צילום: Miriam Alster/FLASH90

מרתון ההצבעות: הצעת חוק התפזרות הכנסת אושרה בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת, על פי ההצעה מוצע לפזר את הכנסת העשרים ושתיים ולקיים בחירות לכנסת העשרים ושלוש ב-ו' באדר. עוד אושר: תיקוני חקיקה שיאפשרו את קיום הבחירות בתוך 82

 • את היין הזה כבר טעמתם? לחיצה אחת והשליח בדרך אליכם

  תוכן מקודם

 • וצומו עלי: יהודי איראן בשליחות גורלית למען עם ישראל

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ושתיים, התש"ף-2019, של חברי הכנסת אבי ניסנקורן, מכלוף מיקי זוהר וקבוצת חברי כנסת. על פי ההצעה מוצע לפזר את הכנסת העשרים ושתיים ולקיים בחירות לכנסת העשרים ושלוש ביום ו' באדר התש"ף (2 במרץ 2020).

כמו כן אישרה המליאה בקריאה טרומית את הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות), התש"ף-2019 של חברי הכנסת אבי ניסנקורן, מכלוף מיקי זוהר וקבוצת חברי כנסת. מדובר בתיקוני חקיקה שיביאו לקיצור מועדים לקיום פעולות שונות שיאפשרו את קיום הבחירות בתוך 82 ימים במקום 90.

ביתן היתר: מתן סמכויות מיוחדות לוועדת הבחירות המרכזית בנוגע בין היתר להליכי גיוס עובדים, למכרזים ולקביעת הוראות שעה בעניין סדרי הבחירות, העלאת שכר העובדים בוועדות הבחירות, וקביעה כי תקציב ועדת הבחירות המרכזית לכנסת העשרים ושלוש יועמד לה באופן מיידי ויהיה זהה לזה שניתן במערכת הבחירות האחרונה, אך כל בקשה לתוספת תקציב תאושר בהליך הרגיל בוועדת הכספים.

בנוסף, העלאת גיל חברי ומזכירי ועדות הקלפי; קביעת הסדר הצבעה לשוטרים במעטפות כפולות; כן מוצע לתקן את הכללים לעניין חישוב הוצאות הבחירות, המקדמות וההלוואות שניתנו לסיעות הכנסת כך שהם יאפשרו קבלת מימון בחירות מוגדל וכן מתן הקלה לרשימות מועמדים חדשות בקבלת מימון להוצאות הבחירות.

ח"כ אבי ניסנקורן הציג את ההצעות ואמר: " הלב נחמץ היום לי ואני חושב שלכל חברי הכנסת. אני חשבתי או לפחות קיוויתי שהחוקים שאני אעביר יהיו הצעות חברתיות ולא הצעות לפיזור הכנסת אבל בעת הזו זה מה שקורה. זה יום קשה לציבוריות הישראלית, כל צד חושב שהשני אשם ואני מבקש שננהג בממלכתיות ושנדע ימים טובים יותר."

השר יריב לוין השיב בשם הממשלה: " כולנו היינו מעדיפים לא להגיע למצב הזה, והעיסוק שעוד נעסוק בו רבות בשאלה מי אשם ולמה, לא יועיל בנקודת הזמן הזו. אני כן רוצה לנצל את הבמה כדי להודות ח"כ ניסנקורן שבלב הכאוס לפחות ידענו להעביר את החוקים האלה בהסכמה וברוח טובה, ואולי זו קרן אור קטנה באפלה מאוד גדולה."

בהצעה לפיזור הכנסת תמכו 50 ללא מתנגדים, בהצעת הבחירות לכנסת ה-23 תמכו 50 ו7 חברי הכנסת של ישראל ביתנו התנגדו. שתי ההצעות יועברו לוועדה המסדרת לקביעת הוועדה שתדון בה. הוועדה המסדרת תתכנס בשעה 12:00. הוועדה המסדרת תכונס בשעה 12:00 לדיון בהקמת הוועדה המיוחדת. "הסתיים השלב השני בסדרת מעשי החקיקה שפורט בבוקר ואנו עוברים לשלב השלישי", נמסר מדוברות הכנסת.

 

מרתון ההצבעות לפיזור הכנסת: הוועדה המסדרת אישרה פטור מחובת הנחה

 

היום: הצעת החוק לפיזור הכנסת תעבור ב-4 קריאות; הדיונים יימשכו עד הלילה

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן