Yossi Zamir/Flash90

ניצן: "במשטר דמוקרטי גורלו המשפטי של אדם אינה מוכרעת בקלפי"

בראיון פרידה שהעניק פרקליט המדינה היוצא, הוא מתייחס לטענות הימין על התערבות היועמ"ש והפרקליטות בתהליך הפוליטי והירידה באמון הציבור ומנמק, "בעיית האמון היא מכך שאנחנו מתעקשים להיות פרקליטות שלא מפחדת 'להתעסק' עם אנשים חזקים"

פרקליט המדינה ניצן האמור לסיים את תפקידו בשבוע הבא, מבהיר, כי הוא אינו מנותק מן העם כפי שמנסים להציג בימין וכי מטרידה אותו העובדה כי מידת האמון בו ובפרקליטות שהוא מייצג נפגעה כפי שהדבר משתקף בסקרי דעת הקהל המתפרסמים בשבועות האחרונים. בראיון פרישה שהעניק ל'ישראל היום' ויתפרסם במלואו מחר, הוא מנתח את עבודתו כפרקליט המדינה במרוצת השנה האחרונה בה עמדו תיקי ראש הממשלה במרכז השיח הישראלי, כלטענתו, חיצי הביקורת מכיוונו של נתניהו כלפי הפרקליטות, הם הגורם המרכזי לירידת האמון במערכת המשפט.

ניתן נשאל האם הוא מודע למשבר באמון הציבור כלפי מערכת אכיפת החוק והפרקליטות ומשיב, כי הוא מסכים שהאמון ירד, "אבל מסיבה מאוד מסוימת, שאני יודע מהי". לדבריו, "אנחנו חוקרים ומעמידים לדין אנשים עם הרבה מאוד כוח והשפעה תקשורתית, שתוקפים אותנו באופן יומיומי. המכות וההתקפות הבלתי פוסקות סודקות ושוברות את מידת האמון".

על השאלה האם לפרקליטות אין שום חלק בכך שהאמון בה נפגע מנתח ניצן, כי "המקור העיקרי של בעיית האמון בנו הוא שאנחנו מתעקשים להיות פרקליטות עצמאית, שלא מפחדת מאף אחד ו'מתעסקת' עם אנשים מאוד חזקים, הכי חזקים, שתוקפים אותנו כדי להגן על עצמם, ויש להם הרבה מאוד אוהדים. מטריד אותי פי אלף מאשר מטריד אותך, שאמון הציבור בנו נפגע מאוד. פי אלף. אני לא אומר שאנחנו חפים מטעויות".

בהמשך נדרש ניצן לנושא ההדלפות משורות המשטרה והפרקליטות, גם טענה זו נדחית על ידו על הסף ובשאט נפש, "המשטרה היא לא הארגון שלי, ואני מאמין שהיא לא הדליפה. התרבות הארגונית בפרקליטות היא חותכת וחד־משמעית נגד הדלפות. זאת לא צורת העבודה שלנו. לומר לך שמעולם אף פרקליט לא דיבר עם עיתונאי על דעת עצמו ומעולם אף פרקליט לא הדליף, אין לי דרך לומר. לא ביצעתי בדיקות בעניין. אנחנו לא מנהלים חקירות פליליות על הדלפות".

על הביקורת של שר המשפטים אמיר אוחנה נגד הפרקליטות מאשים ניצן, כי השר אוחנה מאז כניסתו לתפקיד לא פנה אליו ולו פעם אחת במטרה ליזום פגישה מקצועית ועניינית. "השר אוחנה תוקף חזיתית את הפרקליטות מבלי שאי פעם החליף איתי מילה וחצי מילה על הטענות שלו. לפני שהוא, כשר משפטים, יוצא בביקורת חריפה נגד הפרקליטות בכלי התקשורת, לא ראוי שידבר איתי? שלא אשמע לראשונה את טענותיו בתקשורת?".

בראיון פרידה נוסף שהעניק ל'חברת החדשות' כפר ניצן בטענת הימין, כי זהותו של ראש הממשלה מוכרעת בקלפי ולא על ידי גורם משפטי כזה או אחר, "לא יכול להיות שגורלו של המשפטי של אדם יוכרע לפי הצבעה בקלפי. שום שיטה דמוקרטית לא מתנהלת ככה, ואני לא חושב שמדינת ישראל רוצה להתנהל כך".

על הטענות לתפירת תיקים של מערכת אכיפת החוק, אמר, כי "רק אנשים שהם חשודים או נאשמים אומרים את הדבר הזה, כי זו דרך להסביר לציבור, להגיד – 'אני? מה פתאום, תפרו לי תיק'. מה המשמעות של "תפרו תיק"? אני בכלל לא מבין את הטענה. את השיחות בין ראש הממשלה לנוני מוזס אני יזמתי? הרי אין ויכוח שהשיחות הללו התנהלו, ולכן מה המשמעות של 'תפרו פה תיק'"?, תהה הפרקליט היוצא.

5 תגובות

שי ניצן רשע מרושע, אתה לא תנצח.

עוכר ישראל

ימח שמו

שלחתי הודעה ששי ניצן עוכר ישראל תגובה פחות חריפה מזו של יהונתן אז למה הדרן מסננים אותי ומה עם חופש הביטוי

בהדרן אין חופש הביטוי רק סינונים כול מה שכותבים על בנט מצונזר תבדוק בעצמך

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן