בנט הודיע כי מפלגתו תדרוש את התיק שמוחזק באופן מסורתי בידי המפלגות החרדיות במטרה לקעקע את קדושי ישראל בפשרות בנושאי דת ומדינה - כשרות, גיור, נישואין ולמנות רב ראשי דתי לאומי: "צריך להשיב את היהדות המקרבת - בהכל"

מפלגת הימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד הודיעה שתדרוש את תיק הדתות לידיה לאחר הבחירות, במטרה להוציא את התיק מידי המפלגות החרדיות ולהציג פשרות בקודשי ישראל. ב'חדשות 12' דווח כי במפלגה מתכוונים למסור אותו לידי גורם מחוץ למפלגה, כשהמטרה היא להחזיר את ענייני הדת לידי הציונות הדתית. במוקד הדרישה עומד הרצון למנות רב ראשי דתי ולא חרדי.

יו"ר המפלגה השר בנט צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "נחזיר את תיק הדתות לידי הציונות הדתית". בנט האשים את המפלגות החרדיות כי הם הופכות את המשרד לזירת קרב: "המסורת שלנו והמורשת שלנו צריכים להפוך לדבק של אחדות, לא לזירת קרב". לסיום הבטיח לקעקע את קודשי ישראל בנושאי כשרות, נישואין, גיור, "בהכל", תחת הכותרת "יהדות מקרבת".

על פי הדיווח של דפנה ליאל, הכיוון של בנט ושקד הוא להביא לתפקיד שר דתות גורם חוץ פוליטי – "מקצועי", כלשונם. ייתכן שהתפקיד הרגיש יימסר לידי אחד מאנשי ארגון רבני 'צהר', ששמו להם למטרה לפגוע בפעילות הרבנות הראשית לישראל השומרת על שלמות העם היהודי בישראל מאז קום המדינה.

תיק הדתות, באופן מסורתי מוחזק ברוב השנים על ידי המפלגות החרדיות, כיום נמצא התיק בידי ש"ס. בנט כבר היה השר לשירותי דת בקדנציה הראשונה שלו, במקביל לתיקי הכלכלה והתפוצות, אבל אז כיהן בתפקיד בפועל הרב אלי בן דהן, איש הציונות הדתית שכיהן לפני כניסתו לפוליטיקה בתפקידים שונים ברבנות הראשית וניהל מדיניות שמרנית של קירוב בלי להתפשר בהלכה.

עוד דווח שבנט ושקד אומרים בשיחות סגורות כי "המטרה היא שהציונות הדתית תהיה הפנים של הרבנות ומוסדות הדת בישראל. לבוא ממקום מקרב של פתרונות והסכמות, לא כפייה". השניים מדברים על מספר מהלכים בהקשר של שינוי המדיניות: מינוי רב ראשי ציוני, רפורמה במערך הכשרות, מינוי רבני ערים מהציונות הדתית, קידום דיינים מהמגזר, גיור מאיר פנים על ידי רבני ערים ועוד.

בסביבת בנט ושקד מסבירים שהכוונה מאחורי המהלך היא ליישם מדיניות של "יהדות מקרבת", ברוח 'הימין החדש', במטרה לשנות את היחס של הציבור הישראלי כלפי הרבנות. הדרישה החדשה מתחברת לקו האסטרטגי המרכזי של בנט ושקד – להביא מנדטים של אנשים שהם בעד יהדות ומסורת אבל "מתנגדים לכפייה". בימין החדש אמרו כי, "אנחנו הפקרנו את הזירה לחרדים, רב ראשי מהציונות הדתית יוסיף לאחדות בעם".