Yonatan Sindel/Flash90

יועמ"ש הכנסת: יו"ר הכנסת לא יכול למנוע את הקמת הועדה שתדון בחסינות

עו"ד איל ינון בחוות דעת לגבי סמכותו של יו"ר בנוגע לכינוס הוועדה המסדרת והמליאה בפגרת בחירות. הוא לא יכול למנוע את כינוס הוועדה המסדרת לדיון בהקמת הוועדות הקבועות. אם 25 ח"כים ידרשו את כינוס המליאה, יהיה על אדלשטיין להיענות

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון העביר ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין את חוות דעתו בעניין היקף שיקול הדעת שלו בנוגע לכינוס הוועדה המסדרת ומליאת הכנסת בפגרת בחירות. ינון קבוע שלעניין כינוסה של הוועדה המסדרת, יו״ר הכנסת אינו יכול למנוע את כינוסה של הוועדה המסדרת לצורך קיום דיון בהקמת הוועדות הקבועות, לרבות ועדת הכנסת. לעניין כינוס המליאה סבור יועמ"ש הכנסת שככל שהוועדה המסדרת תגבש הצעה בדבר הרכב הוועדות הקבועות, יוכלו הממשלה או 25 חברי כנסת לבקש את כינוס המליאה ויהיה על אדלשטיין להיענות לדרישה זו.

היועמ"ש מזכיר את חוות הדעת הקודמות שלו "לפיה בטרם כינון הממשלה, אין חובה חוקתית-משטרית להקים את ועדות הכנסת הקבועות, ובכלל זה את ועדת הכנסת, וכל שכן בתקופת פגרת בחירות. כפי שהבהרתי, ההוראה בחוק החסינות המורה לקיים את הדיון בבקשות חסינות "בהקדם האפשרי" חלה לדעתי רק משעה שקמה ועדת הכנסת, ואין בה כשלעצמה, כדי להטיל חובה על הכנסת להקים את ועדת הכנסת".

"עם זאת, הדגשתי כי גם אם אין חובה כאמור, אין מניעה מלעשות כן אף כשאנו מצויים בפגרת בחירות. במילים אחרות, ההחלטה נתונה בידי חברי הכנסת והם רשאים, אם הם מוצאים לנכון, להקים את ועדת הכנסת. עוד ציינתי, כי אם תוקם ועדת הכנסת, אזי בהתאם להוראות חוק החסינות, אין לקבל את הטענה כי ועדת הכנסת מנועה בפגרת בחירות מלדון בבקשות חסינות המונחות בפניה, ובלבד שהדיון אינו מתחיל ימים ספורים לפני הבחירות, כפי שאירע במקרה של בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ שהוגשה שישה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-22".

כזכור, תנועת הליכוד וח"כ מיקי זוהר הגישו הבוקר עתירה דחופה לבג"ץ נגד ינון, שבה נטען כי הוא "מצוי בניגוד עניינים חמור". עורכי הדין של הליכוד מסבירים בעתירה כי : "היועץ המשפטי לכנסת ובת זוגו חתמו על הסדרי ניגוד עניינים, לפיהם היועץ המשפטי לכנסת לא יטפל בעניינים בהם מטפלת בת זוגו". בליכוד מאשימים את ינון כי,"היועץ המשפטי לכנסת פועל למרבה הצער בניגוד גמור להסדר ניגוד העניינים עליו הוא חתום ובניגוד גמור להסדר ניגוד העניינים עליו חתומה בת זוגו, וזאת בניגוד גמור לדין ובאופן המערער את אמון הציבור במוסד החשוב של היעוץ המשפטי לכנסת".

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון הודיע לבית המשפט כי למרות העובדה שהעותרים לא ביקשו צו ביניים נגד פרסום חוות הדעת, הרי שלמען הזהירות הוא מעדכן מראש את בית המשפט כי בכוונתו לפרסם את חוות דעתו בשעה 16:00. נוכח הודעת היועץ המשפטי של הכנסת על דחיית מתן חוות דעתו, מסיבת העיתונאים של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תידחה ותתקיים בשעה 17:00, שם יודיע על החלטתו בנושא, לאחר שישמע את חוות הדעת שיגיש היועמ"ש.

בהמשך הגיש הליכוד בקשה לבית המשפט העליון שייתן צו ארעי למניעת פרסום חוות דעתו של יועמ"ש הכנסת איל ינון בנוגע לסמכותו של יו"ר הכנסת למנוע את קיום דיוני החסינות, עד לבירור העתירה שהגיש הליכוד הבוקר בטענה לניגוד עניינים של ינון. "קיימת מסורת של התנהגות באיפוק ובריסון, כאשר עניין מועבר להכרעת בית משפט נכבד זה, במיוחד כאשר העתירה מופנית כלפי היועץ המשפטי לממשלה. במקרים מעין אלה, אין צורך במתן צו ארעי והיועץ גוזר על עצמו איפוק ללא צורך בצו".

שופט בית המשפט העליון יצחק עמית דחה את בקשת הליכוד לצו ארעי למניעת פרסום חוות דעתו של יועמ"ש הכנסת איל ינון בנוגע לסמכותו של יו"ר הכנסת למנוע את קיום דיוני החסינות, עד לבירור העתירה שהגיש הליכוד הבוקר בטענה לניגוד עניינים של ינון. "בעתירה שהוגשה לא נתבקש צו ארעי או ביניים, וכפי שציינתי בהחלטתי מהיום, המשיב 1 (עו"ד ינון, ב.ש.) הודיע על כוונתו להוציא את חוות הדעת היום בשעה 16:00. לא מצאתי ליתן צו ארעי, כפי שנתבקש על ידי העותרים בבקשה שהובאה בפני אך כעת (בשעה 15:30). כל טענות הצדדים שמורות להם".

6 תגובות

יו"ר הכנסת סלל את דרכו להיות שופט בבג"צ בהוכחתו כי הוא אוהב את השמאל
צריל להבין בג"צ מיצג את המגזר הערבי ו20% מהמגזר היהודי

לא יור טעיתי היועץ המשפטי

כשימים ספורים לפני הבחירות רצו הביביסטים לכנס את וועדת הכנסת והוא אישר להם היה הכל טוב, עכשיו פתאום הוא לא אובייקטיבי ושמאלני…
צביעות לשמה

ארי השתול, מתי רצו הביביסטים לכנס ועדה שאושרה ע"י ינון? תחכים אותנו!!

באמת ציפת מביביסטים נמוכי מצח ורפי שכל למעט הוגנות?
הם אפילו לא מכירים את המילה הזאת!

שלמה ,
אתה מבלבל את המוח ומתעלם ממהיסטוריה הממש לא רחוקה,
ביבי בעצמו ביקש להקים וועדה לפני ממש לא הרבה זמן ואז כשראה שהיא לרעתו מיד הכתיר את היועמ"ש כאינטרסנט שמאלני .

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן