צילום: אריה לייב אברמס

הכנסת מתפזרת • לפיד: "בחירות של שנאה"; אייכלר: "לפסול את ליברמן"

בכנסת החל הדיון לקראת הצבעה בקריאה ראשונה על הצעות החוק לפיזור הכנסת ה-22 וקיום הבחירות ב-2 במרץ. אם הצעות החוק יאושרו, הן יוחזרו לוועדה המסדרת לקראת הכנתן להצבעה בקריאה שנייה ושלישית עוד הערב

מליאת הכנסת תקיים בשעה הקרובה הצבעה בקריאה ראשונה על הצעות החוק לפיזור הכנסת ה-22 ולקביעת תאריך הבחירות לכנסת ה-23 ל-2 במרץ 2020. אם הצעות החוק יאושרו, הן יוחזרו לוועדה המסדרת לקראת הכנתן להצבעה בקריאה שנייה ושלישית עוד הערב. מוקדם יותר אישרה הוועדה המיוחדת לעניין הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22, והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות) את הצעות החוק לקריאה ראשונה. הצעות החוק יועלו לדיון והצבעה במליאת הכנסת.

יו"ר יש עתיד איר לפיד אמר בדיון כי, "יש בחירות, והבחירות האלה הולכות להיות פסטיבל של שנאה ואלימות. אז תדאגו שהילדים שלכם לא יהיו ליד הטלוויזיה בשלושת החודשים הקרובים, שהם לא יראו מה אומרים להם נבחרי העם. מה שהיה פעם החגיגה הדמוקרטית הגדולה הופך להיות רגע הבושה של הבית הזה. לבחירות האלה יש רק שלוש סיבות – שוחד, מרמה והפרת אמונים".

ח"כ ישראל אייכלר במליאה: "חברי הכנסת הערביים זועקים את זעקת האלימות במגזר הערבי. אנחנו לא רוצים לגלוש לאלימות גם במגזר היהודי. אם לא תהיה הכרעה פוליטית תשרור כאן אנרכיה שעשויה להוביל לכך. חוק יסוד הכנסת קובע שמי שפועל בגזענות לא יכול להיבחר לכנסת. ליברמן פועל לליבוי שיטתי נגד החרדיים והערביים. לפי סעיף 7 ליברמן לא יכול להתמודד לכנסת. ליברמן גם עובר על הסעיף שאוסר לפעול נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית".
ח"כ מקלב במליאת הכנסת:

חבר הכנסת אורי מקלב: "איך אפשר לקבל את זה שפסילת ציבורים שלמים הוא שיח לגיטמי?, כל מה שעומד מאחורי פיזור הכנסת העשרים, העשרים ואחת וכעת העשרים ושנים הוא הרצון להפיל את ראש הממשלה, יש כאלה שאולי רצו לשפר עמדות מבחינה פוליטית ואלקטוראלית, אנחנו לא יודעים מה יביאו בחירות נוספות, אבל אם נשנה את השיח, אם הציבור ידרוש וירצה לשמוע מסרים חברתיים, מסרים כלכלים או מדיניים, שהציבור יתבע לדעת למי יש את הנסיון והיכולות להוביל את מדינת ישראל זה יכוןל להביא לפתרון אחרת נחזור לאותה הנקודה". 

ח"כ יעקב אשר בנאום תקיף במליאת הכנסת: "אף אחד לא האמין שיכול להיות תסריט שאנשים יגרמו למדינה שלימה שנמצאת בחצי שיתוק הולכת לפעם שלישית לקלפי בגלל השנאות, חרמות, על אגו. הופכים השקפת עולם של אנשים אחרים כדי להדיח מישהו שלישי, קרבות אגו קורים בכל העולם, אנחנו פה עדים לאדם שבגלל רצון למנוע מאדם אחר להיות רה"מ לוקח נושאים אידיאולוגים והופך אותם להסתה נגד ציבור שלם".

ח"כ יעקב טסלר תוקף את ליברמן במליאת הכנסת: שמעתי היום פוליטיקאי שמאשים את כולם בהליכה לבחירות, זה מזכיר את הילד בביה"ס שצועק זה לא אני". עו"ד מח"כ טסלר: "לפני שכולם רצים לקמפיין, אולי הגיע הזמן לנהל את הבחירות בצורה עניינית ולהפסיק את השימוש בהסתה נגד הציבור החרדי, הרדיפה אחרי קולות לא מצדיקה שימוש בשנאת האחר כפי שראינו בבחירות האחרונות".

הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות) עוסקת בהוראות מיוחדות שנדרשות לסייע לוועדת הבחירות המרכזית לקיים את הבחירות באורח תקין, הוראות שמקבלות משנה תוקף בשל צפיפות המועדים שבין מערכות הבחירות. ההוראות עוסקות בקיצור לוחות זמנים, העסקת עובדים, מכרזים, גילם של מזכירי וחברי ועדת הקלפי, הצבעת שוטרים ואנשי שב"כ, מיסוי שכר עובדי ועדת הבחירות, מימון מפלגות, מקדמות, הלוואות, וסמכויות שופטים שמונו ליו"ר ועדת בחירות אזורי.

עוד קובעת הצעת החוק, כי תקציב ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23, יהיה שווה לתקציב ועדת הבחרות לכנסת ה-22. כ"כ מוצע ששוטרים ואנשי שב"כ יוכלו להצביע במעטפות כפולות בכל קלפי. ח"כ מאיר כהן מ'כחול לבן' הציע לשנות את שם החוק לחוק חוק התפזרות הכנסת ה-22 והקדמת הבחירות, הצעתו אושרה.

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס השיבה לשאלות חברי הכנסת ואמרה כי פנקס הבוחרים יגדל בכ-80,000 בעלי זכות הצבעה. עוד אמרה כי קיצור המועדים לא יפגום בתהליך ובעקרונות היסוד של הבוחרים המתמודדים ותוצאות ההצבעה. בהתייחסה לטוהר הבחירות ציינה עדס כי הוועדה הכינה ערכת הגנה הכוללת בין היתר סיירת שבחנה את טוהר הבחירות וכי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית יחליט האם להאריך את הנושא גם לבחירות הקרובות.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שהתנגד להצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 אמר "המעסיקים הפרטיים בארץ סופגים בתוך שנה אחת עלות של 4 ימי חופשת בחירות. ימי החופש מוערכים בכ-6 מיליארד ₪. גם נכים וקשישים שמעסיקים עובדים זרים, ישלמו לעובדים הזרים 200% למטפלים שאין להם כלל זכות הצבעה. אין שום סיבה להעלות את תקציבי מימון הבחירות למפלגות בזמן שאנחנו לוקחים כסף מכיסם של המעסיקים. אין סיבה להעלות את תקציב המימון".

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) ביקש להוסיף להצעת החוק אפשרות גיוס משאבים מעבר למימון מפלגות כגון בקשת סיוע מחברי המפלגה. זה יסייע לכל המפלגות. אמר שמולי.

כאמור, הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 אושרה פה אחד בתמיכת 11 חברים, לעומת, הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות) שאושרה בתמיכתם של 10 חברי כנסת מול התנגדותו של ח"כ עודד פורר.

אם לא יהיו התפתחויות דרמטיות, הכנסת ה-22 צפויה להתפזר היום זמן קצר לפני חצות, חודשיים בלבד לאחר שהושבעה בטקס חגיגי. הכנסת תצביע היום על שתי הצעות חוק. הראשונה, הצעה לפיזור הכנסת שכוללת את תאריך הבחירות הקרובות: ה-2 במרץ 2020, ו' אדר תש"ף. השניה, הצעה ובה שינויים בנוגע ללוח-הזמנים לרישום המפלגות החדשות, עבודת ועדת הבחירות המרכזית ומימון מפלגות.

למרות שהסיכויים קלושים, כל עוד לא אושרה הצעת החוק לפיזור הכנסת, לא אפסו הסיכויים להרכבת הממשלה. מועד פיזור הכנסת המקורי הינו היום בשעת חצות, ואם עד לשעה זו, תוגש לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בקשה שעליה חתומים 61 חברי כנסת להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מבין 120 חברי הכנסת, המועמד יקבל שבועיים נוספים כדי לנסות להרכיב את הממשלה.

11 תגובות

לכל מי שמעוניין להצביע בהוראת קבע אפשר בנדרים פלוס ובקהילות????

שהחינו וקימנו והיגענו לזמן הזה

זה מצחיק ועצוב באותה העת שמר יהיר לפיד מדבר על כך שיהיו בחירות ושנאה כאשר הוא היה הראשון שהתחיל את השנאה בציבור החילוני נגד הציבור החרדי והדתי.
ממשיך דרכו הינו חברו ליברמן שאף הגדיל לעשות והתחיל בשנאה גם כנגד הדתי לאומי.

בנוסף לכך, הוא צירף את גנץ אשכנזי ובוגי ואיחד אותם למפלגה חדשה שכולה קמה על שנאת חינם – ביבי. ככה הם הכריזו כי ידאגו להיפטר ממנו ולהוריד אותו מהשלטון, ובנוסף המשיכו להסיט את הציבור החילוני נגד הציבור הדתי – חרדי.

"בחירות של שנאה" – שמעתם מי אומר את זה???
פשוט לא להאמין! השונא הגדול, מאשים אחרים בשנאה!
ואולי אפשר לקחת את זה לכיוון של הודאה באשמה?!!!

למערכת:
למה אין שידור חי בכאלו דיונים??

למערכת:
למה אין שידור חי מהדיונים?

לפיד הוא העמלק שקירר את האמבטיה רותחת. אחריו באו ליברמן ורון קובי ושאמה הכהן כת השטן הנלחמים באלוקים ובתורתו. תמחה את זכר עמלק

אני שומע בקול יאיר לפיד ולא אתן לילדי לראות בטלוויזיה
ואפילו מחמיר שגם בשאר החודשים לא יסתכלו שם
והלוואי וכל עם ישראל יתנזר ממנה

מי שמדבר ?!

מי שמדבר ?!

אני שומע בקול יאיר לפיד ולא אתן לילדי לראות בטלוויזיה
ואפילו מחמיר שגם בשאר החודשים לא יסתכלו שם
והלוואי וכל עם ישראל יתנזר ממנה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן