נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות הודיעה במכתב רשמי ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי שופט העליון ניל הנדל ישמש כיו"ר כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23. השופט עוזי פוגלמן ישמש כממלא מקום יושב-הראש

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי שופט העליון ניל הנדל ישמש כיו"ר כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23. "הנני להודיעך כי חבר שופטי בית המשפט העליון בחר היום בכבוד השופט ניל הנדל כיושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת העשרים ושלוש, ובכבוד השופט עוזי פוגלמן כממלא מקום יושב-הראש", נכתב במכתב ששיגרה הנשיא ליו"ר.

כזכור, הבוקר דווח ב'הארץ' כי הנשיאה חיות פנתה להנדל והציעה לו לעמוד בראש ועדת הבחירות לכנסת ה-23 ולהחליף בתפקיד את השופט חנן מלצר. לפי הסדר שנקבע מראש, היה תורו של השופט עוזי פוגלמן לעמוד בראש ועדת הבחירות. ואולם, משום שהשופט הנדל צבר ניסיון כממלא מקומו של מלצר בשתי מערכות הבחירות האחרונות, החליטה חיות להציע לו את התפקיד.

מלצר היה הראשון שעמד בראש הוועדה לאורך שתי מערכות בחירות ארציות, באפריל ובספטמבר, ונוסף על כך בבחירות לרשויות המקומיות בשנה שעברה. הוועדה בראשותו נדרשה להתמודד עם טענות לפגיעה בטוהר הבחירות, ועם הביקורת שהטיחו בה על רקע זה בנימין נתניהו והליכוד. אלו הובילו להקמתו של מערך להבטחת טוהר הבחירות לקראת הבחירות בספטמבר.

מלצר נקלע לעימות נוסף עם נתניהו כשקבע שראש הממשלה הפר את החוק בכך שהתייחס לתוצאות סקרים לאחר המועד המותר, והביא להשבתת בוט הפייסבוק שלו. בחודש שעבר הבהיר מלצר: "אם תהיה מערכת בחירות שלישית, אין סיכוי שאקח אותה על עצמי. אני ממליץ למי שייקח אותה על עצמו שיהיה אמיץ ושייקח בחשבון שהוא לא יהיה פופולארי".