ראש הממשלה הודיע כי בסוף השנה יסיים את כהונתו כשר הבריאות, החקלאות, העבודה והרווחה והתפוצות, ולתפקידים אלו ימונו מחליפים. עם זאת, הבהיר כי יישאר בתפקידו כראש הממשלה. העותרים דורשים: למנות ממלא מקום לראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי עד האחד בינואר הוא יעזוב את תפקידו כשר הבריאות ושר הרווחה, וישאר רק ראש ממשלה. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לי כי אינו יכול להמשיך לכהן כשר תחת כתבי אישום.

נתניהו מסר זאת לבג"ץ בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה כי השופטים יורו לו להתפטר מתפקידו כראש ממשלה, וכן יממשו את סמכותם ויפעלו בהתאם להלכה שקבע בית המשפט בעניינם של השר אריה דרעי וסגן השר רפאל פנחסי, ויעבירו את נתניהו מתפקידיו כשר. בנוסף דורשת התנועה כי בית המשפט יורה לממשלה למנות ממלא מקום לראש הממשלה מבין השרים.

כיום משמש נתניהו, מלבד ראש הממשלה, גם כשר הבריאות, שר התפוצות ושר הרווחה – תפקיד בו הוא מחזיק מאז אוגוסט האחרון, לאחר שהשר חיים כץ נאלץ להתפטר לאחר שהוגש גם נגדו כתב אישום. בנוסף, הוא משמש ממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר לפני מספר חודשים ויתר נתניהו על תיקי החוץ והביטחון בהם החזיק במשך זמן רב, לטובת השרים ישראל כ"ץ ונפתלי בנט, בהתאמה.

התנועה לאיכות השלטון בתגובה להודעה: "צר לנו שראש הממשלה בחר להפר את הדין במשך שבועות ארוכים והודיע על ההתפטרות רק בעקבות העתירה לבג"ץ. אנו קוראים לבית המשפט להורות לראש הממשלה להתפטר לאלתר מכל תפקידיו, גם כראש ממשלה. נתניהו צריך להילחם על חפותו כאדם פרטי ולא מתוך הלשכה. אוי לנו אם ראש הממשלה יגרור את המדינה כולה יחד איתו אל ספסל הנאשמים".