צילום: פלאש 90

שנה אחרי מבצע 'מגן צפוני': צה"ל יפרוס תשתית לגילוי מנהרות בגבול לבנון

צה"ל החל הבוקר בהנחת תשתית טכנולוגית המבוססת על גלאי רעשים, לגילוי ומניעת חפירה תת קרקעית בגבול לבנון. בצה"ל מעריכים כי לא נשארו מנהרות חוצות מגבול לבנון ואומרים כי מדובר בצעד מניעתי. העבודות יימשכו כמה חודשים

 • שלא תדעו, אבל אם חלילה כן, אז כדאי שתדעו!

  תוכן מקודם

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • למרות הסגר: שליחי ועד הרבנים הגיעו לרמינוב

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

היום (ראשון) החל צה"ל בפריסת תשתית טכנולוגית לגילוי וזיהוי אתרי חפירה בתווך התת-קרקעי בגבול לבנון. התשתית מבוססת על טכנולוגיה ייחודית מסוגה אשר הותאמה למאפייני הקרקע בגבול הצפון ועתידה לעקוב אחר הנעשה בתווך התת-קרקעי כצעד מניעתי. היה ותמצא פעילות תת-קרקעית נוספת, היא תסוכל כפי שנעשה עד כה.

לפני כשנה, במסגרת מבצע "מגן צפוני", חשף והשמיד צה"ל את שש המנהרות ההתקפיות חוצות הגדר שחפר ארגון הטרור חיזבאללה. המבצע שלל מחיזבאללה יכולת ייחודית אותה בנה במשך שנים והשקיע בה מאמצים רבים. הנחת היסוד בצה"ל היא כי כיום אין מנהרות חוצות משטח לבנון לשטח ישראל.

דובר צה"ל מוסר כי פריסת התשתית הינה מרכיב נוסף במאמץ ההגנה הנרחב שמתקיים באופן שוטף בעוצבת "הגליל". "כוחות צה"ל ימשיכו לממש את משימתם בהגנה ולפעול מסביב לשעון על-מנת לשמר את הריבונות של מדינת ישראל ולהגן על תושביה".

תא"ל הדי זילברמן, דובר צה"ל, הוסיף בשיחה עם הכתבים הצבאיים כי "אין לנו מידע חדש באשר למנהרות. כלומר, הנחת היסוד שלנו היא שאין מנהרות חדשות. הנחת המערכת נעשתה כצעד מניעתי, כתעודת ביטוח, שוב, לא נודע לנו על מידע חדש על מהרות. אין מידע חדש אך אנחנו ממשיכים לעקוב על כל מה שנעשה בתווך התת קרקעי בפן המודיעיני, הטכנולוגי וההנדסי, אם בצורה סמויה או גלויה".

לדבריו, "התשתית עובדת על גילוי רעשים והיא מותאמת למאפייני הקרקע בגבול צפון. אנחנו נתחיל בשעות הקרובות חפירה בעזרת דרילרים בפעולה שישמעו אותה גם בארץ וגם בצד הלבנוני. זאת פעולה שמתבצעת בסמוך ליישוב, והיא גם תיראה וגם תשמע. העבודות יכללו קידוחים ופריסת כלים הנדסיים ויהיו שם לפחות מספר חודשים. כלל העבודות נעשה בתאום מלא עם ראשי הרשויות, כמובן אנו ממשיכים בהגנה במרחב באוגדה 91, כולל אבן משתלבת".

תא"ל זילברמן עדכן כי "נתחיל את הפריסה בסמוך למשגב עם, קרוב ליישוב. בהמשך קיים תכנון להרחיב את התשתית למקומות נוספים בהתאם לצורך המבצעי, להערכת המצב המודיענית ולהיבטים תקציביים. יש תכנון להמשיך בשנים הבאות ולפרוס את המערכת במקומות נוספים. במגן צפוני עשינו פריסה שעזרה לגלות מנהרות ויתר הדברים שעשינו נבדקו, וכעת אנו מניחים מערכת".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו