יו"ר כחול לבן התייחס לטענות מצד רה"מ לפיהם לפיד הוא הקובע האמיתי במפלגתו ואמר: "אני מתייעץ עם שותפיי ועם אנשים נוספים ומקבל החלטות. אני ולא אף אחד אחר". גנץ עקץ את נתניהו: "נתניהו הזכיר כמעט 60 פעמים את המילה אני"

יו"ר כחול לבן,חה"כ בני גנץ נאם הערב בכנס מקור ראשון והביע תקווה שיצליח להקים ממשלה עד לפיזור הכנסת: "בשלושת הימים שנותרו, עדיין יש תקווה שנצליח למנוע בחירות מיותרות", אמר גנץ ושלל את האפשרות שמפלגתו תתמוך בהצעת השר דרעי לקיים בחירות ישירות. לדבריו הוא יקים ממשלה "לא בספינים של שינוי שיטה שיחזירו אותנו לאותו הפלונטר".

"יש למנוע בחירות מתוך תפיסת אחריות". הוסיף יו"ר כחול לבן, "לכן אעשה כל מאמץ במסגרת הערכים המובילים אותי ומבלי לוותר על עקרונות היסוד שלי בכדי למנוע בחירות שכאלו". גנץ התייחס לטענות מצד ראש הממשלה נתניהו לפיהם לפיד הוא הקובע האמיתי במפלגתו ואמר: "אני מתייעץ עם שותפיי ועם אנשים נוספים ומקבל החלטות. אני ולא אף אחד אחר".

את דבריו פתח גנץ בעקיצה לנתניהו כשאמר: "אשתדל להזדרז. זה לא יקח 38 דקות". הוא הוסיף: "מישהו אמר לי יותר מוקדם שהוא ספר היום בבוקר ונתניהו הזכיר כמעט 60 פעמים בנאומו את המילה אני".


"יש למנוע בחירות מתוך תפיסת אחריות" יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בנאומו הערב, צילום: אבישג שאר-ישוב.

יו"ר כחול לבן קרץ למצביעי הימין ואמר: "בואו נתחיל דווקא מאנחנו. קודם כל צריך לדבר על המחבר ביננו ועל השליחות המשותפת שלנו. רובנו מסכימים, למשל, שגם כלכלה חופשית צריכה לדאוג לחוליה החלשה בשרשרת החברתית שלנו. רובנו מסכימים שלא משנה איפה אדם גר- בצפון או בדרום, ביהודה ושומרון או בתל-אביב- המדינה חייבת לספק לו שירותים בסיסיים ותשתיות הולמות".

גנץ המשיך למנות את הדברים שלדבריו משותפים לרוב הציבור בישראל, כשלדבריו גם שינוי בסטטוס קוו בישראל הוא דבר מוסכם: "רובנו מסכימים שיום השבת חייב להיות יום המנוחה הלאומי ויום בעל משמעות ייחודית בישראל, אבל גם שלא צריך למנוע מהאחר לחיות לפי אורח חייו שלו".

"התרגלנו לאיזו חלוקה שצד אחד של המפה הפוליטית מספר כמה טוב פה וצד אחר אחראי להגיד כמה רע פה. אני כופר בכך. אני חושב שמימין ומשמאל צריכים להודות שטוב פה ושכולנו רוצים לחיות ולהישאר פה. כי זו האמת".

"העובדה שאין לכל ילד בישראל הזדמנות להצליח פוגעת גם בנו כחברה וגם ביכולתנו להתפתח ולהגדיל את הפריון, שעומד לפי בנק ישראל על 24% פחות מהממוצע ב-OECD. נתון שלא השתנה משמעותית בעשור האחרון. רק לפני שבוע התפרסם דו"ח פיז"ה שהצביע שישראל מובילה ב-OECD בפערים בחינוך".


"אין בי טיפת שמחה לאיד למצבו המשפטי של נתניהו". יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בנאומו הערב, צילום: אבישג שאר-ישוב.

יו"ר כחול לבן התייחס לתמיכה בראש הממשלה למרות שהוגשו נגדו כתבי אישום ואמר: "אני מזהה בתקופה האחרונה רבים שסבורים שניתן לסלוח על מעשי שחיתות, בשל הזדמנויות פוליטיות כאלו ואחרות. התמיכה בדרך מדינית ופוליטית גורמת לעיוורון אצל חלק מהאנשים המבקשים "לאתרג" את ראש הממשלה. אסור להסכים לכך. זה לא היה נכון בתקופות אחרות וזה גם לא נכון בימים אלו. חלק מתפיסת השותפות העמוקה בין המחנות בישראל צריכה להיות שההתנגדות לכל מעשה שחיתות אינה שייכת לצד מסוים. העמידה מול מנהיגות שנוהגת בדרכים לא ראויות, אסור לה לנבוע מתוך פוזיציה פוליטית. הדרישה למנהיגות נקיית כפיים חייבת להיות חלק מהסיפור המשותף של כולנו".

"אין בי טיפת שמחה לאיד למצבו המשפטי של נתניהו". הוסיף יו"ר כחול לבן, "עבדתי איתו כרמטכ"ל, ומאות פעמים הסתכלנו זה לזה בעיניים, וידענו לקבל החלטות קשות למען ביטחון מדינת ישראל".

"אני מזכיר לנתניהו שלמרות זכויותיו, והן רבות, גם לפניו מדינת ישראל הייתה חזקה- פנימית וחיצונית. אני מסתייג עמוקות ממנהיג שמאדיר את שמו באופן מוגזם ומקטין את מי שהיה לפניו או את מי שיבוא אחריו".

"מנהיגות צריכה לדעת לכבד את מי שהיה לפניה וגם לטפח ולסמוך על אלה שיבואו אחרינו. לא נתניהו לפני הכל. ישראל לפני הכל. יצחק רבין ולוי אשכול הובילו אותנו לניצחון המהדהד במלחמת ששת הימים שבו שחררנו את ירושלים. מנחם בגין הביא לנו את השלום ההיסטורי והאסטרטגי עם מצרים. שמיר ופרס הוציאו אותנו מהמשבר הכלכלי של שנות השמונים בכוחות משותפים. ואריאל שרון ושאול מופז כרמטכ"ל ניקו את קיני המחבלים במבצע "חומת מגן" והשיבו את השקט היחסי, יש לומר, ביהודה ושומרון ובעזה.
"לא אלמן ישראל"".

"כשניפטר מהשחיתות וניגמל מהפילוג, נוכל לשוב לדבר עניינית על ה-80% המשותפים. לתקן את הדרוש תיקון; להתמודד בהצלחה עם אתגרי הביטחון. לפעול יחד, למען המטרה הגדולה – מדינת ישראל, ואזרחיה".

"בהובלת נתניהו- עמדות לגיטימיות של ביקורת, למשל על מערכת המשפט ואכיפת החוק, מערכות שיש גם בהן מה לתקן כמו בכל מערכת, הופכות למתקפות שלוחות רסן על אנשים טובים וישרים המבצעים את תפקידם".

"בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל". יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בנאומו הערב, צילום: אבישג שאר-ישוב.

יו"ר כחול לבן התחייב כי ממשלה בראשותו לא תמסור את בקעת הירדן: "מרוב שנתניהו מדבר על הבקעה- הוא שכח שצריך לעשות. לפני דיבורי סרק על סיפוח, יש לעסוק בפיתוח. אנחנו לא נדבר אלא נעשה- נטפל בתשתיות, בכבישים ובחקלאות. קבענו כבר, שבקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל וכך תישאר לנצח נצחים. זה עניין ביטחוני ואסטרטגי- ולא רק עניין לקמפיין בחירות".

גנץ תקף את נתניהו גם בנושא ברית ההגנה עם ארה"ב ואמר "גם סוגיית ברית ההגנה עם ארצות הברית. נתניהו יודע היטב שכל המערכת הביטחונית לאורך שנים התנגדה לברית הגנה שיש בה כדי להכביד תגביל אותנו. לא סתם הסוגייה הזו לא הועלתה במשך שנים ארוכות גם כשהיו הזדמנויות".

"אני רואה בחומרה את הניסיון לגרור סוגיות ביטחוניות אסטרטגיות לתוך מהלכים של קמפיין בחירות- זה לא ראוי וזה לא נכון. לא אתן לזה לקרות. כחול לבן בראשותי תתמוך בכל מהלך ביטחוני נכון, בכל עת, ומכל פוזיציה".

"גם בהשבת ההרתעה הנדרשת בעזה, הרתעה שנתניהו שחק במו ידיו, כשלא עשה מספיק אחרי צוק איתן שהביא ל-3.5 שנים של שקט. אני מבין לחלוטין את מחאת התושבים וראשי הרשויות שם, ונעשה הכל כדי לסייע להם גם בתקופה הפוליטית הזו שנכפתה עלינו".