ראש הממשלה על המגעים עם רוסיה לשחרורה של נעמה יששכר: "שוחחתי אתמול שוב עם הנשיא פוטין. הרגשתי שיש לו נכונות אמיתית להגיע לפתרון. אני הרבה יותר אופטימי. אני לא יכול לפרט, אבל אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להביא אותה הביתה"


צילום: רועי אברהם /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפני זמן קצר למגעים עם רוסיה לשחרורה של נעמה יששכר הכלואה בכלא הרוסי: "שוחחתי אתמול שוב עם הנשיא פוטין בעניינה של נעמה. הרגשתי שיש לו נכונות אמיתית להגיע לפתרון. אני הרבה יותר אופטימי. אני לא יכול לפרט, אבל אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להביא את נעמה הביתה. ועד אז, נמשיך לחזק את המשפחה שלה וגם אותה".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין על ההתפתחויות באזור ועל עניינה של יששכר שנשפטה לשבע שנים וחצי שנות מאסר בגין אשמת שווא של סחר בסמים. מלשכת נתניהו נמסר כי השיחה הייתה חמה ועניינית. "השיחה חיזקה את האופטימיות של ראש הממשלה שעניין שחרורה של נעמה יששכר מתקדם לקראת פתרון". בהודעה של הקמלין נמסר כי השיחה הייתה לקראת ביקורו של פוטין בישראל בשבוע הבא.

בעיתון הרוסי "קומרסאנט" דווח אתמול כי גורמים בכירים בממשל הרוסי לא פוסלים את האפשרות כי הנשיא ולדימיר פוטין יעניק חנינה לנעמה יששכר עוד לפני המראתו לישראל. פוטין צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא להשתתף בפורם השואה העולמי שיתקיים בירושלים לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ ולרגל יום הזכרון הבינלאומי לשואה, ולפי הדיווח כבר קודם לכן יעניק חנינה לנעמה יששכר.

לפי הדיווח, בקרמלין מצרים על כך שישראל לא הסכימה לבקשות של מוסקבה לשחרר בתמורה את ההאקר אלכסיי בורקוב שהיה כלוא בישראל במשך כארבע שנים והוסגר לארצות הברית. "רצינו שהמהלך הזה יהיה דו-כיווני", אמר גורם בממשל לאחד מכלי התקשורת הרוסיים. עוד נכתב כי לא מן הנמנע שיששכר תשוחרר "מטעמים הומניטריים".

ב'חדשות 13' דווח אמש כי בכירים ישראלים מעריכים שחלה התקדמות במגעים בין ישראל לרוסיה בעניין שחרורה של נעמה יששכר. לדברים, יתכן כי המגעים עם מוסקבה יובילו לפריצת דרך שתאפשר את החזרתה לארץ. הערכתם מבוססת על השיחה שהתקיימה אתמול בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שלטענת ראש הממשלה עסקה בעניינה של יששכר.

על פי הדיווח של ברק רביד, עד לפני כמה ימים, ההערכה בנוגע לסיכוי לשחרר את יששכר הייתה פסימית, אך לדברי הבכירים – השיחה שהתקיימה היום הביאה לשינוי חיובי בהערכות. כעת קיימות שתי שאלות מרכזיות – האם תזכה יששכר לחנינה מצד הנשיא, ואם כן – האם זה יקרה לפני או אחרי ביקורו של פוטין בישראל.

סגן שר החוץ של רוסיה, יבגני איבנוב, התייחס לפני יומיים לפרשת יששכר ושלל אופציה לעסקה שתביא לשחרורה: "עד כמה שידוע לי, לא נבחנת אפשרות לשחרור נעמה יששכר במסגרת חילופי אסירים". עוד הוסיף כי, "היא הורשעה בעבירה פלילית. באשר לפנייה של יששכר לבית הדין האירופי לזכויות אדם, זה תפקידם של עורכי דינה. אנחנו לא יכולים לייעץ לה דבר בנושא, זו זכותה".