נשיא רוסיה נאם בפני מנהיגי העולם המשתתפים פורום השואה הבינלאומי בירושלים ואמר כי "השואה הייתה ועדיין הפצע העמוק שלנו. זוהי טרגדיה שנזכור לעד". פוטין ההוסיף: "פשעי הנאצים, כפי שהם קראו לזה ה'פתרון הסופי', היא נקודת השפל בתולדות האנושות"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נאם היום (חמישי) בפני כ-50 ממנהיגי העולם המשתתפים פורום השואה הבינלאומי בירושלים ואמר כי "היום, בפורום הבינלאומי שמוקדש לזכרם של קורבנות השואה, אנחנו מאוחדים תחת אחראיות משותפת, יש לנו חוב בפני העבר והעתיד, אנחנו אבלים על כל קורבנות הנאצים".

"היום אנו זוכרים את כל קורבנות הנאצים, בהם שישה מיליון יהודים שנספו במחנות ההשמדה, מתוכם 40 אחוזים הם אזרחי ברית המועצות לשעבר", הוסיף נשיא רוסיה. "לכן, השואה הייתה ועדיין הפצע העמוק שלנו. זוהי טרגדיה שנזכור לעד". פוטין המשיך: "בקרוב אנו נציין 75 שנה לשחרורו של מחנה אושוויץ, לתוכו נקלעו בני עמים שונים, וכמחצית מהם יהודים".

פוטין אמר: "לפני נסיעתי לירושלים גיליתי מסמכים אמיתיים, דיווחים של חיילי הצבא האדום לאחר שחרור אושוויץ. רבים מהם נכתבו בכתב על ידי חיילים וקצינים של הצבא האדום ביום השני והשלישי לאחר שחרורו של המחנה. המסמכים האלה מתארים את ההלם שפקד אותם. העדויות האלה מעוררות כאב".

"פשעי הנאצים, הפעילות המחושבת שלהם, כפי שהם קראו לזה ה'פתרון הסופי של הבעיה היהודית', היא למעשה אחת מנקודות השפל בתולדות האנושות", הוסיף פוטין. "יש לזכור שהיו משתפי פעולה למעשים הנוראים האלה ואכזריותם עלתה על האכזריות הנאצית. במפעלי המוות של מחנות ההשמדה עבדו לא רק הנאצים, אלא גם משתפי הפעולה שלהם ממדינות רבות באירופה".

נשיא רוסיה הוסיף כי "השואה היא לקח שיש לזכור אותו, רק בתנאי שהזיכרון יהיה מלא ולא מסולף. אנו למדים את לקחי השואה והיום הלקחים האלה הופכים למשחקים בידי אנשים מסוימים, מנהיגים ואנשי ציבור. תפקידם להגן על זכרם של תושבים, של חיילים, של קורבנות הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם". פוטין אמר: "לצערי הרב נושא זה הופך פוליטי וזה בלתי אפשרי. חובת הפוליטקאים היום, בהווה ובעתיד – להגן על שמם הטוב של גיבורי העבר".

הנשיא פוטין הגיע היום לישראל יחד עם עשרות מנהיגים, בהם נסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס נשיא צרפת עמנואל מקרון והנסיך צ'רלס והם משתתפים בטקס המרכזי של אירועי פורום השואה העולמי לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ במוזיאון יד ושם בירושלים, שמתקיים תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות".