רגע לפני הגעתו לישראל לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ,הורה ווצ'יץ' להציב דגל על ארמון הנשיאות דגל עם הטלאי הצהוב • "פעם זה היה סמל השמדת העם היהודי - היום זה סמל של כבוד". נתניהו הגיב: "מחכה לפגוש אותך בירושלים"

נשיא סרביה, אלכסנדר ווצ'יץ', הורה היום (שלישי) להציב בחזית ארמון הנשיאות בבלגרד, דגל ועליו טלאי צהוב אותו הוכרחו היהודים ללבוש תחת השלטון הנאצי במלחמת העולם השנייה. הדגל נושא את הסמל מגן דוד וכתוב עליו "יהודי" והוא הוצב סמוך לדגל סרביה.

הנשיא הסרבי הודיע על המחווה בפוסט שכתב בחשבון הטוויטר שלו: "הטלאי הזה היה סמל הניסיון הנאצי להשמיד את העם היהודי. היום, 75 שנים אחרי, זהו סמל של כבוד. לעולם לא נשכח", כתב ווצ'יץ' בשפה האנגלית והסרבית.

ראש הממשלה נתניהו הגיב למחווה וכתב בעמוד הטוויטר שלו: "תודה לך, הנשיא ווצ'יץ'. מחכה לפגוש אותך בירושלים". הנישא ווצ'יץ', הצפוי להגיע לישראל לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ.

נתניהו צפוי לפגוש רבים מהמנהיגים האורחים. הוא ייוועד בשגרירות האמריקנית בירושלים עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. וכן מתוכננת לו פגישה חשובה עם נשיא צרפת מקרון. ראש הממשלה מצפה שצרפת תשוב להטיל עיצומים על איראן ותעור את הפרויקט לדיוק הטילים שמפעילים איראן וחיזבאללה בלבנון.

"מבצע פני עתיד": היערכות להגעת המנהיגים ל'פורום השואה הבינלאומי'

אמש נערכה בבית הנשיא חזרה גנרלית לקראת האירועים כשעשרות עובדי משרד החוץ בהווה ובעבר ודימו את מנהיגי העולם העומדים להגיע לארוחת הערב ההיסטורית בבית הנשיא. "הבית הזה לא אירח אף פעם 40 ביקורים ממלכתיים בפעימה אחת, ולכן אנחנו מגייסים רגישות והקפדה על כל פרט ופרט. המודל שרצינו לקיים בחזרה זו נועד לא רק בשביל לתדרך אתכם, אלא גם לשמוע מכם תובנות", אמר מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי.

על החזרה ניצח אורן אברהם, מנהל הטקסים של בית הנשיא, אשר תידרך את אנשי המקצוע והניצבים. הפסנתר כוונן והשטיחים נמתחו על הבמות. גם מערך האבטחה הכין את כוחותיו במלוא המרץ ואל הבידוק המוגבר הצטרפו גם כלבי האבטחה. במרכז האולם הוצב שולחן האוכל החגיגי המסודר בצורת האות ח' והורכבו הכסאות המיוחדים המיועדים לכל מנהיג ומנהיג. דגלי המדינות המתארחות הוצבו במקומותיהם גם באולם בית הנשיא וגם על הבמה המיוחדת שנבנתה לטובת התמונה ההיסטורית שתצולם על ידי אבי אוחיון, צלם לע״מ הותיק.

בבית הנשיא נבנו שלושה מתחמי אירוח לאורחים המכובדים. האחד ישמש לקבלת הפנים ולצילום התמונה המשותפת בתום האירוע, והאחרים ישמשו את הדיפלומטים המלווים. במהלך הארוחה ההיסטורית יארחו את המנהיגים 200 סדרנים ומלצרים, ויוגשו בה מנות ארצישראליות אופייניות עם גוון ייחודי שהותאמו לאירוע ויביאו אל השולחן את כל טוב הארץ. במהלך הימים האחרונים תורגלה הגעת שיירות הרכבים שיובילו את עשרות המנהיגים אל האירוע.