המפלגה הודיעה כי תתמוך בהקמת ועדה בכנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה. ח"כ עודד פורר: "‏אין לממשלה אמון ציבורי". בכחול לבן הודיעו כי ניסנקורן ייפגש ביום ראשון עם יו״ר הכנסת ויועמ"ש הכנסת כדי לדון על הקמת הועדה

מפלגת ישראל ביתנו הודיע כי תתמוך בהקמת ועדה בכנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. יו"ר הסיעה של המפלגה בכנסת, ח"כ עודד פורר אמר הערב כי "‏כבר לפני שבוע ביקשתי להקים את וועדות הכנסת כדי לפקח על עבודת הממשלה שאין לה אמון ציבורי כבר שנה ורבים משריה כלל לא זכו לאמון הכנסת".

פורר התייחס לדיווח לפיו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מעכב את כינוס הוועדה המסדרת בכנסת שנועדה לדון באפשרות של הקמת ועדת כנסת שתדון בחסינות ואמר: "אני מצפה מיו"ר הכנסת שלא ימנע את הדיון על הקמת הוועדות". פורר הוסיף כי "כעת, משהוגשה בקשת החסינות, יש לאפשר את הקמת הוועדות כולן – כולל וועדת הכנסת".

יו״ר הוועדה המסדרת ח״כ אבי ניסנקורן קרא הערב לאדלשטיין לאפשר את כינוסה של הוועדה המסדרת. ניסנקורן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו הפך הערב לאויב הדמוקרטיה הישראלית. אני קורא ליו״ר הכנסת לכבד את מעמדו הממלכתי ולאפשר את כינוסה של הוועדה המסדרת. עלינו להקים את ועדת הכנסת כדי לדון באופן מיידי בבקשת החסינות. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט!".

בכחול לבן הודיעו כי ניסנקורן, ייפגש ביום ראשון עם יו״ר הכנסת, ח״כ יולי אדלשטיין, ועם יועמ״ש הכנסת, עו״ד אייל ינון, כדי לדון עמם על הקמת ועדת הכנסת ודיון בבקשת החסינות.

לפי דווח ב'וואלה', מוקדם יותר היום פנה יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, לאדלשטיין בבקשה שיאשר את כינוס הוועדה, זאת כפי שמתבקש בנהלי הכנסת, אך האחרון הגיב כי הוא שוהה בחו"ל עד סוף השבוע.

מלשכת יו"ר הכנסת נמסר כי, "בהתאם להחלטת הוועדה המסדרת בדבר מועדי הבחירות לכנסת ה 23 ופעילות הכנסת בפגרה מיום 15.12.19, 'הוועדה המסדרת וועדת הכנסת רשאיות לקיים ישיבות בעניינים שבסמכותן, באישור יושב ראש הכנסת לאחר שקיבל חוות דעת מהיועץ המשפטי לכנסת'. נוכח בקשת יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ אבי ניסנקורן, לכינוס הוועדה המסדרת, הודיע לו יו"ר הכנסת כי כבר בתחילת השבוע ייפגש עם היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, כדי לקבל את חוות דעתו. לאחר מכן יגבש יו"ר הכנסת את עמדתו באשר לכינוס הוועדה המסדרת".

מכחול לבן נמסר כי, "תשובתו של אדלשטיין היא ניסיון מביש למנוע מהכנסת לדון בבקשת החסינות של נתניהו. לא האמנו שיו״ר הכנסת ינצל את מעמדו הממלכתי כדי להפוך את כנסת ישראל לעיר מקלט".

ח"כ ישראל אייכלר פנה ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בבקשה למנוע הקמת וועדת הכנסת לדיון בחסינות נתניהו כדרישת כחול לבן כאשר כל הוועדות משותקות. במכתב ששלח ח"כ אייכלר ליו"ר הכנסת הזכיר כי "במהלך פגרת הבחירות לכנסת ה-21 פניתי אליך בבקשה להקים את הוועדה לפניות הציבור ואת וועדת העבודה והרווחה והבריאות, זאת בשל העומס הבירוקרטי המעיק על האזרחים, והמצב הקשה של בתי החולים בארץ. פניות הציבור וסבלותיו ממשיכים לזרום ואין להם מענה בכנסת. השבת לי כי נהלי הכנסת אינם מאפשרים הקמת וועדות בימי פגרה, וכי אם נקים וועדה אחת נצטרך להקים את כל הוועדות בכנסת בזמן הפגרה".

ח"כ הרב אייכלר כתב: "אני מקבל את דבריך שאסור להפר את פגרת הכנסת, אך חשוב להחיל את אותו הדין בקל וחומר גם על הבקשה של גורמים פוליטיים שונים להקמת וועדת הכנסת. אין לאפשר הקמת וועדות בתקופת בחירות, מתוך הבנה שהללו יהפכו לבימה פוליטית במקום סיוע אמתי לציבור. אם לא מקימים וועדות חברתיות חיוניות כמו הוועדה לפניות ציבור וועדת הרווחה, על אחת כמה שאין להקים וועדה פוליטית. כל עניין 'פגרת הבחירות' נועד למנוע הפיכת במת הכנסת לכיכר העיר לתעמולה המונית זה בדיוק מה שיקרה אם ועדת הכנסת תדון בחסינות נתניהו".

כזכור, ב'חדשות 13' דווח כי אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, צפוי לתת שתי חוות דעת בעניין חסינות ראש הממשלה נתניהו מפני העמדה לדין. הראשונה היא אם ניתן להקים ועדת כנסת במצב הנוכחי, והשנייה – אם ראוי שהיא תקיים דיון בחסינות עוד לפני הבחירות. גורמים ששוחחו איתו סבורים שהוא צפוי להעדיף לדחות את הדיון עד אחרי הבחירות. מדובר במכשול נוסף העומד בפני ניסיון הסרת החסינות של ראש הממשלה.

בכחול לבן מנסים בכל זאת להקים וועדת כנסת לפני הבחירות בכדי לזרז את הדיון בנושא ולהסיר את חסינותו של ראש הממשלה. יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן מ'כחול לבן' הודיע על ישיבה בנושא הקמת וועדת כנסת, אך נאלץ לבטל אותה מפני שבהתאם להחלטת הוועדה המסדרת על עבודת הוועדות בפגרה, כל ישיבה של הוועדה המסדרת מחייבת אישור מראש של יושב ראש הכנסת.