יהודי רוסיה הביעו סיפוק רב מביקורו רב הרושם של הנשיא פוטין בישראל במסגרת אירועי 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ • הנשיא להגר"ב לאזאר: "ברוסיה אין מצב של אנטישמיות, לעומת אירופה ואפילו ארה״ב בהן האנטישמיות גואה"

נשיא רוסיה ולדמיר פוטין התייחס בימים האחרונים בשיחה עם הרב הראשי של רוסיה הגאון רבי בארל לאזאר לביקורו בשבוע שעבר בישראל ואמר לו כי האירועים גרמו לו להתרגשות והנאה גדולה – כך נמסר מהקהילה היהודית ברוסיה. הנשיא עדכן את הרב הראשי על פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יפה יששכר, שסיפרה לו את הדברים שאמר לה על בתה נעמה הכלואה במוסקבה.

בפגישה עצמה אמרה יפה לפוטין: "בעשרת החודשים האחרונים, שהיתי בקהילה היהודית במוסקבה, שם הבנתי כמה הקהילה היהודית רוחשת לך כבוד, ושאין כל אנטישמיות ברוסיה רק בגלל המאמצים שלך". דברים אלו באים על רקע המהלכים השקטים שניהל הרב הראשי הגר"ב לאזאר למענה, יחד עם העזרה הרבה שהקהילה היהודית במוסקבה העמידה למשפחה מרגע המעצר.

הנשיא ציין בפני הרב הראשי, שהצטרף אליו לביקור בישראל, כי אין היום ברוסיה מצב של אנטישמיות, לעומת אירופה ואפילו ארה״ב בהן האנטישמיות גואה, ואילו ברוסיה משתפרת האווירה בפעילות אינטנסיבית של הממשל ופעילות הקהילה היהודית, תוך שיתוף פעולה הדדי, אשר גורם כבוד רב ליהודי רוסיה החיים בשלום עם כל העמים וכל הדתות שבמדינה.

בדבריו באירוע המרכזי ב׳יד ושם׳, אמר פוטין בפני עשרות הנשיאים ומנהיגים בעולם: ״היום אנו זוכרים את כל קורבנות הנאצים, בהם שישה מיליון יהודים שנספו במחנות ההשמדה, שנרצחו על-ידי הנאצים, מתוכם 40% הם אזרחי ברית המועצות לשעבר. לכן, השואה הייתה ועדיין הפצע העמוק שלנו".

"זוהי טרגדיה שנזכור לעד. פשעי הנאצים, הפעילות המחושבת שלהם – כפי שהם קראו לה ׳הפתרון הסופי של הבעיה היהודית׳ – היא למעשה אחד הדפים הנוראים בתולדות האנושות. יש לזכור שהיו משתפי פעולה למעשים הנוראיים האלה, ואכזריותם עלתה על האכזריות הנאצית", דברי פוטין.

צילומים: מבשר טוב – מוסקבה