ראש הממשלה החליט למנות את ח"כ דוד ביטן לשר החקלאות ואת סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטבלי לשרת התפוצות. בנוסף, נתניהו החליט למנות את השרה יפעת שאשא ביטון לשרת הרווחה ובמקומה יומנה ח"כ יצחק כהן מש"ס לשר הבינוי והשיכון

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את ח"כ דוד ביטן לשר החקלאות ואת סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטבלי לשרת התפוצות. בנוסף, נתניהו החליט למנות את שרת הבינוי והשיכון ח"כ יפעת שאשא ביטון (מהליכוד, בעבר מכולנו) לשרת הרווחה, וסגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן מש"ס ימונה במקומה לשר הבינוי והשיכון.

מוקדם יותר היום נפגש יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה למנות את ח"כ אורי מקלב לסגן שר במעמד שר כחלק מסבב התיקים, אך לבסוף במפלגה ויתור. "עפ"י ההחלטה הקיימת ב"דגל התורה" שלא להתמנות לתפקידי שרים. בעניין תפקידי סגני שרים, ההוראה היא לקחת רק תפקידים שיש בהם כדי להשפיע ולסייע. לאור נבצרות ראה"מ להאציל סמכויות לסגני שרים, הודענו לראה"מ שבשלב הנוכחי אנו דוחים את ההצעות שהוצעו", נמסר מ'דגל התורה'.

בכיר בליכוד הסביר את ההחלטה למנות את ביטן לשר למרות כתב האישום הצפוי נגדו ואמר כי, "ראש הממשלה נתניהו התחייב לח״כ דוד ביטן לתפקיד שר הרבה לפני החקירות בעניינו – וראש הממשלה עמד במילתו". מכחול לבן כי, "ראש ממשלה שהפך לעבריין נמלט ממשפט, ממנה כעת חשוד בשוחד למי שיהיה אחראי על מחירי המזון של כולנו. ממשלת נתניהו הופכת לארגון פשע שכל מטרתו היא לדאוג לחסינות לעומד בראשו".

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף את ההחלטה לקדם שר מש"ס: "מינויו של ח"כ יצחק כהן מש"ס לתפקיד שר השיכון בתקופת מעבר זה לא פחות ממחטף פוליטי, במטרה לקבוע עובדות בשטח. לא מספיק שש"ס מחזיקה במשרד הפנים שמעביר תקציבים לטובת ערים חרדיות על חשבון הפריפריה, עכשיו משרד השיכון יעביר שטחי קרקע ירוקים וחקלאיים מהמועצות האזוריות לערים חרדיות. אני קורא לראשי המועצות האזוריות לגלות ערנות ולא להסס ללכת לערכאות משפטיות במידת הצורך. בכל מקרה, לאחר הבחירות "ישראל ביתנו" תדרוש את משרד הפנים ותבחן את כל ההחלטות שהתקבלו בתקופת ש"ס".

ח"כ דוד ביטן הגיב למינוי ואמר כי, "‏אני מודה לרוה״מ על האמון שנתן בי, אפעל באחריות כשטובת הציבור לנגד עיני, שאיפתו של כל איש ציבור היא לשרת את ציבור בוחריו ואת אזרחי ישראל מהממשלה. אוכיח בעשייתי, כפי שעשיתי לאורך כל הדרך, לכל תפקיד אליו אני נכנס אני פועל להביא לתרומה משמעותית לחברה הישראלית".

חוטובלי הגיבה אמרה כי, "אני מודה לראש הממשלה נתניהו על המינוי. כשרת תפוצות אקדם את מדיניות הממשלה, שיהודי כל הקהילות וכל הזרמים ירגישו בבית בישראל. אפעל להדק את הקשרים בין מדינת ישראל לכל אחינו ואחיותינו בתפוצות. אני רואה חשיבות עליונה לפעול יחד עם מנהיגי כל הקהילות במאבק בגל הגואה של האנטישמיות בעולם".

השרה שאשא ביטון: "אני עוזבת היום את משרד הבינוי והשיכון, שהיה לי בית בשנה האחרונה, ואני גאה על הזכות שניתנה לי ע"י השר משה כחלון לטפל בסוגיות הליבה של הדיור בישראל לצידו– דיור ציבורי, מחיר למשתכן, התחדשות עירונית וביטול תמ"א 38. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון שנתן בי, ופניי אל משרד העבודה והרווחה בו אמשיך לקדם ולפעול למען אזרחי ישראל בנאמנות ובנחישות. מיד עם כניסתי לתפקיד אזרז את הכנת התקנות לחוק הפיקוח על מעונות היום".

כזכור, נתניהו הודיע לבג"ץ כי עד האחד בינואר (היום) הוא יעזוב את תפקידיו כשר הבריאות, שר התפוצות, שר הרווחה ושר החלקאות, וישאר רק ראש ממשלה. נתניהו מסר זאת לבג"ץ בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה כי השופטים יממשו את סמכותם ויפעלו בהתאם להלכה שקבע בית המשפט בעניינם של השר אריה דרעי וסגן השר רפאל פנחסי, ויעבירו את נתניהו מתפקידיו כשר.