נשיא ארה"ב נפגש עם ראש הממשלה: "נכריז מחר על תוכנית גדולה - הרבה ממדיניות ערב הסכימו לזה". עוד הוסיף: "אני חושב שיהיה לנו תמיכה פלסטינית, בלעדיהם אנחנו לא עושים את הדיל". נתניהו: "עסקת המאה היא הזדמנות ולא נוותר עליה"


צילום: עומר מירון /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעה זו בבית הלבן (שני) עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין תוכנית המאה האמריקנית שצפויה להתפרסם מחר: "מחר ב-12:00 (19:00 שעון ישראל) נציג תכנית שעבדו עליו על ידי כולם ונראה אם זה יקבל כן, אם כן אז זה יהיה מעולה, אם לא נתמודד גם", אמר טראמפ. לדבריו, "נכריז על תוכנית מאוד גדולה שתהיה המלצה לישראלים והפלסטינים, הכי קרובה אי פעם".

עוד אמר טראמפ בפתח הפגישה כי, "נתניהו הוא ידיד נהדר של המדינה שלנו, היו לנו כמעט 3 שנים של יחסים נהדרים, אני מכיר אותך הרבה שנים קודם אבל זה 3 שנים של פריים טיים, עשינו הרבה בשביל ישראל, נראה לי שהיחסים מעולם לא היו טובים יותר. אנחנו נדון בשלום במזרח התיכון, נשחרר את התכנית מחר ב-12, זה תכנית, ביבי והיריב שלו מעורבים בתכנית, אני אפגש איתו עוד מעט".

"זה תכנית מאוד חשובה לשלום במזרח התיכון, לא משנה איפה הלכתי אמרו לי שהישראלים והפלסטינים צריכים לעשות שלום לפני שיהיה שלום במזרח התיכון. אנשים עבדו על זה במשך שנים רבות, אני חושב שאנחנו יחסית קרובים. אבל אנחנו צריכים להביא אנשים אחרים להסכים גם, הרבה ממדיניות ערב הסכימו לזה, הם אוהבים את, הם חושבים שזה נהדר, הם חושבים שזה התחלה גדולה, אני גם חושב שזה התחלה גדולה, זה יהיה נפלא עם נוכל לבצע את זה".

הנשיא הוסיף כי, "הם אומרים שזה כנראה העסקה הכי קשה בכל מקום ובכל זמן לעשות, כשהייתי בעולם העסקים האנשים היו אומרים בצחוק שזה יותר קשה מלהפגיש את הישראלים והפלסטינים, זה מה ששמעתי כל חיי, אז נראה מה יקרה, יש לנו משהו שיש בו הרבה היגיון בשביל כולם, אנחנו מעריכים את היותך כאן אדוני ראש הממשלה".

טראמפ נשאל האם בכוונתו שתצא לפועל לפני הבחירות והשיב כי, "אני חושב שהוא (נתניהו) פה בשביל סיבה, אני מקווה שזה יהיה כן, הסכסוך במזרח התיכון נמשך המון זמן, שנים ודורות, זה הזדמנות ונראה מה יקרה מה שיהיה יהיה, הוא פה בשביל סיבה". לדבריו, "יש לנו את התמיכה של ראש הממשלה, יש לנו את התמיכה של יתר המפלגות ואני חושב שיהיה לנו גם את התמיכה של הפלסטינים, אבל נראה, אם יהיה לנו זה יהיה מעולה לכולם, אם לא החיים ממשיכים".

על פגישתו המתכוננת לאחר מכן עם יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ואמר כי, "הוא מגיע לכאן היום, הוא יהיה פה גם". טראמפ התייחס לבחירות הצפויות בישראל: "כמו שאתם יודעים הם 2 מתמודדים טובים, הם רבים על זה. אני חיכיתי, זה כבר הבחירות השלישיות, אני מחכה ומחכה ומחכה, אז בואו מתקדם, איזה סוג מערכת זה? יש לכם שם מערכת מאוד ישרה". במענה לשאלה האם פרסום התכנית היא לא התערבות בבחירות אמר כי, "זאת אחת הסיבות שמר גנץ פה, הוא מגיע גם ואדבר איתו מיד אחרי זה".

על עמדת הפלסטינים אמר כי, "נדבר על זה מחר, זה משהו שהם צריכים לרצות, הם כנראה לא ירצו את אבל הם צריכים לרצות את זה, אני חושב שבסוף הם כן ירצו את זה, זה מאוד טוב להם, בפועל זה הרבה מעבר לטוב להם, אז נראה מה יקרה. בלעדיהם אנחנו לא עושים את העסקה וזה בסדר, הם לא חיים טוב, כפי כשאתם יודעים קיצצנו לפלסטינים, זה משהו שאני לא אוהב לעשות אבל עשינו את זה ואנחנו חושבים שיש סיכוי טוב שהם ירצו את זה, והם אנשי משא ומתן מעולים, אין לי מושג מה הם יגידו, הם בטח יגידו שהם לא רוצים ותוך כדי ינהלו משא ומתן".

ראש הממשלה נתניהו מתקבל ע"י הנשיא טראמפ בבית הלבן. צילום: קובי גדעון /לע"מ

בפתח הפגישה אמר ראש הממשלה על תוכנית המאה של ידידו האמריקני: "אדוני הנשיא, אני רוצה לומר שני דברים. ראשית, עסקת המאה היא הזדמנות המאה ולא נוותר עליה. נדבר על זה מחר. היום, אני חוזר ואומר תודה רבה על כל מה שעשית למען מדינת ישראל. אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן מאז ומעולם, ואני מאמין שמחר נוכל להמשיך ולעשות היסטוריה. תודה, אדוני הנשיא".

נתניהו אמר כי, "אני מאוד מתכבד להיות פה, ואני מצפה לעשות איתך היסטוריה מחר. אני אדבר על התכנית מחר, זה חזון של שלום, זה נשיא היסטורי, היום אני רק רוצה לומר שתי מילים: תודה רבה על כל מה שעשית למען ישראל, על ההכרה בירושלים כבירת ישראל, על הזזת השגרירות לשם, על ההכרה בזכות ברמת הגולן, על ההכרה שלנו ביהודה ושומרון, על שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות, אני חושב שהתמיכה שלך בישראל מאז שהפכת לנשיא היא מאוד חזקה והיסטורית, אתה הפכת את חיינו חזקים יותר מאי פעם".

ראש הממשלה הוסיף בהצהרה בכניסה לבית הלבן כי, "תודה רבה. תודה על כל מה שעשית למען ישראל. על הכרתך בירושלים כבירתה של ישראל, על העברת השגרירות לשם, על הכרתך בריבונותה של ישראל בגולן, על הכרתך בזכויותינו ביהודה ושומרון— לב ליבה של המולדת התנ"כית שלנו, על שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני חסר התקדים בין שתי המדינות שלנו".

"אדוני הנשיא, הרשימה של צעדי התמיכה שלך בישראל, של הדברים שעשית למען ישראל מאז שנכנסת לתפקיד הנשיא, היא מאוד ארוכה. אבל השורה התחתונה היא קצרה: הפכת את הברית בינינו לחזקה מתמיד. אני מצפה שבשנים הבאות יחסינו ילכו ויתחזקו בזכות אמנת ההגנה היסטורית שתעגן את הברית בינינו לדורות".

נתניהו התייחס גם לנושא האיראני ואמר כי, "היום הוא יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. ביום הזה, אני גאה לעמוד כאן כראש הממשלה של מדינת היהודים האחת והיחידה, ולהודות לך על כך שעמדת מול המשטר האנטישמי הגדול מכולם. כשרק נכנסת לתפקיד, איראן הייתה בצעידה קדימה. בזכות הנהגתך, איראן כעת במנוסה".

"יצאת מהסכם הגרעין המסוכן, הטלת סנקציות משמעותיות, לפני שבועיים חיסלת את המחבל המסוכן ביותר עלי אדמות. כל מי שחפץ בשלום, כל מי שהמאבק בטרור חשוב לו צריך להודות לך, אדוני הנשיא, על ההחלטות והפעולות האמיצות שלך. בשם מדינת ישראל, אני מודה לך על כל מה שעשית למען ישראל, על שעמדת מול איראן, על החלטותיך היוצאות מן הדופן, על ידידותך ועל הנהגתך", דברי נתניהו.

צילום: קובי גדעון /לע"מ