש הממשלה בבחירה ישירה, לתת לעם להחליט מי יהיה ראש ממשלה".

"כך נחסוך גם זמן של חודשים ארוכים, בחירות לכנסת, והרבה כסף", הסביר נתניהו והוסיף, "אני מקווה שתהיה התעשתות של הרגע האחרון שתחסוך לנו את ההליך כולו, אבל אני חייב להגיד שאם יכפו עלינו בחירות אנחנו ננצח בגדול יחד עם חברינו במחנה הלאומי. אנחנו נלך לבחירות מתוך שימת דגש על ההישגים שלנו ועל ההזדמנויות הגדולות שלנו".

ראש הממשלה הסביר בנאומו את הצורך בממשלת אחדות, "יש שתי הזדמנויות גדולות שאסור להחמיץ. אפשר להשיג עכשיו ברית הגנה היסטורית עם ארה״ב. זה אפשרי עכשיו ואסור להחמיץ את זה, אמרתי את זה לבני גנץ. אמרתי לו שאני יכול להביא את הברית הזאת באופן כזה שחופש הפעולה של ישראל לא יוגבל. כל מדינה מחפשת בריתות, מעצמות על מחפשות בריתות. על אחת כמה וכמה מדינה קטנה כמו שלנו, גם אנחנו צריכים לפתח בריתות".

הוא רמז גם לקשרים עם מדיניות נוספות, "אני מייצר קשרים ומערכות יחסים ובריתות, חלקן סמויות מהעין, עם מדינות באפריקה, אמריקה הלטינית, אסיה, מדינות ערב. הרבה מאוד בריתות ומערכות יחסים שלא היו בכלל קיימות ואי אפשר היה לדמיין בכלל שיהיו קיימות. הברית החשובה ביותר שאין לה תחליף זה הברית עם ארה״ב והגיע הזמן שלנו למסד את הברית הזאת על פסים של ברית הגנה למצבי חירום שבה ישראל שומרת לחלוטין על חופש הפעולה שלה. אני יכול להשיג ברית הגנה היסטורית וזה מה שאני מתכוון לעשות בעזרת השם בחודשים הקרובים".

נתניהו התייחס גם להודעת מזכירות המדינה האמריקנית כי לא הציג לפומפאו תוכנית לסיפוח בקעת הירדן, "ההזדמנות השנייה היא לקבוע את גבולנו המזרחי, להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן ולעשות זאת עם הכרה בינלאומית, הכרה אמריקנית. אני רוצה הכרה אמריקנית בריבונות שלנו בבקעת הירדן, זה דבר חשוב. נאמר שלא דנו בתוכנית פורמלית וזה נכון, אבל הנושא עלה והעליתי אותו בפני מזכיר ההגנה פומפאו ואני מתכוון להעלות את הנושא בפני ממשל טראמפ – הגיע הזמן להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן וגם להסדיר את כל היישובים ביהודה ושומרון, אלה שבגושים ואלה שמחוץ להם. הם יהיו חלק ממדינת ישראל".

"התקשורות רוצה לראות אותנו נסוגים מיהודה ושומרון"

ראש הממשלה הוסיף בנאומו, "אנחנו נאלצנו להיאבק מול ממשלים אמריקניים שלא ראו איתנו עין בעין כלל לגבי זכויותינו בארץ ישראל, ההתיישבות בארץ ישראל. במאבק הזה הייתי צריך להשקיע את כל מרצי, במקביל למאמץ נגד איראן, כדי להגן על ההתיישבות. נאמר לי בצורה הכי בוטה ״אפילו לא לבנה אחת״ ביהודה ושומרון. עם לחצים שלא אתחיל לתאר לכם, ששום ראש ממשלה בישראל לא עמד בפניהם. כאלה שפורסמו וכאלה שלא פורסמו".

"לא ויתרתי, הדפתי את הלחצים, האוכלוסיה היהודית ביהודה ושומרון הכפילה את עצמה בזמן הזה. התווספו מאות אלפים. הדבר הזה דרש מאמץ מדיני אדיר. מה זה המאמץ הזה? להגיד ״אני בונה״, וזהו? לא רק. צריך נכונות להיאבק אבל צריך תחכום וצריכה יכולת השפעה על הכוח החשוב בארה״ב – דעת הקהל. דעת הקהל משפיעה על הקונגרס והקונגרס יכול להוות משקל נגד למגמות שליליות שיכולות לבוא ממקומות שונים, כולל מהבית הלבן עצמו".

