עימות מילולי חריף בעיר העתיקה בירושלים בין נשיא צרפת לשוטרי משטרת ישראל: "עשיתם עבודה נפלאה בעיר - אני לא אוהב את מה שאתם עושים". השוטרים הישראלים היו המומים לנוכח התנהגותו של הנשיא הצרפתי ולא התווכחו איתו

נשיא צרפת מנואל מקרון התעמת עם שוטרי משטרת ישראל בכניסה לכנסייה שנמצאת בשליטה צרפתית במהלך ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. הנשיא צעק על השוטרים: "כולם מכירים את הנהלים. אני לא אוהב את מה שאתם עושים, צאו החוצה. אף אחד לא התכוון לעשות פרובוקציה לאף אחד".

נשיא צרפת זעם על כך שהשוטרים רצו להיכנס איתו ותקף אותם מילולית בחריפות. מקרון פנה למאבטח הראשי מטעם היחידה לאבטחת אישים בשב"כ וביקש מכולם לצאת: "עשיתם עבודה נפלאה בעיר. בבקשה, תכבדו את הנהלים שנהוגים במשך מאות שנים. בבקשה". ראש חוליית היחידה לאבטחת אישים ניסה להרגיע את הנשיא הצרפתי.

השוטרים הישראלים היו המומים לנוכח התנהגותו של הנשיא הצרפתי ולא התווכחו איתו. בסופו של דבר השוטרים יצאו, ומקרון שהיה נסער נכנס לכנסייה רק עם מאבטחיו. יצוין כי שוטרי ירושלים מוצבים באופן קבוע בכנסייה ולא ברור לאיזה נוהל מקרון התכוון.

זו אינה הפעם הראשונה שנשיא צרפת מתעמת עם כוחות הביטחון הישראלים. זכור במיוחד ביקורו המפורסם של נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, שבו התעמת עם אנשי הביטחון הישראלים שהגנו עליו מפני אזרחי מזרח ירושלים שניסו ללחוץ את ידו ואיים לעזוב את ישראל אם לא יאפשרו לו לשוחח איתם.

שגריר ישראל דאז בצרפת אבי פזנר טען כי ש"שיראק תיכנן דרמה עם ישראל כדי לשאת חן בעיני דעת הקהל הערבית שהוא החשיב כל כך", ושההתפרצות של שיראק לא הייתה ספונטנית.

לאחר התקרית, קטע שיראק את ביקורו במזרח ירושלים וחזר בהפגנתיות למלון. כתנאי להמשך ביקורו בארץ, דרש התנצלות מראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו שסירב ואמר כי “אם הוא רוצה להסתלק, שילך".

מדוברות המשטרה והשב"כ נמסר בתגובה לאירוע: "היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל איבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתיים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא.

"נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי. עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל".

"אוהד פלסטין": הלך לעולמו נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק