יו"ר כחול לבן בתום הפגישה עם הנשיא טראמפ: "פגישה חשובה ויוצאת דופן עם נשיא אמריקאי אמיץ וידיד אמת של ישראל". עוד הוסיף: "העליתי את סוגיית השבויים והנעדרים הנמצאים בשבי חמאס והדגשתי כי בכל הסדר חייבים לכלול את השבתם"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ התייחס הערב (שני, שעון ישראל) לפגישתו מוקדם יותר היום עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי, "סיימתי לפני שעתיים פגישה חשובה ויוצאת דופן עם נשיא אמריקאי אמיץ וידיד אמת של ישראל. השיחה עסקה בנושאים החשובים ביותר לעתידה ולביטחונה של מדינת ישראל- רוב אלו ישארו כמובן חסויים לעת הזו".

גנץ התייחס לתוכן הפגישה ואמר כי, "הודיתי לנשיא על התמיכה העמוקה באזרחי ישראל וביטחון ישראל בדגש הסיוע מול איומי איראן, ושלוחותיה שנפרסו בשנים האחרונות סביב גבולות המדינה וכן על ההכרה שלו ברמת הגולן והעברת השגרירות לירושלים. בפגישה העליתי גם את סוגיית חיזבאללה והגזרה המתחממת בסוריה ואפשר שבלבנון".

"אני מבהיר שוב, תוכנית השלום של הנשיא, היא אבן דרך משמעותית והיסטורית. מיד לאחר הבחירות אפעל ליישומה בממשלת קבע ותוך תיאום עם מדינות האזור. בשיחה דיברנו גם על חשיבות השיח מול הפלסטינים, מדינות האזור ומלך ירדן. העליתי בפני הנשיא גם את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים הנמצאים בשבי חמאס והדגשתי כי בכל הסדר חייבים לכלול את השבתם הביתה".

גנץ תקף את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי, "מכאן אני ממריא מיד לישראל, בשאיפה להגיע ישירות לדיוני החסינות בכנסת, דיונים החשובים לעתידנו הדמוקרטי. אין לאף לאדם זכות להוביל מדינה שלמה בתזמון ביטחוני ומדיני כל כך מורכב, כשכל עיסוקיו ומחשבותיו נתונים לאינטרסים שלו. כך אמר נתניהו ביחס לאולמרט, וכך אני אומר ביחס לנתניהו. זו אמירה ערכית ומהותית והיא קריטית ליכולת התפקוד של ראש ממשלה. נתניהו לא יוכל גם לנהל מדינה וגם לנהל משפט".

לסיום הוסיף יו"ר כחול לבן כי, "אני מבקש שוב להודות לנשיא טראמפ, לסגן הנשיא פנס, למזכיר המדינה פומפיאו, ליועץ המיוחד קושנר ולשגריר פרידמן על האירוח, ההזמנה החשובה ויוצאת הדופן שהיא לחלוטין מחוץ לפרוטוקול ועל מחויבתם האמיתית והכנה למדינת ישראל".

גורם בפמיילת גנץ אמר לאחר הפגישה כי יו"ר כחול לבן "הדגיש לטראמפ שלטעמו התכנית צריכה להיות מיושמת אחרי הבחירות תוך הסכמה עם מדינות האזור וירדן בראשן. גנץ גם העלה את חשיבות סוגיית השבויים והנעדרים כחלק מכל הסדר". חלק גדול מהשיחה עסקה באיראן, גנץ החמיא לנשיא האמריקני על המנהיגות האמיצה שלו שבאה לידי ביטוי בחיסול קאסם סולימאני וחיסול מנהיגי דאעש ש"הופכים את המזרח התיכון והעולם למקום בטוח יותר בלעדיהם".

גנץ בהצהרה לתקשורת. צילום: אלקסי רוזנפלד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש מוקדם יותר בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין תוכנית המאה האמריקנית שצפויה להתפרסם מחר בשעה 19:00: "מחר ב-12:00 (שעון ארה"ב) נציג תכנית שעבדו עליו על ידי כולם ונראה אם זה יקבל כן, אם כן אז זה יהיה מעולה, אם לא נתמודד גם", אמר טראמפ. לדבריו, "נכריז על תוכנית מאוד גדולה שתהיה המלצה לישראלים והפלסטינים, הכי קרובה אי פעם".

"זה תכנית מאוד חשובה לשלום במזרח התיכון, לא משנה איפה הלכתי אמרו לי שהישראלים והפלסטינים צריכים לעשות שלום לפני שיהיה שלום במזרח התיכון. אנשים עבדו על זה במשך שנים רבות, אני חושב שאנחנו יחסית קרובים. אבל אנחנו צריכים להביא אנשים אחרים להסכים גם, הרבה ממדיניות ערב הסכימו לזה, הם אוהבים את, הם חושבים שזה נהדר, הם חושבים שזה התחלה גדולה, אני גם חושב שזה התחלה גדולה, זה יהיה נפלא עם נוכל לבצע את זה".

טראמפ נשאל האם בכוונתו שתצא לפועל לפני הבחירות והשיב כי, "אני חושב שהוא (נתניהו) פה בשביל סיבה, אני מקווה שזה יהיה כן, הסכסוך במזרח התיכון נמשך המון זמן, שנים ודורות, זה הזדמנות ונראה מה יקרה מה שיהיה יהיה, הוא פה בשביל סיבה". לדבריו, "יש לנו את התמיכה של ראש הממשלה, יש לנו את התמיכה של יתר המפלגות ואני חושב שיהיה לנו גם את התמיכה של הפלסטינים, אבל נראה, אם יהיה לנו זה יהיה מעולה לכולם, אם לא החיים ממשיכים".

על עמדת הפלסטינים אמר כי, "נדבר על זה מחר, זה משהו שהם צריכים לרצות, הם כנראה לא ירצו את אבל הם צריכים לרצות את זה, אני חושב שבסוף הם כן ירצו את זה, זה מאוד טוב להם, בפועל זה הרבה מעבר לטוב להם, אז נראה מה יקרה. בלעדיהם אנחנו לא עושים את העסקה וזה בסדר, הם לא חיים טוב, כפי כשאתם יודעים קיצצנו לפלסטינים, זה משהו שאני לא אוהב לעשות אבל עשינו את זה ואנחנו חושבים שיש סיכוי טוב שהם ירצו את זה, והם אנשי משא ומתן מעולים, אין לי מושג מה הם יגידו, הם בטח יגידו שהם לא רוצים ותוך כדי ינהלו משא ומתן".

בפתח הפגישה אמר ראש הממשלה על תוכנית המאה של ידידו האמריקני: "אדוני הנשיא, אני רוצה לומר שני דברים. ראשית, עסקת המאה היא הזדמנות המאה ולא נוותר עליה. נדבר על זה מחר. היום, אני חוזר ואומר תודה רבה על כל מה שעשית למען מדינת ישראל. אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן מאז ומעולם, ואני מאמין שמחר נוכל להמשיך ולעשות היסטוריה. תודה, אדוני הנשיא".