"מה שעשיתי זה שהבאתי את מאות השעות שלי בתקשורת האמריקנית, שם הופעתי במהלך עשרות שנים. הציבור האמריקני מכיר אותי. לכן פניתי אליו פעם אחר פעם לגבי הזכויות שלנו, הצדק שלנו, המאבק שלנו. כשאתה מסוגל להניע דעת קהל משמעותית בארה״ב, אתה מסוגל להניע את ארה“ב כולה. בלי זה אי אפשר באמת להנהיג את מדינת ישראל. היה לנו ראש ממשלה ראשון, מנהיג גדול מאוד כמו בן גוריון, שיש לו זכויות רבות בהקמת המדינה. אבל ב-1956 לאחר שכבשנו את סיני במבצע קדש, הוא קיבל אולטימטום מארה״ב ומרוסיה והם אמרו לו לצאת מסיני. הוא יצא תוך ימים ספורים כי לא הייתה לו היכולת להשפיע על דעת הקהל".

"תראו מה קרה פה לפני כשנה כשנציגים של ארה״ב ורוסיה התקבצו בירושלים בהזמנתי וקיבלנו החלטה משותפת על הוצאת – לא ישראל ממדינה שכנה – אלא הוצאת איראן משטח קרוב אלינו. זה שינוי עצום. השגנו הכרה בירושלים כבירתנו, העברנו את השגרירות האמריקנית לירושלים, הכרה אמריקנית בגולן, ביטול התפיסה שההתנחלויות בלתי חוקיות – כל אלה הושגו והם פרי מאמצים. אבל אין דבר כזה מנוחה ונחלה בחיי מדינה. החיים זה מאבק בלתי פוסק, תחרות בלתי פוסקת".

"אנחנו לא יודעים להבטיח מה יקרה בזירה הבינלאומית, גם בארה״ב יכול לבוא שינוי. אנחנו בהתמודדות מתמדת. לכן אני מתכוון להמשיך, כי אי אפשר להגן על ההתיישבות מול לחצים בינלאומיים בלי היכולת לפעול בזירה הבינלאומית ובזירה האמריקנית ולהפעיל לחץ על דעת הקהל. אני מתחייב לעשות זאת, כי אני מסוגל ורוצה לעשות זאת. לא כל אחד שאומר שהוא יוכל, באמת יכול".

נתניהו תקף את התקשורת, "אני מציע להבין דבר נוסף: התקשורת הדומיננטית בישראל מבינה בדיוק את מה שאמרתי עכשיו. כיוון שרבים בה רוצים לראות אותנו נסוגים מיהודה ושומרון ומתפרקים מהנכסים שלנו, חוזרים לקווי 67׳ עם פנטזיה בלתי מובנת ובלתי משתנית שעל ידי החלשתנו ועל ידי ויתורים נשיג שלום, כיוון שהם רוצים את זה הם יודעים היטב שמה שבולם את זה זאת אותה יכולת שהובלתי למנוע את הלחצים הללו ולגייס את ארה״ב לטובתנו. לכן המשימה שלהם היא להפיל אותי. לא כדי להפיל אותי אישית, אלא ההבנה שאם יפילו אותי הם יפילו אתכם ואת כולנו. הם לא מעריכים שיבוא מישהו שידע לעשות את מה שאני עושה כאן".

בדבריו רמז לגדעון סער, "בשמאל מבינים שאם יפילו אותי הם יפילו את הימין. שימו לב לתופעה הזאת – את מי התקשורת השמאלנית תוקפת, ואת מי היא מהללת? את מי שהיא מהללת ומאתרגת, בסופו של דבר הוא יפרע את החשבון ויביא לה את הסחורה. הסחורה היא יהודה ושומרון. זה כלל פשוט מאוד שכבר הוכח בעבר".

"היום קיבלתי הצעה נוספת בעיתון הארץ. אחד הכתבים שם אומר שהוא מוכן לאתרג את נתניהו אם הוא יהיה מוכן לעקור יישובים. תודה רבה, אני מוותר על האיתרוג, אני לא אעקור אף יישוב, אף מתיישב – אף אחד. אני אמשיך לעמוד שלי, אבל זכרו מה שאמרתי. את מי שהאברמוביצ׳ים מהללים ומאתגרים, סופו שיתן את הסחורה של יהודה ושומרון".

"אני לא מדבר רק על הכרת הטוב. אני מדבר על הכרת האינטרס האישי. מי שמבקע את המחנה שלנו, בעצם מפקיר בעת הזאת את יהודה ושומרון. כי ההגנה על יהודה ושומרון הייתה ותהיה נדבך יסוד במדיניות שאני מוביל ואני מתכוון להמשיך להוביל אותה בתמיכתכם. זה הזמן להתלכד וללכת ביחד, כדי להבטיח את עתיד מדינת ישראל וארץ ישראל", דברי נתניהו בועידת מקור ראשון.