חברי הסנאט האמריקאי יתכנסו היום בפעם הראשונה כדי לשמוע את טיעוני הפתיחה במסגרת משפט ההדחה של נשיא ארה"ב. עורכי הדין של הנשיא טראמפ קראו בתקציר למשפט ההדחה: "מעשה פוליטי של הדמוקרטים שיש לדחותו"

הסנאט של ארצות הברית יתכנס היום (שלישי) בפעם הראשונה לדון בהליך ההדחה שנפתח נגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ וישמע את טיעוני הפתיחה במשפטו של הנשיא. המשפט ייערך שישה ימים, ובכל יום יישמעו טיעונים מפי עורכי הדין של טראמפ ונציגי התביעה במשך כשש שעות.

אמש הוגש לסנאט תקציר משפטי בן 110 עמודים, עורכי הדין של הנשיא טראמפ קראו בתקציר למשפט ההדחה "מעשה פוליטי של הדמוקרטים שיש לדחותו" וטענו כי מדובר ב"עלבון לחוקה ולמוסדות הדמוקרטים שלנו".

את המשפט ינהל נשיא בית המשפט העליון של ארה"ב, ג'ון רוברטס. אולם נראה כי האפשרות שטראמפ יורשע ויודח מתפקידו לא סבירה כלל, זאת מכיוון שהדמוקרטים יצטרכו לגייס נגדו רוב של 67 תומכים בסנאט בשעה שלמפלגה יש 47 חברים בלבד.

מדובר בפעם השלישית בהיסטוריה של המדינה שבה מתרחש הליך הדחה נגד הנשיא. על פי החשד במסגרת פרשת "אוקראינה-גייט", הנשיא טראמפ התנה את הסיוע הכלכלי בפתיחת חקירת החברה שבה עבד בנו של ג'ו ביידן, יריבו הפוליטי, במטרה לחזק את כוחו לקראת הבחירות לנשיאות ב-2020.

טראמפ, המבקש להיבחר לכהונה שנייה בנובמבר, טוען ל"ציד מכשפות" נגדו. הבית הלבן מסר כי הוא צופה שהנשיא "יזוכה לחלוטין" על ידי הסנאט.

בית הנבחרים הצביע בעד הדחת טראמפ; ההכרעה עוברת לסנאט

כזכור, לפני כחודשיים הכריזה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על פתיחה בהליך להדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת, לאור הדיווחים על הלחץ שהפעיל הנשיא על מקבילו באוקראינה, כדי שיחקור את בנו של המועמד הדמוקרטי הבכיר לנשיאות ג'ו ביידן שניהל את עסקיו במדינה. "הנשיא חייב לתת דין וחשבון", הבהירה פלוסי. "אף אחד לא מעל החוק".

על פי דו"ח סיכום ההליך שגיבשו הדמוקרטים בוועדת המודיעין של בית הנבחרים בתום חקירת ההדחה של טראמפ עולה כי הנשיא ניצל את כוחו כדי ללחוץ על אוקראינה שתסייע לו בבחירות 2020 באמצעות חקירת יריבו הפוליטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, תוך עצירת סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר. טראמפ אף התנה את הזמנתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לבית הלבן בפתיחת החקירה.

הדמוקרטים טענו בדו"ח שלהם כי הראיות והעדויות הרבות שהוצגו בפניהם הן "מוחצות", ומוכיחות כי הנשיא התנה סיוע צבאי לאוקראינה, בסכום של מאות מיליוני דולר, וכן פגישה בינו לבין הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי בבית הלבן – בתנאי שקייב תכריז על חקירה נגד יריבו הפוליטי ג'ו ביידן. הדמוקרטים טענו כי טראמפ סבור שלכוחו כנשיא אין שום מגבלה.