לוקסמבורג מקדמת יוזמה להכרה של האיחוד האירופי במדינה פלסטינית בתגובה להצהרתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לפני שבועיים, בה אמר כי ההתנחלויות אינן בלתי חוקיות. ישראל מודאגת מאוד מהיוזמה

לוקסמבורג מקדמת יוזמה להכרה של האיחוד האירופי במדינה פלסטינית, כך פורסם הערב ב'חדשות 13'. לפי הפרסום, שר החוץ של לוקסמבורג ז'אן אסלבורן מקדם את ההצעה לפיה כל המדינות החברות האיחוד האירופי יכירו במדינה פלסטינית בתגובה להצהרתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לפני שבועיים, בה אמר כי ההתנחלויות אינן בלתי חוקיות.

שר החוץ של לוקסמבורג, המכהן בתפקידו כבר 15 שנים ברציפות, נחשב לאחד הגורמים המשפיעים באיחוד, על אף שלוקסמבורג היא אחת המדינות הקטנות באיחוד האירופי, זאת מתוקף מעמדו והוותק שלו.

שר החוץ של לוקסמבורג שיגר בשבוע שעבר מכתב לשר החוץ החדש של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, וכן לשרי החוץ של 27 המדינות החברות בארגון, בו כתב כי הדרך להציל את פתרון שתי המדינות היא ליצור מצב שוויוני יותר בין ישראל לפלסטינים מבחינה מדינית. לכן, יש לקיים דיון בהקדם בהשתתפות כל המדינות החברות באיחוד האירופי בנוגע להכרה אפשרית במדינה פלסטינית.

"הכרה בפלסטין כמדינה לא תהיה בבחינת טובה או צ'ק פתוח, אלא הכרה בזכותו של העם הפלסטיני למדינה משלו", כתב שר החוץ של לוקסמבורג במכתב שנשלח לקראת הכינוס החודשי של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי. "צעד כזה כלל לא יהיה מכוון נגד ישראל. אם אנו רוצים להביא לפתרון הסכסוך אסור לנו לשכוח את צורכי הביטחון של ישראל ואת הצדק והכבוד לו ראויים הפלסטינים".

ישראל מודאגת מאוד מהיוזמה, לאחר שגילו את קיומו של המכתב ביום שישי האחרון, שיגרו במשרד החוץ הנחיה דחופה לכל שגרירי ישראל באיחוד האירופי וביקשו שיבררו האם יש תמיכה למהלך וכן יפעלו כדי לסכל דיון כזה בישיבה של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי מחר.

בכירים אירופים ציינו כי הדיון בנושא ההכרה במדינה פלסטינית צפוי להתקיים רק בישיבה הבאה של שרי החוץ האירופים בחודש ינואר. בישיבה מחר לא יתקיים דיון בנושא והשרים רק יציינו לפרוטוקול את היוזמה של שר החוץ של לוקסמבורג.